Medyczna marihuana trafiła do Polski. Gram ma kosztować 65 złotych

17.01.2019 | Medyczna marihuana trafiła do Polski. Gram ma kosztować 65 złotych
17.01.2019 | Medyczna marihuana trafiła do Polski. Gram ma kosztować 65 złotych
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
17.01.2019 | Medyczna marihuana trafiła do Polski. Gram ma kosztować 65 złotychMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Receptę może wystawić każdy lekarz, a gram ma kosztować około 65 złotych. Po sejmowych bataliach i miesiącach oczekiwań do Polski trafiło pierwsze 7 kilogramów medycznej marihuany. Pacjentów, którzy jej potrzebują są tysiące. Jesteśmy więc na samym początku drogi.

Zabezpieczony magazyn. Znajduje się w nim specjalny lek, który wyczekiwany jest już od wielu lat. Pierwsze w Polsce 7 kilogramów terapeutycznej marihuany, która została wyprodukowana przez Kanadyjczyków, właśnie przyjechało do Łodzi z Niemiec.

- W pierwszej kolejności będziemy zaopatrywać te apteki, które mają już swoich pacjentów i czekają z receptami na odbiór tego leku. W dalszym etapie będziemy dystrybuować ten produkt do innych aptek oraz do innych hurtowni farmaceutycznych - informuje Izabela Walasik, kierownik hurtowni farmaceutycznej w Łodzi.

To oznacza, że lada dzień pierwszą absolutnie legalną dawkę marihuany będzie mógł zażyć pan Krzysztof. 37-latek ze zdiagnozowanym 9 lat temu glejakiem mózgu. Życie z tym wyjątkowo złośliwym nowotworem może być znośniejsze dzięki marihuanie.

Pan Krzysztof tłumaczy, że w zażyciu nie chodzi o efekt "haju", ale o zwykłe uspokojenie. Szacuje się, że w Polsce na terapeutyczne konopie czeka nawet 300 tysięcy osób. Walczących z trudnymi do zniesienia skutkami różnych chorób. Choćby z lękiem czy bezsennością.

- Poprawia apetyt, zmniejsza napięcie mięśniowe. Jest również lekiem o działaniu przeciwwymiotnym, czyli jest to substancja wspomagająca naszych chorych - tłumaczy profesor Piotr Wysocki, kierownik oddziału klinicznego onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Nadzieje na refundację są mgliste

Pierwsza dostawa zaspokoi potrzeby tylko około tysiąca pacjentów, a to oznacza, że kartony z leczniczym suszem znikną z półek szybko. Ale mają być kolejne.

- W Niemczech czeka już na eksport kolejne 20 kilogramów. W czerwcu tego roku rusza nasza fabryka w Danii, która powinna już w pełni zaspokoić potrzeby rynku europejskiego - uważa Tomasz Witkowski, przedstawiciel producenta marihuany leczniczej.

Walka o zalegalizowanie marihuany na potrzeby pacjentów trwała od lat. Jej symbolem w Polsce pozostanie Tomasz Kalita. - Ja nie chce być legalnym ćpunem, tylko po prostu chcę wyzdrowieć - tłumaczył.

Przegrał walkę z glejakiem, nie doczekał zmiany przepisów, ale to właśnie jego upór, jego cierpienie i jego desperacja otworzyła oczy rządzącym. Przegrał dla siebie, ale wygrał dla wszystkich. Wypełnił się jego testament.

- Bardzo mi przykro, że nigdy się nie dowiem czy żyłby dłużej, czy cierpiałby mniej, gdyby mógł używać marihuany. Natomiast jestem szczęśliwa, że inni chorzy nie będą skazywani na bieganie po dilerach - uważa Anna Kalita, wdowa po zmarłym Tomaszu.

W aptekach gram terapeutycznej marihuany ma kosztować około 65 złotych, ale gdy ruszy fabryka w Danii, to ceny mają spaść. Nadzieje na to, że uda się decydentów przekonać do refundowana są mgliste, ale są.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN