"Narzędzie polityczne"
"Pegasus stał się instrumentem politycznym". Wracają pytania o inwigilację i sejmową komisję śledczą
We wtorek przed senacką komisją ds. inwigilacji Pegasusem odpowiadał na pytania były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Członkowie komisji wznowili prace po kilkutygodniowej przerwie, ale przy tej okazji wracają też pytania o sejmową komisję śledczą. Wniosek o jej powołanie wciąż nie został poddany pod głosowanie, a Paweł Kukiz przestał się o komisję dopominać.
W tym momencie najłatwiej jest powiedzieć, kogo Pegasusem nie inwigilowano. Nie inwigilowano żadnych terrorystów, choć teoretycznie do tego system został stworzony - to ocena byłego rzecznika praw obywatelskich.
- Pegasus stał się instrumentem politycznym - powiedział Adam Bodnar podczas wysłuchania przed senacką komisją nadzwyczajną ds. Pegasusa.
Wraca senacka komisja do spraw nielegalnej inwigilacji i ponownie padają pytania o Pegasusa....Senacka komisja wraca do sprawy Pegasusa. Członkowie wysłuchali Adama Bodnara
- To jest taka afera, która mogłaby być nazwana jako matka wszystkich afer - ocenił Adam Bodnar. Zwłaszcza jeśli mowa jest o totalnej inwigilacji i podsłuchiwaniu, o możliwości przeglądania zdjęć i wysyłania wiadomości w imieniu choćby szefa sztabu opozycyjnej partii w szczycie kampanii wyborczej.
- To była gigantyczna, nielegalna od samego początku operacja - uważa Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z Koalicji Polskiej-PSL.
Senatorowie stawiają pytanie o uczciwość poprzednich wyborów i bezpieczeństwo następnych.
- Wielkie pytanie, które rodzi się po pracach komisji, to jest pytanie: czy w tych warunkach możliwe jest w Polsce przeprowadzenie demokratycznych wyborów? - skomentował Michał Kamiński.
Co z komisją w Sejmie?
Komisja w Senacie spotkała się już 13 razy, ale nikt z obozu władzy nie przyszedł. - Nie stałoby nic na przeszkodzie dla rządzących, żeby stawili się przed komisją i przekonali nas co do tego, że nic złego się nie wydarzyło, a oni tego nie robią - zwraca uwagę Wadim Tyszkiewicz, senator niezależny.
Pegasus to system, który umożliwia pełne i zdalne przejęcie kontroli nad zainfekowanym telefonem,..."Izraelski rząd zdawał sobie sprawę z ryzyka wynikającego ze sprzedaży Pegasusa do Polski"
Wniosek o powołanie komisji śledczej w lutym złożyła cała opozycja razem z Pawłem Kukizem, ale marszałek Elżbieta Witek wniosku nie poddała jeszcze pod głosowanie. Najpierw tłumaczyła to wojną, teraz jednak PiS sprawę wyśmiewa, bagatelizuje i wyraźnie sugeruje, że na powstanie komisji nie pozwoli.
- Taka komisja jest bezprzedmiotowa - podkreślił Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.
Paweł Kukiz też przestał się o komisję upominać, chociaż wcześniej mówił, że jeśli PiS powołanie komisji zamrozi, to on zamrozi swoje głosowania razem z PiS-em.
- Oni są nerwowi, oni się boją. Najchętniej by tę sprawę zamietli pod dywan, ale my nie pozwolimy jej zamieść pod dywan - zaznacza Marcin Bosacki, senator Koalicji Obywatelskiej.
Aferę inwigilacji Pegasusem próbuje wyjaśnić komisja w Parlamencie Europejskim. Jej delegacja ma przylecieć do Polski. Unijna komisja jednak rozkręca się powoli. Spotyka się raz w miesiącu i na razie pyta ekspertów, czym jest Pegasus. Do Polski chce wysłać misję dopiero po wakacjach, ale to od dobrej woli władz będzie zależeć, czy ktokolwiek z europosłami porozmawia. Komisja nie ma uprawnień, by zmusić władzę do zeznań.
- Mam nadzieję, że polski rząd będzie mocno współpracował z naszą komisją, żeby żadnych niepotrzebnych podejrzeń nie było - podkreśliła Róża Thun, eurodeputowana Polski 2050.
Na współpracę na razie się jednak nie zanosi.
Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- W Parlamencie Europejskim ruszyły prace komisji do spraw inwigilacji Pegasusem
- Zoll: nabycie i używanie systemu Pegasus to naruszenie polskiego porządku prawnego
- Kiedy może zostać powołana komisja śledcza w sprawie inwigilacji?
- Afera Pegasusa. Opozycja złożyła wniosek o powołanie komisji śledczej
- Komisja śledcza do spraw inwigilacji. Jest porozumienie opozycji z Pawłem Kukizem
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 6 lipca
Dolar najdroższy od ponad 20 lat - tak osłabła w środę złotówka. Ekonomiści obawiają się recesji. W programie powiemy również o pijanych piratach drogowych, a także o planowanym zwiększeniu długości kar więzienia w Kodeksie karnym. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Gwałtowny spadek wartości złotego. Dolar najdroższy od ponad 20 lat
Euro najmocniejsze od marca, dolar amerykański najdroższy od ponad 20 lat - w środę wyraźnie obniżyła się wartość złotówki. Droższe zagraniczne waluty to także wyższa inflacja, bo drożeje wszystko, co pochodzi z importu. Ekonomiści obawiają się recesji.
czytaj więcej »Afera mailowa. Rząd w ogniu pytań o spotkania Dworczyka z prezes "Julią P."
Ucieczki i uniki to strategia władzy, kiedy padają trudne pytania. W ujawnionym mailu minister Michał Dworczyk pisze do premiera Mateusza Morawieckiego o "trzech tematach", które omawiał z "prezes Julią P.".
czytaj więcej »ETPCz nakazał wypłacić zadośćuczynienia dwóm sędziom. Rząd jednak nie zamierza tego robić
Polska nie wykonała wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i nie wypłaciła zadośćuczynienia dwóm sędziom - Monice Dolińskiej-Ficek oraz Arturowi Ozimkowi. Sprawa dotyczyła upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa. Dlaczego władze wciąż nie wypłaciły zadośćuczynienia, tłumaczył poseł Solidarnej Polski.
czytaj więcej »Rząd przyjął specjalną uchwałę o jedności. "Morawiecki chce utemperować Ziobrę"
Rada Ministrów na ostatnim posiedzeniu przyjęła specjalną uchwałę, która głosi, że członkowie rządu nie powinni publicznie krytykować innych członków rządu. To coś nowego, ale kryzysów w rządzie w ostatnim czasie było sporo. Teraz wszyscy ministrowie mają mówić jednym głosem. Komentatorzy są zgodni, że to ostrzeżenie pod adresem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który bezustannie krytykuje premiera Mateusza Morawieckiego.
czytaj więcej »Rumunia: wypadek autokaru z polskimi pielgrzymami. Zginął kierowca
We wtorek doszło do tragicznego wypadku autokaru w Moisei w Rumunii. Podróżowali nim w ramach pielgrzymki wierni z kilku parafii leżących na terenie Podhala i w okolicach Myślenic. Na miejscu zginął kierowca, cztery osoby trafiły do szpitala.
czytaj więcej »Ukraińskie zboże wciąż zablokowane w portach. Rosjanie zaminowali też Morze Czarne
Kilkadziesiąt milionów ton zboża z Ukrainy dotarłoby już do odbiorców na całym świecie. Tyle każdego roku eksportowała Ukraina. Teraz Rosjanie kontrolują już ponad 20 procent ukraińskich gruntów rolnych, zablokowali porty i zaminowali Morze Czarne.
czytaj więcej »Chicago: sprawca strzelaniny na paradzie niepodległości usłyszał zarzuty
Wciąż nie jest jasne, dlaczego Robert Crimo zaatakował ludzi na paradzie z okazji Dnia Niepodległości w Highland Park w Chicago, ale wiadomo, że przygotowywał się do tego od tygodni. 21-latek usłyszał już zarzuty, został oskarżony o siedmiokrotne zabójstwo. Grozi mu dożywocie.
czytaj więcej »Zanieczyszczenia w rzece Bóbr. Nakaz zatrzymania pracy oczyszczalni po emisji reportażu TVN24
Jest nakaz wstrzymania pracy oczyszczalni ścieków, która należy do niemieckiej firmy Heinen Lederfabrik. Po emisji reportażu TVN24 taką decyzję podjął wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Toksyczne ścieki z oczyszczalni wpadają prosto do rzeki Bóbr.
czytaj więcej »Plaga pijanych piratów drogowych nie kończy się, pomimo apeli i podwyższonych kar
Niektórzy kierowcy cały czas ignorują apele policji i wsiadają za kółko pod wpływem alkoholu. 39-letnia kobieta dzień po dniu prowadziła po alkoholu i drugiego dnia miała już 3 promile. 33-letni mężczyzna jechał slalomem, mając z przodu w aucie 7-letniego syna.
czytaj więcej »Nowelizacja Kodeksu karnego już w Sejmie. Kary więzienia mają być wydłużone
Kary za przestępstwa mają być wyższe. Chce tego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Opozycja podkreśla, że zwiększenie kar nie ma wpływu na walkę z przestępczością. Projekt rządowy likwiduje karę 25 lat pozbawienia wolności, a maksymalny wymiar kary pozbawienia wolności zwiększa z 15 do 30 lat.
czytaj więcej »Wielka przygoda, ale też terapia. Grupa ukraińskich dzieci żegluje na jeziorze Mamry
Grupa niemal sześćdziesięciorga ukraińskich dzieci wypoczywa nad jeziorem Mamry. Obóz to dla nich wielka przygoda, ale też terapia. Wielu uczestników przez wojnę wywołaną przez Władimira Putina straciło bliskich, dlatego organizatorzy chcą im pomóc uporać się z traumą.
czytaj więcej »Prognoza pogody na czwartek 7 lipca
W czwartek na zachodzie kraju i na Pomorzu pochmurno z opadami deszczu do 5-15 mm, na Pomorzu, Kujawach i Ziemi Lubuskiej możliwe burze. Na pozostałym obszarze Polski większe przejaśnienia, tylko lokalnie w Małopolsce możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, na Pomorzu okresami dość silny.
czytaj więcej »Fakty z 5 lipca
Nowa odsłona afery mailowej dotyczy Trybunału Konstytucyjnego i prezes Julii Przyłębskiej. W programie powiemy również o drożyźnie, nowelizacji ustawy wiatrakowej, sytuacji polskich lekarzy, a także o wywiadzie z ambasadorem USA w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »"Trzy tematy". Michał Dworczyk miał rozmawiać z Julią Przyłębską o sprawach w TK
Światło dzienne ujrzały kolejne maile z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka. Tym razem chodzi o Trybunał Konstytucyjny. Jak wynika z korespondencji do premiera Mateusza Morawieckiego, szef kancelarii premiera rozmawiał z prezes Julią Przyłębską o "trzech tematach". Te "trzy tematy" to sprawy, którymi zajmował się Trybunał Konstytucyjny.
czytaj więcej »