Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Paweł Płuska / Fakty TVN
  • Polska z najszybciej rosnącymi cenami w Unii Europejskiej
  • Nie rozstrzygnięto konkursu na hejnalistę w Krakowie. Nabór zostanie powtórzony
Czekając na spotkanie

"Ciągle dominuje przekonanie, że tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak realny problem pedofilii w Kościele"

W październiku kardynał Stanisław Dziwisz zapewniał w TVN24, że spotka się z Januszem Szymikiem, ofiarą księdza pedofila. W grudniu kardynał potwierdzał. Mamy koniec lutego, a do spotkania nie doszło. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski uważa, że to celowa metoda, a ks. prof. Andrzej Kobyliński twierdzi, że wśród biskupów dominuje przekonanie, że nie ma problemu pedofilii w Kościele, lecz jest "atak tak zwanych wiadomych sił".

Arcybiskup Dzięga o tym, że nikt nie jest bez grzechu. "To jest wprost niemoralne"

Na mszy w dniu, kiedy Kościół miał się pochylić nad ofiarami pedofilii, arcybiskup Andrzej Dzięga...

Sprawy dotyczące pedofilii zawsze są delikatne i trudne - zwłaszcza, gdy na wyjaśnienie czy choćby telefon od jakiegokolwiek biskupa czeka się kilkadziesiąt lat, jak w przypadku Janusza Szymika.

W październiku w wywiadzie dla TVN24 kardynał Stanisław Dziwisz powiedział, że to on potrzebuje rozmowy z Januszem Szymikiem, i że zależy mu na tym spotkaniu jako biskupowi.

- Niestety, poza zapewnieniami kardynała Dziwisza, że się ze mną spotka, do tego spotkania do dnia dzisiejszego nie doszło, a ostatnie zapewnienie, że będą takie próby nawiązywane, było 16 grudnia - twierdzi Jan Szymik.

Zobacz więcej: Rozmowa z kardynałem Stanisławem Dziwiszem - tylko w TVN24 GO

Za słowami nie poszły czyny. To akurat nie dziwi księdza Isakowicza-Zaleskiego, który o tej sprawie informował kardynała dziewięć lat temu. - Przykro mi to mówić, ale myślę, że to jest pewna metoda, że się mówi "spotkamy się" i nigdy do tego spotkania nie dochodzi - stwierdził ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który od lat zajmuje się sprawami przypadków pedofilii w Kościele.

Według księdza profesora Andrzeja Kobylińskiego postawa kardynała tylko potwierdza - jak mówi - stan świadomości znakomitej większości polskiego duchowieństwa.

- Ciągle dominuje przekonanie, że tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak realny problem pedofilii w Kościele, raczej jest traktowanie tego zjawiska jako ataku tak zwanych wiadomych sił - wyjaśnia filozof i kierownik Katedry Etyki UKSW ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Posłowie opozycji chcieli odwiedzić siedzibę komisji ds. pedofilii. Nie zostali wpuszczeni

Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej nie została wpuszczona do siedziby państwowej komisji ds....

Zobacz więcej: Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza - tylko w TVN24 GO

Wątpliwości co do państwowej komisji ds. pedofilii

Janusz Szymik jest byłym ministrantem, ofiarą księdza pedofila. Tydzień temu spotkał się z przedstawicielami państwowej komisji, która ma badać przypadki pedofilii, ale część posłów powątpiewa w efekty jej prac.

- Stawiam taką tezę, że ta komisja, w tym składzie, przewodniczący z Ordo Iuris, wiceprzewodnicząca, aktywna działaczka Solidarnej Polski, jest po to, żeby tuszować przez 7 lat i chronić Kościół - mówi Dariusz Joński, poseł Inicjatywy Polska.

Posłowie opozycji w ostatnich dniach dwukrotnie usiłowali się dowiedzieć, czym komisja tak naprawdę się zajmuje - bezskutecznie. Przewodniczący komisji Błażej Kmieciak nazwał to "politycznym show". Przekonywał, że komisja jest apolityczna i działa sprawnie. - Ponad sto spraw, które prowadzimy, sto spraw, ponad pięćdziesiąt wystąpień do prokuratury - wymieniał.

Dziewięć z tych spraw dotyczy osób duchownych. Politycy opozycji chcieli pytać nie tylko o to, a o wszystko, co dotyczy tej komisji - choćby o pensje na poziomie ministerialnym.

- Od czego zaczęła działalność państwowa komisja do spraw pedofilii? Od podwyżki, od wniosku o podwyżkę do prezydenta Dudy - przypomina posłanka Wiosny Katarzyna Ueberhan. - Mają w budżecie zapisane 12 milionów rocznie, cztery i pół miliona na wynagrodzenia. Dodatkowo samochody służbowe dla przewodniczącego i wiceprzewodniczącej, mieszkania służbowe - wymienia Dariusz Joński.

Komisja ma też biuro w centrum Warszawy. W środę usiłowaliśmy porozmawiać z jej przewodniczącym. Usłyszeliśmy, że konferencja prasowa będzie w czwartek.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix