Pacjent onkologiczny czeka miesiącami na opis badania. "Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję"

02.10.2021 | Pacjent onkologiczny czeka miesiącami na opis badania. "Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję"
02.10.2021 | Pacjent onkologiczny czeka miesiącami na opis badania. "Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję"
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
02.10.2021 | Pacjent onkologiczny czeka miesiącami na opis badania. "Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję"Maria Mikołajewska | Fakty TVN

Pan Sławomir Paliszewski, który jest chory na raka, czeka na opis badania metodą tomografii komputerowej aż dwa miesiące. Po tym czasie badanie może być już nieaktualne. Usłyszał, że brakuje radiologów. Także inni pacjenci onkologiczni czekają na wyniki swoich badań za długo.

Diagnoza, chemioterapia i stała kontrola tego, jak postępuje choroba. To opis ostatnich czterech lat życia pana Sławomira, u którego, przez przypadek, przy okazji leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego, lekarze wykryli złośliwy nowotwór przestrzeni zaotrzewnowej. - Po ostatnim tomografie okazało się, że ten guz ma około 12 centymetrów - mówi Sławomir Paliszewski, pacjent onkologiczny.

Sławomir Paliszewski jest w trakcie przyjmowania chemioterapii. Aby ocenić jej efekty i zaplanować dalsze leczenie, onkolog zleciła mu tomografię komputerową. Nie było problemu z umówieniem się i wykonaniem badania, ale na opis zdjęcia, które zrobiono 14 września, pan Sławomir wciąż czeka.

- Powiedziano mi, że muszę czekać na niego osiem tygodni albo dłużej. (...) Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję. Nie wiem, może ja powinienem już mieć ten guz wycięty tydzień temu - opowiada pan Sławomir.

Jako pacjent onkologiczny pan Sławomir ma pierwszeństwo w leczeniu i badaniach. Problem w tym, że w Gdyńskim Centrum Onkologii takich osób jest więcej. Szpital tłumaczy, że choć stara się, by opisy badań były gotowe jak najszybciej, to nie ma ich kto robić.

- Staramy się ogłaszać regularnie konkursy na te stanowiska. Niestety, tych radiologów więcej nie ma na rynku i mamy tego świadomość, więc szukamy także w innych województwach - wyjaśnia Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka prasowa "Szpitali Pomorskich".

Brakuje radiologów

Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej z sierpnia 2021 roku lekarzy specjalizacji "radiologia i diagnostyka obrazowa" jest w Polsce zaledwie 3927. Szanse na poprawę sytuacji wydają się żadne, bo w 2021 roku miejsc rezydenckich dla radiologów było tylko 16.

- Opis badania radiologicznego, czy w ogóle badania obrazowego, powinien być dostępny w ciągu kilku dni. To jest choroba, która ma charakter progresywny. Ona się nie zatrzyma w czasie oczekiwania na wynik jakiegoś badania - tłumaczy profesor Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Problem z diagnostyką pacjentów onkologicznych jest szerszy. Pan Marek - który od sześciu lat zmaga się ze szpiczakiem - na wynik trepanobiopsji czeka od trzech miesięcy, co opóźnia radioterapię. Z każdym tygodniem jest coraz słabszy, boi się każdego ruchu. - Bardzo bolesny zabieg, bo to najpierw się bierze szpik, a potem materiał z biodra, kość się skruszy i to się pobiera. Kości nie znieczuli, bo to boli. Bardzo boli. Ale zrobię drugi raz, jak będzie taka konieczność - zapewnia Marek Kwaśnik, pacjent onkologiczny.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS