Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Jacek Tacik / Fakty TVN
  • Prognoza pogody na czwartek 25 listopada
  • Chorych na COVID-19 przybywa, ale rząd zwleka z obostrzeniami. W środę spotkanie z opozycją
Ciąże pod nadzorem?

"Nie ginekolodzy będą w Polsce prowadzić ciąże, ale prokuratorzy Ziobry"

Od ponad roku aborcja w Polsce jest niemal całkowicie zakazana. W Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem, który zakazywałby jej nawet jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu. Jedną z kar za nią miałoby być dożywocie. Teraz rząd chce, by od połowy przyszłego roku wszystkie ciąże raportowane były w Systemie Informacji Medycznej. Dlaczego i co to oznacza dla każdej kobiety w ciąży?

Kara dożywocia za przerwanie ciąży? Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy zaostrzającym prawo aborcyjne

Do Sejmu trafił obywatel projekt zaostrzający prawo aborcyjne w Polsce. W myśl nowych przepisów...

Pacjentki ze szpitali w Polsce są zmuszane żeby wyjechać do Czech, do Niemiec, do Holandii albo do Danii - to rzeczywistość kobiet, które nie chcą lub nie mogą urodzić. Rok po zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce.

- Prawo, czy bezprawie, które obowiązuje, de facto zagraża życiu kobiety - uważa Wanda Nowicka z Nowej Lewicy.

To wszystko widać już poza granicami Polski. Holandia zapowiada, że sfinansuje Polkom aborcję. Robi to Dania i Belgia. Ze względu na niewielką odległość sporo Polek wybiera też Niemcy.

- Ze względu na to, że gdyby w przyszłości coś się okazało, że ten płód jest uszkodzony i tak dalej, mogą być problemy, więc przerywajmy, tak na wszelki wypadek, ciążę na samym początku - to przerywają tę ciążę już na samym początku - mówi Janus Rudziński, ginekolog z kliniki w Forst.

Teraz Ministerstwo Zdrowia postanowiło znowelizować rozporządzenie, które zmusza lekarzy do rejestracji każdej ciąży. Zdaniem opozycji dzieje się to po to, by zdusić aborcyjne podziemie i żeby zamknąć aborcyjny szlak. - Elektroniczny system kontroli ciąż tak, żeby pan prokurator mógł sprawdzić, co z tą ciążą się stało potem. Nie ginekolodzy będą w Polsce prowadzić ciąże, ale prokuratorzy Ziobry - przekonuje Krzysztof Brejza, senator PO.

- Dlaczego obecna władza tak nienawidzi kobiet, aby zamieniać je w maszyny do reprodukcji, gdzie, nie wiem, czy ma się zgadzać liczba ciąż z liczbą porodów? - pyta Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

Nowe narzędzie kontroli?

Rząd PiS, który pomimo wielotysięcznych demonstracji dał zielone światło dla zaostrzenia prawa aborcyjnego przez Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej i dopuścił do procedowania projektu ustawy, która całkowicie zakazuje aborcję, tłumaczy, że nie ma złych intencji, a sam rejestr ma pomóc, a nie zaszkodzić kobietom w ciąży.

- Przechodzimy z informacji, która była zapisywana na papierze, na tej tradycyjnej karcie pacjenta do rozwiązań informatycznych, cyfrowych - podkreśla Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Legalna aborcja w Polsce jest możliwa tylko w dwóch przypadkach: jeśli powstała w wyniku gwałtu lub kazirodztwa oraz gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu matki. To oczywiście teoria. Praktyka wygląda inaczej. Nie tak dawno cała Polska mówiła o 30-letniej Izabeli, która zmarła w szpitalu w Pszczynie, bo lekarze - być może pod presją - odmówili usunięcia płodu z poważnymi wadami.

- Ten rejestr może być właśnie do tego wykorzystywany, by śledzić i stosować presję i na lekarzach i na pacjentkach, co widzieliśmy już parę tygodni temu - alarmuje Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050.

- Kobiety mogą zacząć być wzywane na policję z pytaniem "co się stało z pani ciążą i kto pani pomógł przerwać tę ciążę" - uważa Kamila Ferenc, prawniczka.

Nowe przepisy, o które w Sejmie chcieli zapytać ministra zdrowia posłowie opozycji, mają wejść w życie w połowie 2022 roku.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix