35-latek pobity, bo miał tęczową maseczkę. "Po prostu na nas szczują"

17.12.2020 | 35-latek pobity, bo miał tęczową maseczkę. "Po prostu na nas szczują"
17.12.2020 | 35-latek pobity, bo miał tęczową maseczkę. "Po prostu na nas szczują"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
17.12.2020 | 35-latek pobity, bo miał tęczową maseczkę. "Po prostu na nas szczują"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Zdjęcia z monitoringu i obdukcja lekarska powinny wystarczyć jako dowody na popełnienie przestępstwa. Grupa agresywnych mężczyzn pobiła i skopała mieszkańca Ostrowa Wielkopolskiego, bo miał na twarzy tęczową maseczkę. Będzie taką nosił dalej, bo nie da się zastraszyć.

Pan Jakub fizycznie nie czuje już bólu, ale ciągle nie może się pogodzić z tym, co go spotkało. Zaczęło się od słownych zaczepek, kiedy szedł ulicą w centrum miasta - młodym ludziom nie spodobała się tęczowa maseczka na jego twarzy.

- Oprócz samej maseczki, którą mi, oczywiście, zerwano, to ukradziono mi takie przypinki, które przypinam do plecaka - twierdzi Jakub Kurzajek.

Jednemu z napastników udało się zerwać maseczkę i z nią uciec. Dwaj jego koledzy nie odpuszczali, w ruch poszły pięści. - Robiłem uniki, więc jeden z napastników się zdenerwował i prosto w twarz, w prawe oko, pięścią mnie uderzył - opisuje pobity mężczyzna.

Posypały się nie tylko ciosy, pan Jakub został też kopnięty. Kiedy się schronił w zaułku, zadzwonił na policję.

- Oczywiście policjanci natychmiast zajęli się tą sprawą i w chwili obecnej próbują zidentyfikować sprawcę tego czynu - informuje mł. asp. Małgorzata Michaś, oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Ostrowie Wielkopolskim.

- Bardzo źle widziałem na to oko, chciałem, żeby mi udzielono pomocy. Oczywiście policja ostrowska pomogła mi, pojechaliśmy do szpitala - relacjonuje Jakub Kurzajek.

Kolejny przejaw przemocy

Dobrze widzieć w prawym oku pan Jakub zaczął dopiero po kilku dniach. Był to już drugi raz, kiedy z twarzy zerwano mu tęczową maseczkę, ale pierwszy raz, kiedy potraktowano tak brutalnie.

- Padły epitety odnośnie mojej orientacji ze względu na to, że było widać moją maseczkę, idę w tęczowych kolorach. Próbowałem nie reagować na zaczepki słowne, na wykrzykiwanie słów niecenzuralnych - mówi Jakub Kurzajek.

35-letni Jakub Kurzajek nie jest osobą anonimową. Był jednym z organizatorów pierwszego w Kaliszu marszu równości i lokalnie działa na rzecz tej społeczności.

- W tej chwili mamy do czynienia z zamachem na wolność. Pamiętajcie, że ci wszyscy przebierańcy, którzy maszerują po polskich ulicach, skądinąd pod mocną ochroną policji, to są ludzie, którzy żądają, żeby nasza wolność została ograniczona, żebyśmy nie mieli prawa ich krytykować - powiedział w Kaliszu w październiku 2019 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Ma to związek z tym, że najwyższe osoby w państwie dość instrumentalnie wykorzystują osoby LGBT+. Po prostu na nas szczują. To co się dziwić, że gdzieś w jakimś polskim mieście na widok tęczowej maseczki komuś się zaciska pięść - komentuje Mateusz Sulwiński ze Stowarzyszenia Grupa Stonewall.

- Przemoc trzeba piętnować od samego zarodka - podkreśla Jakub Kurzajek, który nie da się zastraszyć i maseczki na inną nie zmieni. - Jestem zszokowany tym, że taka maseczka może wywołać tyle nienawiści w stosunku do drugiego człowieka - dodaje.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN