Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Maciej Knapik / Fakty TVN
  • Iga Świątek kolejny raz zwycięża na francuskich kortach
  • Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "Warto go włączyć w działania"

Na Białorusi Polacy są prześladowani. W Polsce wicemarszałek Sejmu atakuje Cichanouską

Polscy działacze na Białorusi są prześladowani i aresztowani. Białoruska Polonia liczy na pomoc polskiego rządu, a tymczasem wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki chciałby odesłać Swiatłanę Cichanouską do Moskwy.

Przedstawiciele białoruskiej opozycji protestują przy polsko-białoruskiej granicy. Jeśli Europa nie zwiększy presji i sankcji na reżim Łukaszenki, manifestanci zaostrzą protest.

- We wtorek będziemy blokowali drogi i myślimy, że to musi wywołać reakcję - zapowiada Elena Zhivoglod z Narodowego Zarządu Antykryzysowego.

Sprawa białoruska to także sprawa polska. Andrzej Poczobut - polski dziennikarz na Białorusi - otrzymał status ekstremisty. To może oznaczać surowsze traktowanie w areszcie, gdzie przebywa od końca marca bez kontaktu z rodziną. Śledztwo jest tajne.

Wobec działaczy mniejszości polskiej na Białorusi padają oskarżenia o podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym. Polska prasa na Białorusi pisze o dramatycznych doniesieniach z przesłuchań młodzieży i zatrzymań, a także zamieszcza wiadomości o tym, że Polska ma zamiar pomóc tamtejszej Polonii.

Ostatnio trzy polskie działaczki opuściły Białoruś. Nie mogą teraz tam wrócić, podobnie jak inni opozycjoniści. - Wszyscy ci ludzie powinni zostać objęci ochroną państwa polskiego - stwierdził. Bogdan Klich, senator PO.

Opozycja w Senacie apeluje do rządu o wsparcie dla wszystkich, którzy walczą o białoruską demokrację, a także przekonuje, że sankcje personalne Unii Europejskiej powinny być jak najszersze.

- Opozycja białoruska zdiagnozowała kilkaset osób, które są odpowiedzialne za terror oraz za represje - powiedział Bogdan Klich.

"Ten wpis nie powinien mieć miejsca"

Jednak w Polsce trwa dyskusja o wpisie czołowego polityka PiS-u, który Swiatłanę Cichanouską - liderkę białoruskiej opozycji - odesłał po pomoc do Moskwy. To dlatego, że przyjęła zaproszenie na Campus Polska - imprezę dla młodzieży, która ma się odbyć pod koniec lata. Ryszard Terlecki dodał, że spotkanie to werbunek antyrządowych kadr.

- To nie jest stanowisko polskiego rządu - skomentował Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Ten wpis nie powinien mieć miejsca i jest oznaką słabości marszałka - stwierdził Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Cześć obozu władzy dystansuje się od Terleckiego, ale inni politycy PiS-u wolą atakować Trzaskowskiego. - Trzaskowski powinien się smażyć w politycznym piekle - powiedział na antenie Polskiego radia Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą.

Cichanouska walczy o wolność kraju, gdzie ludzie giną w więzieniach i są torturowani. W kraju, gdzie zdesperowany więzień przebija sobie gardło długopisem, a dziennikarz jest publicznie łamany przez władze.

- Cele partyjne PiS-u są dużo ważniejsze niż wszelkie interesy międzynarodowe Rzeczypospolitej. Myślę, że to jest przemyślane - ocenił Marcin Bosacki, senator PO.

Wysyłanie Cichanouskiej do Moskwy dziwi tym bardziej, że oficjalnie polskie władze wspierają jej walkę.

- Stany Zjednoczone miały swojego Trumpa, który był znanym trollem twitterowym. Polska ma Terleckiego widocznie. Każdy musi nieść swój krzyż - skomentował Robert Biedroń, eurodeputowany Wiosny.

Opozycja chce odwołania Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu.

Foto: @RyszardTerlecki / Twitter.com Wpis Ryszarda Terleckiego

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix