Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Arleta Zalewska / Fakty TVN
 • Prestiżowe badanie Fundacji Bertelsmanna. Polska w dół o 29 miejsc
 • Polski Fundusz Rozwoju odkupił kolejkę na Kasprowy Wierch

Nie "kto wygra", ale "czy rząd to uzna". Nad tym zastanawiają się mieszkańcy Łodzi

W obronie Hanny Zdanowskiej mieszkańcy Łodzi nie raz wychodzili na ulicę. Sondaże dają jej największe szanse. Gdyby nie mogła kandydować - sytuacja byłaby prosta. Wyznaczenie komisarza będzie jak wyrzucenie głosów mieszkańców do kosza. Co na to Łódź?

O problemach z prawem urzędującej prezydent w Łodzi wie każdy. Część pytanych uważa, że "to jej prywatne sprawy są", że "tyle skandali jest" i "na każdego coś tam można znaleźć". Pojawiają się też głosy, że "powinna być taka zasada, że jeśli ktoś kto ma wyrok - powinien ze stanowiska zrezygnować" oraz, że po usłyszeniu wyroku prezydent Zdanowska "nie powinna brać udziału" w kolejnych wyborach.

Wszyscy jednak podkreślają - "dużo się zmieniło". Łódź to jedyne miasto w Polsce, w którym dyskusja nie toczy się wokół tego, kto wygra wybory, ale - jeśli wygra dotychczasowa prezydent - czy rządzący to uznają. Czy też PiS wprowadzi do ratusza komisarza.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska skazana za poświadczenie nieprawdy

Łódzki Sąd Okręgowy podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji. Prezydent Hanna Zdanowska została prawomocnie skazana za poświadczenie nieprawdy. W wyborach samorządowych będzie jednak startować.

- Jest ośmiu kandydatów, z których można wybrać przyszłego prezydenta, a pani prezydent - mimo że nie możne objąć urzędu - cały czas okłamuje i mówi, że może - twierdzi Waldemar Buda, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Łodzi.

- Jeśli politycy Prawa i Sprawiedliwości dopuściliby się tego, to będziemy mieli bunt - stwierdza Tomasz Trela, wiceprezydent miasta, kandydat Komitetu Wyborczego Hanny Zdanowskiej do Rady Miasta.

Główna siedziba sztabu Hanny Zdanowskiej znajduje się zaledwie trzy minuty drogi od siedziby sztabu Waldemara Budy. Słysząc zapowiedzi wprowadzenia komisarza, stronnicy Zdanowskiej grożą manifestacjami. - Tak jak był czarny protest, tak będzie czarny protest mieszkańców Łodzi - zapowiada Trela.

Chaos?

Rozmowa z mieszkańcami Łodzi to zawsze tylko fragment wyborczego obrazu miasta, próba pokazania nastrojów panujących wśród mieszkańców.

W jednym z ostatnich sondaży widać gigantyczną przewagę Hanny Zdanowskiej (popierało ją 59 proc. wyborców) nad Waldemarem Budą (którego poparło 23,7 proc. ankietowanych). Ale - co warto podkreślić - to badanie przeprowadzone przed ogłoszeniem prawomocnego wyroku na urzędującą prezydent Łodzi.

Kandydatki ruchów miejskich uważają, że skazana prawomocnym wyrokiem Hanna Zdanowska nie powinna w ogóle w wyborach startować. Teraz jednak - także tę decyzję - ocenią przy urnach wyborcy.

- Grozi nam przepychanka pomiędzy dużymi partiami i być może rozpisanie nowych wyborów - mówi Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, bezpartyjna kandydatka na prezydent Łodzi.

- Myślę, że łodzianie mają bardzo twardy orzech do zgryzienia komu można w tych wyborach zaufać - ocenia Urszula Niziołek-Janiak, kandydatka KW "Tak!" na prezydenta Łodzi.

Wygra i co dalej? Opozycja odmawia jej prawa do bycia prezydentem. Co na to przepisy?

W wyborach może wystartować, to pewne. Ale czy Hanna Zdanowska, jeżeli wygra, będzie mogła dalej być prezydentem Łodzi? To już budzi pewne wątpliwości. Wszystko przez niejasne prawo, które od lat jest ignorowane przez ustawodawcę. - Teraz zapisy...

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
DPiM
DPiM

To jest państwo pis, takie prawo nam fundują - możesz kandydować na prezydenta, ale nie możesz nim być - ewidentna bzdura i Sasin jak zwykle wykazuje się elementarnym brakiem logiki...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   jan pierwszy
   jan pierwszy

   .... Mariusz Kamiński został skazany na 3,5 roku bezwzględnego więzienia, przed kryminałem uratował go ,,łaskawy" Duda, i może być ministrem w Rządzie RP .... gdzie jest granica pisowskiej podłości ?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     dziadek59

     Będą "jaja" !!!

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Donald11
       Donald11

       Takie są skutki nieprzestrzegania elementarnych standardów w polityce. Zaraz po ujawnieniu sprawy pani prezydent Zdanowskiej, należało wycofać ją z wyborów i wystawić inna osobę, której mogłaby udzielić osobistego poparcia. W pewnym sensie - powtarza się historia z Warszawy: tam też od dawna było wiadomo, że na pani prezydent "czapka rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         tvnpix