Pod lupą Watykanu
"Papież Franciszek zrozumiał, że polski Kościół ma problem z pedofilią i że sam go nie rozwiąże"
Watykańska komisja w sprawie kardynała Stanisława Dziwisza już działa. Jak poinformowała w sobotę Nuncjatura Apostolska, z wizytą w Polsce był kardynał Angelo Bagnasco, przewodniczący komisji. Przesłuchany został między innymi ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który wielokrotnie interweniował w przypadkach wykorzystywania seksualnego przez duchownych. - Papież Franciszek zrozumiał, że polski Kościół ma problem z pedofilią i że sam go nie rozwiąże - komentuje teolog i filozof Jarosław Makowski.
O tym, że w Polsce była watykańska komisja, która zajmuje się między innymi zarzutami wobec kardynała Stanisława Dziwisza, opinia publiczna dowiedziała się dopiero wtedy, gdy ujawnił to jeden z przesłuchiwanych. - Niedawno zadzwonił do mnie przedstawiciel strony watykańskiej, że odbędzie się takie przesłuchanie. Początkowo myślałem, że to jest żart, ale rzeczywiście do Krakowa przyjechał ksiądz kardynał Angelo Bagnasco - powiedział w piątkowych "Faktach po Faktach" ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Zobacz całe "Fakty po Faktach" w TVN24 GO
Do Krakowa na czele komisji przyjechał wysłannik Papieża Franciszka kardynał Angelo Bagnasco, były przewodniczący Episkopatu Włoch. To on prowadził przesłuchania.
- Na terenie neutralnym, poza kurią krakowską odpowiadałem na różne pytania. Na te tematy, na które pisałem bądź wypowiadałem się w mediach - zrelacjonował przebieg przesłuchania ksiądz Isakowicz-Zaleski.
Papież Franciszek powołał komisję, która zajmie się sprawą kardynała Stanisława Dziwisza. Komisja...Papież powołał komisję, która ma zbadać sprawę kardynała Dziwisza
Nie wiadomo, kogo jeszcze przesłuchano i w jakich miastach. Wiadomo, że przesłuchiwano też ofiary molestowania.
- Jesteśmy zaskoczeni. (Komisja - przyp. red.) zdołała ukryć swoją obecność tutaj w Polsce, więc myślę, że w sposób też obiektywny, bez presji, bez jakiegoś lobbingu dotarła do osób, które chciała przesłuchać - ocenia ksiądz Jacek Prusak, jezuita i teolog.
Świadomość zaniedbań
Wiadomo, że krakowska kuria o komisji nie wiedziała, że przesłuchania były formalne, tłumaczone od razu na język włoski i składane pod przysięgą.
- Komisja ma dużą wiedzę na temat tego, co się wydarzyło i ma świadomość, jak się wydaje, zaniedbań - uważa Tomasz Terlikowski, publicysta.
Dopiero gdy sprawa wyszła na jaw, Nuncjatura Apostolska w Warszawie potwierdziła, że wizyta rzeczywiście się odbyła. "Jej celem była weryfikacja sygnalizowanych, także publicznie, zaniedbań kard. Stanisława Dziwisza podczas pełnienia przez niego funkcji arcybiskupa metropolity krakowskiego (2005-2016)" - napisano w komunikacie.
- Papież Franciszek zrozumiał, że polski Kościół ma problem z pedofilią i że sam go nie rozwiąże - komentuje Jarosław Makowski, teolog i filozof.
Oskarżenie polskiego Kościoła
Wizyta w Krakowie kardynała Angelo Bagnasco to nie jedyne działania Stolicy Apostolskiej w sprawie polskich hierarchów.
Do Watykanu dotarła też prośba o interwencję od Państwowej Komisji do spraw pedofilii.
Wszystko w rękach Franciszka
Sprawa kardynała Dziwisza - przez dekady osobistego sekretarza Jana Pawła II, niezwykle wpływowego hierarchy w Watykanie - jest wyjątkowa i ma wymiar światowy, co w filmie "Don Stanislao" pokazał reporter TVN24 Marcin Gutowski.
Po śmierci Jana Pawła II kardynał Dziwisz był też najbardziej wpływowym hierarchą w Polsce - kustoszem pamięci o Janie Pawle II. Na oskarżenie o tuszowanie sprawców pedofilii nie odpowiadał i zapewniał, że jest gotowy na niezależną komisje.
Jego były rzecznik przyznaje, że Watykan podjął słuszną decyzję o przysłaniu kardynała z Rzymu.
- Tak nie może być, że są poważne zarzuty i nic z tym nie robimy. To nie jest dobre dla nikogo. I dla tych osób, które wnoszą te zastrzeżenia co do działalności księdza kardynała, i dla samego księdza kardynała, i dla Kościoła w Polsce - uważa ksiądz Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży.
Ostateczna decyzja w sprawie kardynała Dziwisza należy do papieża. Trudno jednak przewidywać, kiedy może zapaść.
Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 6 lipca
Dolar najdroższy od ponad 20 lat - tak osłabła w środę złotówka. Ekonomiści obawiają się recesji. W programie powiemy również o pijanych piratach drogowych, a także o planowanym zwiększeniu długości kar więzienia w Kodeksie karnym. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Gwałtowny spadek wartości złotego. Dolar najdroższy od ponad 20 lat
Euro najmocniejsze od marca, dolar amerykański najdroższy od ponad 20 lat - w środę wyraźnie obniżyła się wartość złotówki. Droższe zagraniczne waluty to także wyższa inflacja, bo drożeje wszystko, co pochodzi z importu. Ekonomiści obawiają się recesji.
czytaj więcej »Afera mailowa. Rząd w ogniu pytań o spotkania Dworczyka z prezes "Julią P."
Ucieczki i uniki to strategia władzy, kiedy padają trudne pytania. W ujawnionym mailu minister Michał Dworczyk pisze do premiera Mateusza Morawieckiego o "trzech tematach", które omawiał z "prezes Julią P.".
czytaj więcej »ETPCz nakazał wypłacić zadośćuczynienia dwóm sędziom. Rząd jednak nie zamierza tego robić
Polska nie wykonała wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i nie wypłaciła zadośćuczynienia dwóm sędziom - Monice Dolińskiej-Ficek oraz Arturowi Ozimkowi. Sprawa dotyczyła upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa. Dlaczego władze wciąż nie wypłaciły zadośćuczynienia, tłumaczył poseł Solidarnej Polski.
czytaj więcej »Rząd przyjął specjalną uchwałę o jedności. "Morawiecki chce utemperować Ziobrę"
Rada Ministrów na ostatnim posiedzeniu przyjęła specjalną uchwałę, która głosi, że członkowie rządu nie powinni publicznie krytykować innych członków rządu. To coś nowego, ale kryzysów w rządzie w ostatnim czasie było sporo. Teraz wszyscy ministrowie mają mówić jednym głosem. Komentatorzy są zgodni, że to ostrzeżenie pod adresem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który bezustannie krytykuje premiera Mateusza Morawieckiego.
czytaj więcej »Rumunia: wypadek autokaru z polskimi pielgrzymami. Zginął kierowca
We wtorek doszło do tragicznego wypadku autokaru w Moisei w Rumunii. Podróżowali nim w ramach pielgrzymki wierni z kilku parafii leżących na terenie Podhala i w okolicach Myślenic. Na miejscu zginął kierowca, cztery osoby trafiły do szpitala.
czytaj więcej »Ukraińskie zboże wciąż zablokowane w portach. Rosjanie zaminowali też Morze Czarne
Kilkadziesiąt milionów ton zboża z Ukrainy dotarłoby już do odbiorców na całym świecie. Tyle każdego roku eksportowała Ukraina. Teraz Rosjanie kontrolują już ponad 20 procent ukraińskich gruntów rolnych, zablokowali porty i zaminowali Morze Czarne.
czytaj więcej »Chicago: sprawca strzelaniny na paradzie niepodległości usłyszał zarzuty
Wciąż nie jest jasne, dlaczego Robert Crimo zaatakował ludzi na paradzie z okazji Dnia Niepodległości w Highland Park w Chicago, ale wiadomo, że przygotowywał się do tego od tygodni. 21-latek usłyszał już zarzuty, został oskarżony o siedmiokrotne zabójstwo. Grozi mu dożywocie.
czytaj więcej »Zanieczyszczenia w rzece Bóbr. Nakaz zatrzymania pracy oczyszczalni po emisji reportażu TVN24
Jest nakaz wstrzymania pracy oczyszczalni ścieków, która należy do niemieckiej firmy Heinen Lederfabrik. Po emisji reportażu TVN24 taką decyzję podjął wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Toksyczne ścieki z oczyszczalni wpadają prosto do rzeki Bóbr.
czytaj więcej »Plaga pijanych piratów drogowych nie kończy się, pomimo apeli i podwyższonych kar
Niektórzy kierowcy cały czas ignorują apele policji i wsiadają za kółko pod wpływem alkoholu. 39-letnia kobieta dzień po dniu prowadziła po alkoholu i drugiego dnia miała już 3 promile. 33-letni mężczyzna jechał slalomem, mając z przodu w aucie 7-letniego syna.
czytaj więcej »Nowelizacja Kodeksu karnego już w Sejmie. Kary więzienia mają być wydłużone
Kary za przestępstwa mają być wyższe. Chce tego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Opozycja podkreśla, że zwiększenie kar nie ma wpływu na walkę z przestępczością. Projekt rządowy likwiduje karę 25 lat pozbawienia wolności, a maksymalny wymiar kary pozbawienia wolności zwiększa z 15 do 30 lat.
czytaj więcej »Wielka przygoda, ale też terapia. Grupa ukraińskich dzieci żegluje na jeziorze Mamry
Grupa niemal sześćdziesięciorga ukraińskich dzieci wypoczywa nad jeziorem Mamry. Obóz to dla nich wielka przygoda, ale też terapia. Wielu uczestników przez wojnę wywołaną przez Władimira Putina straciło bliskich, dlatego organizatorzy chcą im pomóc uporać się z traumą.
czytaj więcej »Prognoza pogody na czwartek 7 lipca
W czwartek na zachodzie kraju i na Pomorzu pochmurno z opadami deszczu do 5-15 mm, na Pomorzu, Kujawach i Ziemi Lubuskiej możliwe burze. Na pozostałym obszarze Polski większe przejaśnienia, tylko lokalnie w Małopolsce możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, na Pomorzu okresami dość silny.
czytaj więcej »Fakty z 5 lipca
Nowa odsłona afery mailowej dotyczy Trybunału Konstytucyjnego i prezes Julii Przyłębskiej. W programie powiemy również o drożyźnie, nowelizacji ustawy wiatrakowej, sytuacji polskich lekarzy, a także o wywiadzie z ambasadorem USA w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »"Trzy tematy". Michał Dworczyk miał rozmawiać z Julią Przyłębską o sprawach w TK
Światło dzienne ujrzały kolejne maile z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka. Tym razem chodzi o Trybunał Konstytucyjny. Jak wynika z korespondencji do premiera Mateusza Morawieckiego, szef kancelarii premiera rozmawiał z prezes Julią Przyłębską o "trzech tematach". Te "trzy tematy" to sprawy, którymi zajmował się Trybunał Konstytucyjny.
czytaj więcej »