Miałka strategia
Miał węglowy ma zastąpić brakujący węgiel. "Liczba zgonów może wzrosnąć"
Miał węglowy wraca do sprzedaży i chwali się tym Polska Grupa Górnicza. Do tej pory był zakazany, ze względu na ochronę środowiska i zdrowia, ale Sejm nagle zmienił zdanie. Posłowie zawiesili normy, bo prezes PiS Jarosław Kaczyński dał zielone światło. Polski Alarm Smogowy spodziewa się wzrostu liczby zgonów z powodu smogu.
Polskę uratować ma węgiel z importu. To, co do nas dociera, ma jednak bardzo niską jakość. To...Do Polski dociera miał, nie węgiel. "Nadaje się do zakopania"
- Dla porównania w analogicznym okresie roku poprzedniego to było 6 tysięcy domów i 12 tysięcy ton węgla, więc ta zmiana ma charakter rewolucyjny - przekazał Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.
Im większe wydobycie węgla, tym więcej miału, którego od lipca 2020 roku - w trosce o środowisko - nie wolno spalać w gospodarstwach indywidualnych i kotłach o mocy poniżej megawata. To się jednak zmieni, czym PGG już się chwali w sieci.
"Już w najbliższych dniach pojawi się miał, który ma wielu zwolenników, nie tylko w ogrodnictwie, ciepłownictwie, ale i wśród gospodarstw domowych" - czytamy na stronie.
Przyzwolenie na sprzedaż miału węglowego idzie z samej góry. - Trzeba w tej chwili palić wszystkim, no poza oczywiście oponami i tym podobnymi rzeczami, bo takie rzeczy też się u nas zdarzają. Nie jakimiś rzeczami szkodliwymi, bo po prostu Polska musi być ogrzana - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Niebezpieczny dla zdrowia i środowiska
Miał węglowy to przede wszystkim szkodliwe dla zdrowia pyły. W konsekwencji jego spalania powstaje smog, o którego redukcję szła walka, gdy palenia miałem w domowych piecach zabroniono.
- Po pewnym czasie mogą uszkadzać układ nerwowy, układ krążenia, a nawet nerki, także jest bardzo szerokie, niekorzystne działanie smogu - wyjaśnia doktor Maciej Rylski, pulmonolog i alergolog.
Narażanie wszystkich na przykład na astmę oskrzelową, czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc lub raka, nie wydaje się lekarzom dobrym pomysłem na rozwiązanie węglowego kryzysu.
- Niech każdy z nas się przejdzie koło dymiącego komina i nawet nosem pociągnie, i będzie czuł, że to są właśnie te rzeczy, które niewątpliwie działają szkodliwie na nasz układ oddechowy - wyjaśnia dr hab. Wojciech Feleszko, pulmonolog, immunolog i pediatra.
"Liczba zgonów może wzrosnąć"
W kilkukilometrowych kolejkach czekają nawet tydzień. Są cierpliwi, bo w nagrodę węgiel kupią...W Polsce wciąż brakuje węgla. Wielkie kolejki przed kopalniami
Z danych Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że w sezonie grzewczym z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie około 45 tysięcy osób. Miał to zmienić program wymiany pieców, dofinansowania do fotowoltaiki i pomp ciepła.
- Fundowanie nam tych zmian prosmogowych i mówienie o tym, że można palić byle czym, sprawi, że ta liczba zgonów może wzrosnąć. Ja tylko liczę na to, że będziemy mieli dosyć łagodną i wietrzną zimę, bo już chyba na nic innego liczyć nie można - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
Można jeszcze liczyć na Senat, który może pomysły władzy wyhamować.
Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Brak węgla to nie tylko ryzyko marznięcia. W szpitalach mogą być odwoływane zabiegi
- Oferują pomoc przy zakupie węgla, a potem go kradną. Nowa metoda oszustów
- Gigantyczna kolejka po węgiel przed kopalnią Bogdanka. Niektórzy czekają już od kilku dni
- Ciepłowni w Brzezinach brakuje pieniędzy na węgiel. Stara się o pożyczkę
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 7 lutego
Ponad sześć tysięcy osób zginęło w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. W programie powiemy również o głosowaniu nad ustawą sądową po jej powrocie z Senatu, a także o protestach pielęgniarek. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Nie wszędzie jeszcze dotarli ratownicy
Ponad 6000 ofiar, ponad kilkanaście tysięcy rannych - tak na tę chwilę wygląda bilans po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Zdaniem ekspertów nawet 7 dni jest w stanie przetrwać pod gruzami. W akcji ratunkowej biorą udział strażacy i zwykli mieszkańcy, ale nie wszędzie pomoc jeszcze dotarła.
czytaj więcej »Trzęsienie ziemi. Prezydent Turcji ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy
Prezydent Turcji ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy w 10 najbardziej zniszczonych regionach kraju. Na miejsce przylatują ratownicy z całego świata - także z Polski. Każdy może pomóc ofiarom - potrzebne są pieniądze na wsparcie humanitarne.
czytaj więcej »Afera "Willa plus". Przemysław Czarnek bronił swoich decyzji z mównicy sejmowej
Nie da się zakrzyczeć afery "Willa plus" nawet z mównicy sejmowej, a to próbuje robić minister Przemysław Czarnek - przy głośnym aplauzie partyjnych koleżanek i kolegów. Oklaskiwali go, gdy w ostrych i niewybrednych słowach atakował opozycję i dziennikarzy, którzy o aferze piszą.
czytaj więcej »Co z ustawą o Sądzie Najwyższym? Solidarna Polska ma zagłosować przeciwko poprawkom Senatu
Głosowali przeciwko ustawie koalicjanta - w środę zagłosują przeciwko opozycyjnym poprawkom do tej ustawy. Trudno znaleźć logikę w Solidarnej Polsce w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Na biurko prezydenta trafi ustawa w wersji PiS. Otwarta jest sprawa jego podpisu i akceptacji Brukseli.
czytaj więcej »PSL i Polska 2050 stworzą wspólną listę spraw do załatwienia
PSL i Polska 2050 stworzą wspólną listę spraw do załatwienia po odsunięciu PiS-u od władzy - spraw najważniejszych dla Polaków. Nie szukajmy wroga na opozycji - podkreślają liderzy wszystkich partii demokratycznych.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski jednak nie odwiedzi Brukseli? Trudna sytuacja na froncie
Pod znakiem zapytania stoi planowana na czwartek wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Brukseli. Teraz nawet krótki wyjazd z kraju w trudnej sytuacji na froncie byłby ryzykowny. Rosjanie dostali rozkaz, by zdobyć obwód doniecki do końca marca.
czytaj więcej »Polscy żołnierze ćwiczą obsługę systemów Patriot
Na warszawskim lotnisku rozpoczęły się szkolenia żołnierzy z jednostki, która jako pierwsza w Polsce dostała systemy Patriot.
czytaj więcej »PKP Intercity wycofuje się z podwyżek cen biletów
1 marca bilety PKP wrócą do poziomu sprzed kilkunastoprocentowej podwyżki, którą przewoźnik bez uprzedzenia wprowadził 11 stycznia. Podwyżka była przed feriami, obniżka będzie po feriach.
czytaj więcej »Pielęgniarki walczą o należne im podwyżki. "Po co żeśmy się uczyły?"
Zaczęło się od protestu w szpitalu w Tarnowie, dziś podobne są w kilkudziesięciu innych. Pielęgniarki walczą o należne im - zgodnie z ustawą - podwyżki. Dyrektorzy szpitali wymyślają sposoby, jak pielęgniarkom nie płacić, a pielęgniarki zastanawiają się, po co mają podnosić swoje kwalifikacje.
czytaj więcej »Co z ustawą wiatrakową? Posłowie nie mogą się dogadać co do odległości od zabudowań
Te 200 metrów robi fundamentalną różnicę. Sejm pracuje nad ustawą wiatrakową, a kluczowy jest zapis o minimalnej odległości wiatraków od budynków mieszkalnych. Było 500 metrów, po poprawce Suskiego jest 700 metrów, a Solidarna Polska chce 1000 metrów. Każda tego typu zmiana diametralnie zmniejsza rozmiar obszaru, na którym można budować wiatraki.
czytaj więcej »Restauracja za mało straciła przez pandemię. Teraz musi oddać pieniądze, których nie ma
Tarcza covidowa pomogła im przetrwać pandemię. Nie zamknęli restauracji, nie zwolnili pracowników, ale z perspektywy czasu wychodzi na to, że za bardzo się starali. Wegańska restauracja z Krakowa straciła za mało i musi oddać państwu 235 tysięcy złotych. To oznacza bankructwo.
czytaj więcej »Zagrożenie lawinowe w Tatrach zmalało. TOPR-owcy apelują jednak o ostrożność
Tatry są znów otwarte dla turystów i narciarzy - z wyjątkiem czterech szlaków. Między innymi tego z Palenicy do Morskiego Oka. Zagrożenie lawinowe nie minęło, ale jest mniejsze niż kilka dni temu. TOPR-owcy apelują do turystów o ostrożność.
czytaj więcej »Fakty z 6 lutego
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski. W programie także o sprawie przekazania zamku w Wojnowicach, której politycy PiS starają się używać do obrony ministra Przemysława Czarnka oraz o możliwych zmianach w ukraińskim rządzie. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Rośnie tragiczny bilans trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie - to już ponad 2400 osób. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski.
czytaj więcej »