Mobbing, molestowanie, gwałty. Ruszył specjalny telefon dla sióstr zakonnych

05.12.2021 | Mobbing, molestowanie, gwałty. Ruszył specjalny telefon dla sióstr zakonnych
05.12.2021 | Mobbing, molestowanie, gwałty. Ruszył specjalny telefon dla sióstr zakonnych
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
05.12.2021 | Mobbing, molestowanie, gwałty. Ruszył specjalny telefon dla sióstr zakonnychMaria Mikołajewska | Fakty TVN

W Polsce uruchomiono telefon zaufania dla sióstr zakonnych. To dlatego, że jako ofiary molestowania w Kościele zgłaszają się także zakonnice. Problem jest znany na świecie, dostrzegany przez Watykan.

Siostra Aleksandra odeszła z zakonu po tym, jak współpracujący z nią ksiądz wykorzystał ją seksualnie. Ale wiarę w Kościół ostatecznie zniszczył w niej nie ojciec Dariusz, a reakcja siostry przełożonej. "Pozostała niewzruszona (...). Zdruzgotała mnie jej odpowiedź: powiedziała, że inne siostry też zgłosiły gwałty i molestowanie ze strony duchownych i że jeśli tak się stało, to tylko dlatego, że my, siostry, prowokowałyśmy księży" - opisuje Aleksandra.

Historia polskiej zakonnicy jest jedną z wielu opowieści o wydarzeniach, które miały miejsce za murami żeńskich zakonów. Jedenaście z nich w swojej książce zebrał Salvatore Cernuzio - dziennikarz i współpracownik mediów watykańskich. Pod zmienionymi imionami o swoich przeżyciach opowiedziały mu obecne i byłe siostry zakonne z całego świata.

- Moje rozmówczynie przeżyły prawdziwy zawód miłosny. Jedna z nich mówiła o rasizmie polskiej siostry przełożonej w Stanach Zjednoczonych, która dawała jej najcięższe zadania żartując, że "w Afryce są przyzwyczajeni do niewolniczej pracy". Innej zakonnicy, z problemami zdrowotnymi, przełożona mówiła, że nie może iść do lekarza, bo musi cierpieć dla Jezusa - opowiada Salvatore Cernuzio, autor książki "Zasłona milczenia" i dziennikarz Vatican News.

Przemoc psychiczna i fizyczna oraz nadużywanie władzy przez siostry przełożone to problem, o którym mówi się od kilkudziesięciu lat. Za molestowanie seksualne zakonnic przez księży publicznie przepraszał Jan Paweł II i obaj następni papieże. Mimo to niewiele się zmienia.

- Problemem jest system, w jakim siostry zakonne są wychowywane, formowane - jak to się mówi w Kościele - do bycia ofiarą. Są wychowywane do ślepego posłuszeństwa - ocenia Edward Augustyn z "Tygodnika Powszechnego".

"Wychodząc z zakonu nie ma się praktycznie nic"

Z efektów takiego systemu polski Kościół zdał sobie sprawę, gdy na telefon zaufania - przeznaczony dla ofiar molestowania przez duchownych - zaczęły dzwonić zakonnice.

- Do Fundacji Świętego Józefa już w ostatnim okresie, myślę o takim okresie pół roku, może nawet roku, zgłosiło się kilka sióstr zakonnych bądź byłych sióstr zakonnych - mówi ksiądz Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Dlatego od pierwszego grudnia - w każdą środę od 19:00 do 21:00 - działa telefon zaufania "Siostry dla Sióstr". - Zachęcam wszystkie te siostry, które rzeczywiście odczuwają ten problem mobbingu czy innej przemocy, słownej czy jakiejkolwiek, żeby zadzwoniły - apeluje siostra Dolores Zok, przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

Zakonnicom - byłym i obecnym - w nowym starcie pomaga też Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym. - Wychodząc z zakonu nie ma się praktycznie nic. Nie ma się ubrań, nie ma się żelazka, nie ma się nic - wyjaśnia Izabela Mościcka, była zakonnica z Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym.

Dlatego nawet ofiary przemocy najczęściej zostają w zakonach.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS