"Pani minister Moskwa zamawia węgiel". Czy to wystarczy? Polska piecami stoi

"Pani minister Moskwa zamawia węgiel". Czy to wystarczy? Polska piecami stoi
"Pani minister Moskwa zamawia węgiel". Czy to wystarczy? Polska piecami stoi
Fakty TVN
"Pani minister Moskwa zamawia węgiel". Czy to wystarczy? Polska piecami stoiFakty TVN

Embargo na węgiel z Rosji może oznaczać wyjątkowo chłodną zimę w Europie. Już teraz Włosi nie mogą ustawiać klimatyzacji na zbyt niską temperaturę. - Polska jest ewenementem na skalę Europy. Na 13 milionów ton węgla spalanego w gospodarstwach domowych w całej Europie 11 milionów ton rocznie spala się wyłącznie w Polsce - wskazuje Bartłomiej Derski, ekonomista z portalu Wysokienapiecie.pl. Rząd importuje węgiel, ale niekoniecznie dobry dla gospodarstw domowych.

Statek z amerykańskim węglem dopłynął do Polski, a przed nim statek z Kolumbii. Od połowy kwietnia - po wprowadzeniu unijnego embarga - Polska została odcięta od rosyjskiego węgla. Powstała luka to 11 milionów ton w skali roku.

- Polska jest ewenementem na skalę Europy. Na 13 milionów ton węgla spalanego w gospodarstwach domowych w całej Europie 11 milionów ton rocznie spala się wyłącznie w Polsce - wskazuje Bartłomiej Derski, ekonomista z portalu Wysokienapiecie.pl.

Rządzący jednak zapewniają, że panują nad sytuacją.

- Pani minister Moskwa (Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska - przyp. red.) zamawia węgiel. Już właściwie zamówiła wiele transportów z Kolumbii i z innych kierunków świata - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Polski rząd importuje węgiel z USA, Kolumbii, RPA, Australii i Indonezji. Opozycja jednak zwraca uwagę, że to za mało. - Import nie pokrywa wszystkich potrzeb w Polsce - zwrócił uwagę na posiedzeniu Komisji do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych Paweł Poncyljusz, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Przedstawiciele opozycji bardzo ostro nas atakowali za natychmiastowym zamknięciem importu węgla z Rosji, a teraz nas opozycja atakuje, że węgla nie ma - odpowiedział na zarzuty poseł Prawa i Sprawiedliwości i przewodniczący komisji Marek Suski.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekonuje, że "mamy zabezpieczone osiem milionów ton węgla". Eksperci jednak tłumaczą, że tu nie chodzi o jakikolwiek węgiel, tylko o niskozasiarczony, który nadaje się do gospodarstw domowych.

- Tego węgla, takich grubszych grudek dla gospodarstw domowych, jest bardzo mało. On się bardzo kruszy w tym transporcie morskim, więc stamtąd pozyskamy jeden, może dwa miliony ton, w najlepszym wypadku, takiego węgla - stwierdził Bartłomiej Derski.

Problem nie tylko w Polsce

Polskiego węgla jest za mało, a jego ceny poszybowały. Surowiec stał się więc de facto nieosiągalny dla przeciętnego Polaka.

- Węgiel z polskich kopalni wyjeżdża po tysiąc złotych, a jest sprzedawany po trzy tysiące złotych czy trzy i pół tysiąca złotych. To ani Putin, ani Unia Europejska, nie ma z tym nic wspólnego - powiedziała w Sejmie Paulina Hennig-Kloska, posłanka Koła Parlamentarnego Polska 2050.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd "będzie starał się doprowadzić do takiego poziomu cen, który będzie sprzed gwałtownej zwyżki cen węgla".

Eksperci zapowiadają, że tegoroczna zima może okazać się bardzo zimna. - Westfalkę z powrotem się weźmie i będzie się drzewem palić - mówi mieszkanka Braniewa, której osiedle do tej pory było ogrzewane rosyjskim węglem.

Jak informuje "The Times", w Wielkiej Brytanii nawet sześć milionów gospodarstw domowych może mieć ograniczone dostawy prądu podczas najbliższej zimy.

Włosi natomiast już wprowadzili limity na chłodzenie i ogrzewanie budynków publicznych. Latem klimatyzatory nie będą mogły być ustawione na temperaturę niższą niż 27 stopni Celsjusza, a zimą - powyżej 19 stopni Celsjusza.

- Będziemy musieli generalnie oszczędzać energię: zarówno energię elektryczną, jak i ciepło - wskazuje Janusz Steinhoff, były minister gospodarki. Nie tylko dlatego, że będzie mało węgla, ale też dlatego, że jego cena jest kilkukrotnie wyższa od tego sprowadzanego z Rosji.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS