Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Jan Błaszkowski / Fakty TVN
 • Fundacja Olgi Tokarczuk rozpoczyna działalność
 • "Nie powinno się zabierać narządów do nieba, jeśli komuś można nimi pomóc"
Polecenie z Watykanu

Kościelne dochodzenie w sprawie arcybiskupa Głódzia. "Przesłuchania są prowadzone bardzo wnikliwie"

Trwa kościelne dochodzenie w sprawie arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia - ustalił portal OKO.press. Watykan nakazał sprawdzenie, czy były metropolita gdański w czasie pełnienia urzędu nie dopuścił się tuszowania przestępstw seksualnych przez podległych mu księży.

"Kardynał nic nie zrobił. Umył ręce jak Piłat". Ofiara księdza chce wnioskować u papieża o odwołanie Episkopatu

Gdy został po raz pierwszy wykorzystany przez księdza, miał 12 lat. Potem działo się to jeszcze...

Były metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź od dwóch miesięcy przebywa na emeryturze, ale na razie nie jest to dla niego spokojny czas.

Jak ustalił portal OKO.press, Watykan wszczął oficjalne dochodzenie i sprawdza, czy arcybiskup nie tuszował przypadków przestępstw seksualnych wśród podległych mu księży.

- Dzisiaj już jest konstytuowany skład dwuosobowej komisji, która spotyka się ze świadkami. Takich spotkań i zeznań było już co najmniej cztery - mówi Radosław Gruca, dziennikarz śledczy z portalu OKO.press.

Watykan wziął pod lupę sprawy czterech duchownych, a wśród nich księdza Michała L. Duchowny ostatnio został skazany na 12 lat więzienia za gwałt na niepełnoletniej dziewczynie.

Z zeznań księdza, do których dotarły "Fakty" TVN, wynika, że arcybiskup miał potraktować ten czyn jako romans, a nie przestępstwo. "Ochrzanił mnie - to jest mało powiedziane, (...) że zamiast zająć się duszpasterstwem to pozwalam sobie na miłostki jakieś" - możemy przeczytać w zeznaniach.

Ksiądz Michał L. najpierw trafił do kościelnego domu poprawczego, potem był przenoszony z parafii na parafię. Zawieszony jako duchowny został dopiero, gdy zajęła się nim prokuratura.

Dochodzenie na wniosek grupy katolików

Arcybiskup Grzegorz Ryś przeprasza za ujawnienie nazwiska ofiary molestowania. "Nie powinno się tak stać"

Archidiecezja łódzka opublikowała list, w którym odnosi się do sprawy molestowania przez księdza....

Inny skazany za przestępstwo seksualne wobec nieletniej duchowny, Mirosław B., był przez arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia awansowany i kierował młodzieżowym ośrodkiem kolonijnym.

- Jeśli przesłuchania są prowadzone bardzo wnikliwie, a tak twierdzą moje źródła, to znaczy, że wiadomością na dzisiaj jest nie tylko to, że młyny kościelne mielą powoli, ale że przede wszystkim mielą - powiedział Zbigniew Nosowski z kwartalnika "Więź".

To grupa katolików świeckich z archidiecezji gdańskiej domagała się reakcji Watykanu na zachowanie arcybiskupa Głódzia.

- Mam takie wrażenie, że biskup nie czuje i w ogóle nie rozumie, jaka krzywda została wyrządzona ofiarom - mówi Justyna Zorn, aktywistka z grupy "Głos Wiernych".

Dochodzenie w sprawie arcybiskupa prowadzą księża spoza archidiecezji gdańskiej. Sam arcybiskup jeszcze w lutym tego roku oświadczył, że nie okazał żadnej opieszałością wobec duchownych, którzy popełnili przestępstwa.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 16 czerwca

  Fakty z 16 czerwca

  W środę odbyło się niejawne posiedzenie Sejmu, na którym rząd miał przedstawić informacje w sprawie cyberataków na polityków. W programie także o spotkaniu Joe Bidena z Władimirem Putinem, o planie rządu, który ma przygotować Polskę na możliwą jesienną falę zachorowań na COVID-19 oraz o niepewnej sejmowej większości Zjednoczonej Prawicy. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • W Genewie odbyło się spotkanie Joe Bidena i Władimira Putina

  W Genewie odbyło się spotkanie Joe Bidena i Władimira Putina

  Władimir Putin przyjechał do willi La Grange w Genewie punktualnie, a to rosyjskiemu prezydentowi nie zdarza się często. Kilka minut później pojawiła się kolumna samochodów Joe Bidena. Rozmowy za zamkniętymi drzwiami trwały krócej niż przewidywano - bo tylko dwie i pół godziny. Krytycy Władimira Putina mówią, że i tak to on jest zwycięzcą, bo w ogóle doszło do spotkania.

  czytaj więcej »
 • "Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"

  "Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"

  Ponad 10 milionów Polaków przyjęło już dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19 lub zostało zaszczepionych preparatem jednodawkowym. Mogą być oni niemal pewni, że nie zachorują ciężko na COVID-19. Nawet przy zakażeniu Deltą, czyli wariantem, który jest ogromnym problemem w Wielkiej Brytanii. Co rząd robi, by nie był to także polski problem?

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 17 czerwca

  Prognoza pogody na czwartek 17 czerwca

  W czwartek w Polsce będzie słonecznie. Temperatura maksymalna wyniesie od 24 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 31 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej i 32 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. Ciśnienie waha się.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 15 czerwca

  Fakty z 15 czerwca

  Premier Mateusz Morawiecki chce w środę w Sejmie przedstawić informację na temat "cyberataków na Polskę". Posłowie w parlamencie muszą stawić się osobiście, bo zdalny udział w niejawnym posiedzeniu będzie niemożliwy. W programie także o wyborze nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, o wniosku Czechów do TSUE w sprawie kar dla Polski, a także o poniedziałkowym meczy reprezentacji na Euro 2020. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Czesi złożyli wniosek o milionowe kary dla Polski

  Czesi złożyli wniosek o milionowe kary dla Polski

  Spór w sprawie kopalni Turów wciąż trwa. Czesi poinformowali, że wysłali do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wniosek o milionowe kary dla Polski za niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla w kopalni. Polski rząd zapowiada, że w tym tygodniu wyśle do Pragi delegację ministrów. We wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek zdjęła z porządku obrad informację o sytuacji w kopalni Turów, co skończyło się awanturą i słowami o "mentalności zdrajców".

  czytaj więcej »
 • Polacy przegrali mecz otwarcia na Euro. "Nasza sytuacja jest teraz ciężka"

  Polacy przegrali mecz otwarcia na Euro. "Nasza sytuacja jest teraz ciężka"

  W poniedziałek Polska przegrała swój pierwszy mecz na Euro 2020 ze Słowacją. Szanse na wyjście z grupy znacząco spadły. W drugim meczu biało-czerwoni zmierzą się z Hiszpanią, która w pierwszym swoim spotkaniu na Euro 2020 bezbramkowo zremisowała ze Szwecją. Polacy zagrają z Hiszpanami w najbliższa sobotę. Start spotkania planowany jest na godzinę 21.

  czytaj więcej »
tvnpix