Moralność i dyplomacja
"Gdy świat oczekuje głosu lidera duchowego, przychodzi w to miejsce marnej jakości dyplomata"
Po ponad roku od inwazji Rosji na Ukrainę papież Franciszek wyznaje, że nie może wybrać, po której ma być stronie. Już wcześniej zapewniał, że chętnie przyjąłby zaproszenie do Kijowa, gdyby jednocześnie Władimir Putin zaprosił go do Moskwy. Jednak zaproszenia od rosyjskiego przywódcy nie ma, ale za to papież Franciszek planuje podróż na Węgry - sojusznika Putina w Europie.
Papież Franciszek ostatni raz publicznie o wojnie w Ukrainie mówił dwa dni przed rocznicą jej wybuchu. Nazywał ją absurdalną i okrutną. Zaapelował też o szybki pokój.
- Apeluję do wszystkich sprawujących władzę nad narodami, aby zobowiązali się w konkretny sposób do zakończenia konfliktu - mówił papież.
To, na co większość osób zwróciło uwagę, to pominięcie Rosji w wystąpieniu Franciszka. W wywiadzie, który ukazał się teraz na stronie portalu belgijskiego episkopatu, papież znowu uciekał od potępienia agresora. Stwierdził, że "każda wojna jest porażką", i że nie może wybrać, po której ma być stronie.
- Gdy świat oczekuje głosu proroka i lidera duchowego, przychodzi w to miejsce marnej jakości dyplomata i polityk - ocenia słowa papieża Jarosław Makowski, teolog i filozof.
Wcześniej papież Franciszek sugerował, że do wojny mogło przyczynić się NATO, "szczekając u bram Rosji". W październiku ubiegłego roku duchowny wezwał Władimira Putina, by przerwał spiralę przemocy, a miesiąc później przyznał, że agresji dokonuje Rosja.
- Tutaj papież kluczy, dlatego że - w moim odczuciu - papież porusza się na granicy pewnych wypowiedzi politycznych - komentuje ksiądz Józef Augustyn, jezuita.
Podróż na Węgry
Za niewiele ponad tydzień minie 10. rocznica wyboru Jorge Mario Bergoglio na papieża. Grzegorz Polak napisał pierwszą polską biografię papieża z Argentyny. Jej tytuł brzmi: "Papież wielkiej nadziei". Jednak Polak po 10 lat przyznaje, że nadzieja okazała się płonna.
- Dyplomacja papieska zamiast, moim zdaniem, wzmacniać Kijów, stara się wzmacniać Moskwę - ocenia autor książki o papieżu Franciszku.
Jeszcze kilka miesięcy temu papież rozważał podróż do ogarniętego wojną Kijowa, ale zrezygnował. W Watykanie tłumaczono to względami zdrowotnymi duchownego, który jednak poleciał do Afryki, a w planach ma kolejną pielgrzymkę - już wzbudzającą kontrowersje.
- (Papież - przyp. red.) udaje się na Węgry, do Orbana, sojusznika Putina w Europie - wskazuje Jarosław Makowski, teolog i filozof.
To będzie już druga podróż papieża na Węgry. Tym razem szczególna, bo państwo Orbana jako jedyne w Europie utrzymuje relacje biznesowe z Rosją i jako jedyne w Unii Europejskiej blokuje rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię.
- Ta druga wizyta na Węgrzech jest w jakimś sensie rodzajem szczytu symetrystów w temacie wojny na Ukrainie - zwraca uwagę prof. Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu.
Nawet włoska, prawicowa prasa, która stała murem za Franciszkiem, zaczyna go krytykować, bo w sprawie wojny w Ukrainie nie jest trudno wskazać kata i ofiarę.
Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- W Polsce wciąż zbierane są dary dla ukraińskich uchodźców. Najbardziej potrzebna jest żywność
- Pięć rekomendacji Poroszenki dla Zachodu. "Przede wszystkim nie ufajcie Putinowi"
- Papież przeprasza za wyrządzone zło. "Czekałam 50 lat na te przeprosiny"
- Dziewięć kobiet zostało wyświęconych na księży w polskim Kościele luterańskim. "To jest coś bardzo wyjątkowego"
- Franciszek w wywiadzie mówi o "szczekaniu NATO u drzwi Rosji" i "zrozumiałej eskalacji"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 22 marca
Brytyjski następca tronu książę William odwiedził Polskę. Spotkał się z żołnierzami państw NATO. W programie powiemy także o tym, co Jarosław Kaczyński obiecał Adamowi Bielanowi, by zdobyć przychylność Partii Republikańskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Książę William z wizytą w Polsce. Przyleciał do Rzeszowa
Następca tronu książę William przyleciał do Rzeszowa, by spotkać się z żołnierzami stacjonującymi przy ukraińskiej granicy, a także a uchodźcami z tego ogarniętego wojną kraju.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski oddał hołd obrońcom Bachmutu. Putin zaatakował cywili
Prezydent Ukrainy pojawił się na linii frontu w Bahmucie. Wołodymyr Zełenski uczcił pamięć bohaterów i dziękował obrońcom miasta. Władimir Putin omawiał z prezydentem Chin rzekomo plan pokojowy. Potem Rosjanie użyli dronów do ataku na budynki mieszkalne w Kijowie i w Zaporożu.
czytaj więcej »Henryk Kowalczyk obrzucony jajkami przez rolników. Prezes PiS wciąż nieobecny w kampanii
Albo z braku pomysłu, albo z powodu nieobecności Jarosława Kaczyńskiego, politycy PiS najwięcej czasu w kampanii wyborczej poświęcają Donaldowi Tuskowi, co pokazują rządowe media. Jarosław Kaczyński wciąż nie jest w stanie włączyć się w kampanię. Aktywnie prowadzi ją minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
czytaj więcej »Podział łupów w umowie koalicyjnej. Tak Kaczyński dogadał się z Adamem Bielanem
Jeden punkt dotyczy programów. 31 pozostałych punktów dotyczy podziału stanowisk i pieniędzy - tak opozycja komentuje ujawnioną przez TVN24 umowę koalicyjną między PiS-em a Partią Republikańską Adama Bielana. Zawarto ją w momencie, gdy Zjednoczona Prawica walczyła o utrzymanie większości sejmowej.
czytaj więcej »Dyrektor Lasów Państwowych otwarcie agituje na rzecz prawicy. "Jesteśmy gotowi, żeby wygrać"
Dyrektor generalny Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Józef Kubica, przemawiając w mundurze leśnika, otwarcie agitował na rzecz Zjednoczonej Prawicy. - Jesteśmy gotowi, żeby wygrać tę wielką batalię wyborczą - stwierdził. Co na to rządzący? Nabrali wody w usta.
czytaj więcej »Afera hejterska. Prokuratura umarza sprawę, bo nie wie, że "małą Emi" jest Emilia Szmydt
Na antenie TVN24 Emilia Szmydt pokazała twarz, podała nazwisko, przyznała, że na zlecenia hejtowała sędziów przeciwnych "dobrej zmianie" Zbigniewa Ziobry. Ale prokuratura Zbigniewa Ziobry umorzyła sprawę, bo nie wie, kim jest "Mała Emi". Tak funkcjonuje dziś wymiar sprawiedliwości.
czytaj więcej »Macron się nie ugnie. Wiek emerytalny będzie podniesiony
Prezydent Emmanuel Macron nie ugnie się pod presją strajków i protestów. Wiek emerytalny zostanie we Francji podniesiony z 62. roku życia do 64. roku życia. Ustawa jest przyjęta, została jeszcze ocena jej zgodności z konstytucją.
czytaj więcej »Niedługo polskie MiG-i trafią na Ukrainę. "Łezka się w oku kręci"
Polska wkrótce przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29. Podobnie postąpi Słowacja. MiG-i, które zostały zmodernizowane, zostaną jednak w Polsce. Polscy lotnicy czekają na koreańskie samoloty szkolno-bojowe FA50 i zamówione w Stanach Zjednoczonych wielozadaniowe F-35.
czytaj więcej »Włocławek: policja chciała zatrzymać kierowcę. Rozpoczął się szalony pościg
Policja chciała go zatrzymać, bo nie miał zapiętych pasów i nie miał wycieraczki. Wtedy zaczął się niebezpieczny pościg ulicami miasta - szczęśliwie zakończony zatrzymaniem kierowcy, który był pod wpływem amfetaminy. Dostał mandat na ponad 20 tysięcy. Okazało się, że jest poszukiwany za inne przestępstwo.
czytaj więcej »Dwa miliardy ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Czas bić na alarm
Skalę globalnego problemu najlepiej pokazać w liczbach. Dwa miliardy ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Do produkcji kilograma wołowiny potrzeba 15 tysięcy litrów wody. Pszenicy - półtora tysiąca. Rzeki wysychają, a lodowce topnieją. 22 marca to Światowy Dzień Wody.
czytaj więcej »Poznań likwiduje rowery miejskie. Władze mówią, że mieszkańcy przesiedli się na swoje
61 złotych - za taką cenę można kupić ostatnie rowery miejskie w Poznaniu. Blisko tysiąc idzie pod młotek, bo system wypożyczania idzie do likwidacji. Pięć lat temu wypożyczono milion siedemset tysięcy rowerów, w zeszłym roku już tylko niecałe trzysta tysięcy.
czytaj więcej »Prognoza pogody na czwartek 23 marca
W czwartek pochmurno z przejaśnieniami, lokalnie rozpogodzeniami. Na przeważającym obszarze kraju, poza Polską południowo-wschodnią, słabe opady deszczu do 2 mm. Jedynie na Wybrzeżu silniejszy opad (do 5 mm) - ryzyko słabej burzy. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na północy do 20 stopni Celsjusza na południu Polski. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany, na zachodzie w porywach dość silny (do 50 km/h).
czytaj więcej »Fakty z 21 marca
W Camp Kościuszko w Poznaniu został otwarty pierwszy w Polsce stały garnizon żołnierzy amerykańskich. W programie pokażemy także, jak F-35 latają nad Polską. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Pierwszy stały garnizon amerykańskich żołnierzy w Polsce został otwarty
Obecność amerykańskich żołnierzy będzie od teraz w Polsce stała, a nie tylko rotacyjna. W poznańskim Camp Kościuszko odbyła się ceremonia otwarcia pierwszego garnizonu sił lądowych USA. Żołnierze będą odpowiadać za zabezpieczenie infrastruktury i dostarczanie usług dla wojska.
czytaj więcej »