Na Mazurach ruszyły poszukiwania zatopionej kamery z filmu "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego

22.08.2021 | Na Mazurach ruszyły poszukiwania zatopionej kamery z filmu "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego
22.08.2021 | Na Mazurach ruszyły poszukiwania zatopionej kamery z filmu "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego
Mateusz Kudła | Fakty TVN
22.08.2021 | Na Mazurach ruszyły poszukiwania zatopionej kamery z filmu "Nóż w wodzie" Romana PolańskiegoMateusz Kudła | Fakty TVN

Pasjonaci z Fundacji Poszukiwacze.org szukają kamery filmowej zatopionej 60 lat temu w jeziorze na Mazurach podczas kręcenia słynnego filmu Romana Polańskiego "Nóż w wodzie". Do poszukiwań podchodzą bardzo profesjonalnie - mają doświadczenie, przygotowany sprzęt i motywację. Z wyłowieniem kamery chcą zdążyć przed 60. rocznicą premiery filmu, dlatego apelują o pomocne informacje do wszystkich osób, które mogą pamiętać miejsce i okoliczności zatonięcia sprzętu.

Grupa pasjonatów z Fundacji Poszukiwacze.org postanowiła odnaleźć kamerę filmową Romana Polańskiego, która 60 lat temu zatonęła w jednym z mazurskich jezior. Urządzenie wpadło do wody podczas kręcenia jednej ze scen kultowego "Noża w wodzie" z Jolantą Umecką, Leonem Niemczykiem i Zygmuntem Malanowiczem w rolach głównych.

- To jeden z najważniejszych światowych filmowych debiutów. "Nóż w wodzie" otworzył Romanowi Polańskiemu karierę międzynarodową. Był pierwszym polskim filmem nominowanym do Oscara - przypomina Łukasz Muszyński, zastępca redaktora naczelnego portalu Filmweb.pl.

Ekipie filmowej nie udało się odzyskać cennej kamery, która do dziś spoczywa na dnie jeziora. Znalezienie zguby sprzed sześciu dekad to nie lada wyzwanie.

- Liczyliśmy na to, że to będzie jednak taka prosta sprawa. W sensie takim, że pan Roman niemalże pokaże nam palcem na mapie, gdzie to miało miejsce, ale faktycznie upłynęło 60 lat, a pamięć jest zawodna - mówi Igor Murawski z Fundacji Poszukiwacze.Org.

Mimo to entuzjazmu nie brakuje, bo płetwonurkowie radzą sobie z odszukiwaniem o wiele mniejszych przedmiotów.

- Co jakiś czas na Mazurach dzwoni ktoś z problemem typu zgubiona obrączka, zgubiony telefon czy kluczyki. Znajduje się takie rzeczy bez problemu - opowiada Karol Wischnewski, płetwonurek.

Mają specjalny sprzęt i dużo motywacji

Pasjonaci z Fundacji Poszukiwacze.org opierają się na doświadczeniu, które zdobyli, poszukując między innymi skarbu konkwistadorów na Karaibach.

- Metodologia poszukiwań zawsze jest taka sama, czyli zawsze zaczynamy od tej warstwy archiwalnej, docieramy do źródeł, zbieramy maksimum informacji, jeżeli jest możliwość, docieramy do świadków, doprecyzowujemy - wyjaśnia Piotr Maszkowski z Fundacji Poszukiwacze.org.

Poszukiwacze przygotowali cały repertuar metod i sprzętu, który ma pomóc w akcji, także drona podwodnego z kamerą.

Być może przy okazji poszukiwaczom uda się wyłowić także tytułowy nóż z filmu Romana Polańskiego, który również znalazł się w wodzie. - Ma dość specyficzną konstrukcję, gdyż jest nożem bezwładnościowym, a nie nożem sprężynowym - opowiada Jan Olszewski, prawnik Romana Polańskiego, pokazując replikę noża.

Z wyłowieniem kamery poszukiwacze chcą zdążyć przed 60. rocznicą premiery "Noża w wodzie", która wypadnie 9 marca 2022 roku. Stąd apel o pomocne informacje do wszystkich potencjalnych świadków, którzy mogą pamiętać miejsce i okoliczności zatonięcia sprzętu.

Formularz kontaktowy na stronie Poszukiwacze.org

Autor: Mateusz Kudła / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS