Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Magda Łucyan / Fakty TVN
 • Kolejne tarcia w Zjednoczonej Prawicy. "Musimy jednak zdyscyplinować naszych koalicjantów"
 • Dodatkowe lodołamacze płyną w stronę Włocławka
Wina bez kary?

Arcybiskup Dzięga o tym, że nikt nie jest bez grzechu. "To jest wprost niemoralne"

Na mszy w dniu, kiedy Kościół miał się pochylić nad ofiarami pedofilii, arcybiskup Andrzej Dzięga podkreślił, że nikt nie jest bez grzechu. On sam jest oskarżany o to, że roztoczył "parasol ochronny" nad księdzem Andrzejem Dymerem. Ksiądz Andrzej Dymer, który zmarł 16 lutego, według licznych świadectw wykorzystywał seksualnie dzieci, ale nie poniósł za to żadnej kary.

- Każdy wobec Boga rozpoznaje tajemnice swojego sumienia, życia, swoich wyborów, swojej drogi - powiedział arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, w czasie piątkowego nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Jak dodał każdy "gdy przed Bogiem stajemy, widzi, że nie jest bez grzechu".

Te słowa padły, gdy Kościół w Polsce miał pochylić się nad ofiarami pedofilów, w dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego dzieci. Według wielu te słowa problem bagatelizują.

- Prawdopodobieństwo, że robi to również w jakimś stopniu cynicznie, jest bardzo wysokie. Dlatego to jest tak oburzające. To jest wprost niemoralne - skomentował słowa arcybiskupa dominikanin ojciec Paweł Gużyński. - Jedyne dobre rozwiązanie dla Dzięgi w tym momencie jest takie, że podaje się do dymisji - dodał.

Komisja do spraw pedofilii kończy badanie sprawy księdza Dymera

Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii zamyka sprawę księdza Andrzeja...

Słowa o tym, że każdy jest grzeszny, padły z ust arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, o którym głośno jest w kontekście sprawy księdza Andrzeja Dymera, który zmarł 16 lutego.

O tym, że ksiądz Dymer wykorzystywał seksualnie dzieci, szczecińscy biskupi mieli wiedzieć już od 1995 roku. Co może oznaczać, że pozwalali mu działać i krzywdzić.

"Najdłuższy proces Kościoła" - zobacz reportaż w TVN24 GO

- Arcybiskup Dzięga zaplanował również roztoczenie tego parasola ochronnego nad księdzem Dymerem w sposób bardzo szeroki, bo sięgający aż Watykanu - stwierdził Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika "Więź".

Prace państwowej komisji ds. pedofilii

Sprawa księdza Dymera była przedmiotem prac państwowej komisji do spraw pedofilii, która po śmierci duchownego zakończyła postępowanie wyjaśniające, jednak dalej pracuje nad tym przypadkiem.

- My dalej badamy tę sprawę. Tam jest kilka tomów akt. Z tego, co pamiętam, pięć albo sześć tomów akt. Analizujemy ją pod kątem chociażby postępowania prokuratorskiego i sądowego, a także pod kątem na przykład niezawiadomienia organów ścigania - oświadczył w programie "Sprawdzam" w TVN24 Błażej Kmieciak, przewodniczący państwowej komisji ds. pedofilii.

Zobacz cały odcinek programu "Sprawdzam" z doktorem Błażejem Kmieciakiem w TVN24 GO

Posłowie opozycji chcieli w piątek wejść na posiedzenie komisji i skontrolować jej pracę, ale nie zostali wpuszczeni. - Powinniśmy sobie wszyscy zadać w tym momencie pytanie, czy komisja powinna zmienić nazwę na komisję krycia pedofilii - powiedziała posłanka PO Kamila Gasiuk-Pihowicz.

- To miała być komisja otwarta, to miała być komisja, która miała słuchać poszkodowanych, która miała transparentnie, w sposób przejrzysty działać, a to jest komisja, która wydaje 12 milionów nie wiadomo na co - dodał poseł Inicjatywy Polska Dariusz Joński.

Szef komisji tłumaczył jednak w TVN24, że na posiedzenie komisji nie wpuściłby polityka z żadnej opcji. - Te ponad 100 spraw, które prowadzimy, ponad 50 wystąpień do prokuratury, dotyczą najbardziej najbardziej intymnych, najbardziej poufnych spraw. Show polityczny, który chce zrobić taki czy inny polityk, naprawdę nie robi na mnie wrażenia - powiedział. Jak dodał, komisja zajmuje się obecnie dziewięcioma sprawami, gdzie pedofilem miał być ksiądz.

Według ojca Pawła Gużyńskiego to właśnie ta komisja daje niektórym duchownym błędne poczucie bezpieczeństwa. - To jest atrapa i kuriozum w świecie sprawiedliwości - ocenił.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 15 czerwca

  Fakty z 15 czerwca

  Premier Mateusz Morawiecki chce w środę w Sejmie przedstawić informację na temat "cyberataków na Polskę". Posłowie w parlamencie muszą stawić się osobiście, bo zdalny udział w niejawnym posiedzeniu będzie niemożliwy. W programie także o wyborze nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, o wniosku Czechów do TSUE w sprawie kar dla Polski, a także o poniedziałkowym meczy reprezentacji na Euro 2020. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Czesi złożyli wniosek o milionowe kary dla Polski

  Czesi złożyli wniosek o milionowe kary dla Polski

  Spór w sprawie kopalni Turów wciąż trwa. Czesi poinformowali, że wysłali do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wniosek o milionowe kary dla Polski za niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla w kopalni. Polski rząd zapowiada, że w tym tygodniu wyśle do Pragi delegację ministrów. We wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek zdjęła z porządku obrad informację o sytuacji w kopalni Turów, co skończyło się awanturą i słowami o "mentalności zdrajców".

  czytaj więcej »
 • Polacy przegrali mecz otwarcia na Euro. "Nasza sytuacja jest teraz ciężka"

  Polacy przegrali mecz otwarcia na Euro. "Nasza sytuacja jest teraz ciężka"

  W poniedziałek Polska przegrała swój pierwszy mecz na Euro 2020 ze Słowacją. Szanse na wyjście z grupy znacząco spadły. W drugim meczu biało-czerwoni zmierzą się z Hiszpanią, która w pierwszym swoim spotkaniu na Euro 2020 bezbramkowo zremisowała ze Szwecją. Polacy zagrają z Hiszpanami w najbliższa sobotę. Start spotkania planowany jest na godzinę 21.

  czytaj więcej »
 • Brytyjski rząd opóźnia zniesienie restrykcji

  Brytyjski rząd opóźnia zniesienie restrykcji

  Nie będzie planowanego na 21 czerwca całkowitego zniesienia restrykcji w Wielkiej Brytanii. Premier Boris Johnson wstrzymuje luzowanie pandemicznych obostrzeń na cztery tygodnie. Wszystko przez wariant Delta, który jest bardziej zakaźny niż pierwotna wersja SARS-CoV-2 i odpowiedzialny za ponowny wzrost zakażeń na Wyspach.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na środę 16 czerwca

  Prognoza pogody na środę 16 czerwca

  W czwartek będzie pogodnie, tylko na południu i południowym-wschodzie kraju wystąpią zachmurzenia i przelotne opady deszczu. Niewykluczone burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 21 stopni Celsjusza na Kaszubach i Suwalszczyźnie, 25 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 26 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr wschodni i północny będzie słaby i umiarkowany.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 14 czerwca

  Fakty z 14 czerwca

  Starcie o fotel prezydenta miasta Rzeszowa już w pierwszej turze wygrał kandydat opozycji Konrad Fijołek, co odbiło się szerokim echem w polityce. W programie powiemy również o szczegółach porozumienia Jarosława Kaczyńskiego z Pawłem Kukizem, o szczycie NATO, a także o młodym geniuszu z Lublina. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Rzeszów zdecydował. Konrad Fijołek wybrany prezydentem miasta

  Rzeszów zdecydował. Konrad Fijołek wybrany prezydentem miasta

  Nie będzie wyborczej dogrywki w Rzeszowie. Konrad Fijołek w starciu o fotel prezydenta zdobył ponad 56 procent głosów, Ewa Leniart niespełna 24 procent, Marcin Warchoł ponad 10 procent, a Grzegorz Braun ponad 9 procent. To wielki sukces opozycji i porażka Prawa i Sprawiedliwości, bo w czasie kampanii wyborczej do Rzeszowa przyjeżdżali politycy obozu rządzącego z wielkimi obietnicami i rządowymi pieniędzmi.

  czytaj więcej »
 • Kiedy inni mówią "klęska prawicy", wiceprezes Solidarnej Polski dostrzega coś pozytywnego

  Kiedy inni mówią "klęska prawicy", wiceprezes Solidarnej Polski dostrzega coś pozytywnego

  W wyborach na prezydenta miasta Rzeszowa już w pierwszej turze zwyciężył kandydat opozycyjny Konrad Fijołek. Oboje kandydatów Zjednoczonej Prawicy sromotnie przegrało. W obozie rządzącym nie milkną komentarze o dzwonku alarmowym i klęsce prawicy, ale wiceprezes Solidarnej Polski Michał Wójcik stwierdził, że skoro ich kandydat zdobył ponad 10 procent głosów, to na takie same poparcie może liczyć jego partia w wyborach parlamentarnych.

  czytaj więcej »
 • Kaczyński i Kukiz ogłosili szczegóły porozumienia. "Liczę na owocną współpracę"

  Kaczyński i Kukiz ogłosili szczegóły porozumienia. "Liczę na owocną współpracę"

  Paweł Kukiz i Jarosław Kaczyński w poniedziałek na wspólnej konferencji przedstawili szczegóły dotyczące porumienienia w sprawie współpracy programowej. Kukiz i jego trzej posłowie poprą ustawy dotyczące Polskiego Ładu. W zamian partia władzy poprze inicjatywy Kukiz'15 między innymi o sędziach pokoju i ustawę antykorupcyjną. W sytuacji konfliktu z Porozumieniem Jarosława Gowina dla PiS-u liczy się każdy głos.

  czytaj więcej »
tvnpix