Ogromne zainteresowanie służbą w WOT. "Mam dla kogo tutaj dać z siebie wszystko"

12.03.2022 | Ogromne zainteresowanie służbą w WOT. "Mam dla kogo tutaj dać z siebie wszystko"
12.03.2022 | Ogromne zainteresowanie służbą w WOT. "Mam dla kogo tutaj dać z siebie wszystko"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
12.03.2022 | Ogromne zainteresowanie służbą w WOT. "Mam dla kogo tutaj dać z siebie wszystko"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Odkąd Rosjanie najechali Ukrainę, wzrosło zainteresowanie służbą w Wojsku Polskim, w tym w Wojskach Obrony Terytorialnej. - Najmłodszy służbą poborowy ma 18 lat, najstarszy służbą poborowy ma 56 lat. Zdarzają się sytuacje takie, że ojciec z synem przychodzą, albo ojciec z córką, prezesi firm, dyrektorzy firm, kierownicy, jak również studenci i uczniowie - przybliża mjr Tomasz Plotczyk, zastępca dowódcy 125. Batalionu Lekkiej Piechoty w Lesznie.

Kolejni ochotnicy rozpoczynają swoją przygodę w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. - Lekki stresik jest trochę, nie mówię, że nie, ale raczej pozytywne myślenie i trochę taka chęć przygody - mówi jeden z ochotników.

Może nie wyglądają jeszcze jak wojsko, ale wkrótce będą korzystać z doświadczenia frontowego innych.

- Myśliwiec rosyjski wart kilkadziesiąt milionów dolarów zestrzelił pracownik ukraińskiej poczty - zaznacza płk Marek Pietrzak z dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Na Ukrainie, budząc podziw, walczy 100 tysięcy żołnierzy obrony terytorialnej. - Mają duże serce i walczą o swój kraj, są patriotami - podkreśla Adam Trybek.

- Widząc postawę Ukraińców, na pewno (rekruci - przyp. red.) chcą przygotować się lepiej do ewentualnego konfliktu - uważa ppor. Przemysław Popiołek z 125. Batalionu Lekkiej Piechoty w Lesznie.

Patriotyzm wśród ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej to nie slogan.

- Najmłodszy służbą poborowy ma 18 lat, najstarszy służbą poborowy ma 56 lat. Zdarzają się sytuacje takie, że ojciec z synem przychodzą, albo ojciec z córką, prezesi firm, dyrektorzy firm, kierownicy, jak również studenci i uczniowie - przybliża mjr Tomasz Plotczyk, zastępca dowódcy 125. Batalionu Lekkiej Piechoty w Lesznie.

Ogromne zainteresowanie służbą

Ochotnicy nie muszą rezygnować z pracy, ale co najmniej raz w miesiącu odbyć dwudniowe szkolenie. Mają różne motywacje do służby w WOT.

- Chęć pomocy innym. Z zawodu jestem ratownikiem, pracuję w pogotowiu ratunkowym, w państwowym ratownictwie medycznym, i w straży pożarnej - mówi Piotr Awuku.

- Coraz większa moda, bo można połączyć naprawdę dwa życia - dodaje ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska z 12. Wielkopolskiego Batalionu Obrony Terytorialnej

32-tysięczne Wojska Obrony Terytorialnej za cztery lata mają być prawie dwa razy większe. Jak mówi pułkownik Marek Pietrzak z dowództwa WOT, zainteresowanie służbą jest "siedmiokrotnie większe niż przed wybuchem wojny na Ukrainie". - W tej chwili już mówimy nawet o pół tysiącu zapytań dziennie - dodaje pułkownik.

Ochotnicy, choć szykują się na wojnę, to najpierw przed nimi służba. Starszą szeregową Katarzynę Antkowiak pokazaliśmy w "Faktach" TVN, kiedy półtora roku temu na ochotnika zaopiekowała się wychowankami i wychowawcami w domu dziecka w Poznaniu - po tym, jak wybuchło tam ognisko COVID-19. Kontakt utrzymują do dziś. - Nie było lęku, nasze motto: zawsze gotowi, zawsze blisko - przypomina Katarzyna Antkowiak.

Ostatni pobór do WOT to aż 600 nowych żołnierzy. - Mam dla kogo tutaj dać z siebie wszystko, żeby dzieci były dumne ze mnie - mówi Katarzyna Misterska.

WOJNA ROSJA - UKRAINA. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS