Zarzuty dyscyplinarne
Małgorzata Gersdorf z zarzutami dyscyplinarnymi. "To wygląda jak sabotaż ludzi Ziobry"
Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab wszczął wobec Małgorzaty Gersdorf postępowanie dyscyplinarne. Była pierwsza prezes Sądu Najwyższego od dwóch lat nie orzeka, ale teraz ma się tłumaczyć z uchwały trzech izb SN, która została wydana w sprawie sędziów nominowanych przez neo-KRS.
Niezależni prokuratorzy "kolekcjonują" zarzuty dyscyplinarne. Krzysztof Parchimowicz w jednej...Niezależny prokurator Krzysztof Parchimowicz ma siedem zarzutów w jednej sprawie
Była pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf od dwóch lat jest na emeryturze i nie orzeka, ale mimo tego rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab - nominowany przez Zbigniewa Ziobrę - wszczął wobec niej postępowanie dyscyplinarne.
- Wyciąganie nagle po dwóch latach tego typu zarzutu, bez uzasadnienia, jakiś kuriozalnych. Ja nie potrafię tego ocenić - komentuje Piotr Prusinowski, prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN, pełnomocnik Małgorzaty Gersdorf.
Małgorzata Gersdorf była symbolem obrony niezależności Sądu Najwyższego i władza chciała się jej pozbyć jeszcze wtedy, gdy pełniła funkcję pierwszej prezes SN. To się jednak nie udało. Władzy nie udało się też powstrzymać Sądu Najwyższego przed wydaniem uchwały trzech izb, w której stwierdzono - zgodnie z orzeczeniem TSUE - że sędziowie powołani przez nową KRS nie są uprawnieni do orzekania. Za podjęcie tej uchwały Małgorzata Gersdorf ma odpowiadać dyscyplinarnie.
Schab postawił Małgorzacie Gersdorf zarzut "popełnienia przewinienia dyscyplinarnego polegającego na tym, że (Gersdorf) (...) naruszyła instytucję obligatoryjnego zawieszenia postępowania przed organami pozostającymi w sporze kompetencyjnym".
"To wygląda jak sabotaż"
Zarzuty dyscyplinarne wobec byłej prezes najważniejszego sądu w Polsce padają w momencie, gdy rząd stara się przekonać Komisję Europejską, że dochowuje standardów praworządności.
- Dla mnie to sabotaż. To wygląda jak sabotaż ludzi Ziobry, którzy robią wszystko, żeby Polska nie otrzymała pieniędzy z funduszu odbudowy - ocenia Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej.
To ludzie Zbigniewa Ziobry decydują o zarzutach dyscyplinarnych wobec sędziów.
- Dla Zbigniewa Ziobry każdy, kto jest autonomiczny, każdy, kto jest niezależny, każdy, kto myśli w sposób niezawisły, a szczególnie w wymiarze sprawiedliwości, jest do eliminacji - komentuje Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.
- Jedną z najczęstszych represji wobec sędziów, którzy nie chcą orzekać z neo-sędziami, uchylają orzeczenia przez neo-sędziów jest takie karne przeniesienie z jednego wydziału do drugiego wydziału - zwraca uwagę Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy Wolne Sądy.
Zarzuty dyscyplinarne wobec byłej pierwszej prezes Sądu Najwyższego to nie jedyny tego typu przypadek w ostatnim czasie. Sędzię Marzannę Piekarską-Drążek przeniesiono do Wydziału Pracy Sądu Apelacyjnego, bo nie chciała orzekać z neo-sędziami zgodnie z decyzją TSUE. Piekarska-Drążek do tej pory zajmowała się sprawami karnymi.
Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN w środę orzekła, że minister sprawiedliwości nie może...Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN uderza w ministra sprawiedliwości, ale to nie usuwa problemów z izbą
- To jest tama postawiona wszelkim podłym metodą wypychania sędziów z sądów, czyli odsuwaniu na miesiąc, zawieszaniu, pozbawianiu immunitetu - mówi sędzia Piekarska-Drążek.
- Ta decyzja jest natychmiast wykonalna i musi być wykonana przez prezesów sądów warszawskich - dodaje Maciej Czajka, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.
Jednak władza wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nie zamierza wykonać, co wynika z pisma, które dostały sędzie. Odpowiedzialny za ich przenosiny wiceprezes Sądu Apelacyjnego Przemysław Radzik, nominowany przez Zbigniewa Ziobrę, nie widzi też powodu, by do sprawy wyroku się odnosić, choć powinien go wykonać natychmiast.
Kolejny sygnał dla Komisji Europejskiej
Komisja Europejska w trakcie negocjacji z polskim rządem dostała więc sygnał, że rząd nadal stosuje szykany wobec niezależnych sędziów i nic się nie zmieniło. Dostała też decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego w Polsce, w której stwierdzono, że Trybunał Konstytucyjny nie jest w stanie orzekać zgodnie z prawem i jest zainfekowany bezprawnością, bo orzekają w nim sędziowie dublerzy.
- (Decyzję - przyp. red.) należy rozumieć jako utratę wiarygodności Trybunału Konstytucyjnego jako sądu konstytucyjnego, wydającego wyroki w imieniu Rzeczypospolitej - mówi prof. Stanisław Biernat, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska oceniła w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że listopadowy "wyrok NSA dotyczy dostępu do informacji publicznej w Kancelarii Sejmu i z tej perspektywy krótki fragment uzasadnienia o TK nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy, zwłaszcza że NSA nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej TK".
Od negocjacji rządu z Komisją Europejską w sprawie praworządności zależy los miliardów złotych dla Polski.
Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Opozycja przygląda się konfliktowi Ziobro-Morawiecki. "Zauważam symptomy rozkładu całego tego obozu"
- Sędzia Igor Tuleya przywrócony do pracy. Czeka na przydzielenie mu nowych spraw
- Środowiska prawnicze czekają na przywrócenie pozostałych sędziów do orzekania
- Dlaczego Polska wciąż nie otrzymała środków na KPO?
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 6 lutego
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski. W programie także o sprawie przekazania zamku w Wojnowicach, której politycy PiS starają się używać do obrony ministra Przemysława Czarnka oraz o możliwych zmianach w ukraińskim rządzie. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Rośnie tragiczny bilans trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie - to już ponad 2400 osób. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski.
czytaj więcej »Opinie negatywne, dotacje przyznane. Tak minister wsparł fundacje z Lubelszczyzny
Dziewięć fundacji z Lubelszczyzny, mimo negatywnych opinii ekspertów, dostało dotacje od ministra Przemysława Czarnka. Jeśli wierzyć wicemarszałkowi Sejmu i szefowi klubu PiS Ryszardowi Terleckiemu, to prezes Jarosław Kaczyński zna sprawę "willi plus", a partia będzie szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki bronić, gdy pojawi się wniosek opozycji o odwołanie.
czytaj więcej »Przekazanie zamku w Wojnowicach a "willa plus". Na czym polega różnica?
Rządowe media i politycy PiS próbują bronić działań ministra Przemysława Czarnka określanych jako program "willa plus" powołując się na przykład przekazania zamku w Wojnowicach fundacji Kolegium Europy Wschodniej. To nietrafiony przykład, bo - jak przypominają politycy opozycji - obiekt jest nie do sprywatyzowania, nie do sprzedania, a nawet nie do oddania jakiemukolwiek innemu podmiotowi w czasowe użytkowanie.
czytaj więcej »Prezydent Andrzej Duda mianował nowego Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
Nominację odebrał w Pałacu Prezydenckim, a godzinę później na Placu Piłsudskiego uroczyście objął stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Generał Wiesław Kukuła to były komandos, służył między innymi w Iraku, a ostatnio tworzył Wojska Obrony Terytorialnej.
czytaj więcej »"Lex pilot" opóźnione. "To będzie czas na to, żeby rząd przemyślał, czy chce się upierać przy tych absurdalnych zapisach"
Partia rządząca przegrała głosowanie podczas obrad sejmowej komisji cyfryzacji w sprawie ustawy "lex pilot". "Za" i "przeciw" była taka sama liczba posłów, dlatego zdecydowało stanowisko przewodniczącego. Będzie zatem wysłuchanie publiczne w sprawie powszechnie krytykowanych przepisów.
czytaj więcej »Spotkanie kierownictwa Platformy Obywatelskiej. Wcześniej odbyła się narada polityków PiS
W poniedziałek po południu rozpoczęło się spotkanie kierownictwa Platformy Obywatelskiej. Wcześniej pierwszy raz w tym roku na Nowogrodzkiej obradował też Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Wśród tematów - listy wyborcze i nadchodząca kampania.
czytaj więcej »Ołeksij Reznikow może stracić stanowisko ministra obrony Ukrainy
Dymisji jeszcze nie ma, a informacji nie potwierdzili prezydent i premier Ukrainy. Ołeksij Reznikow ma pożegnać się ze stanowiskiem ministra obrony. W tle są podejrzenia o korupcję w resorcie. Tymczasem na froncie ukraińska armia jest w bardzo trudnej sytuacji, a Rosjanie szykują ofensywę.
czytaj więcej »Amerykańskie służby wyławiają szczątki chińskiego balonu szpiegowskiego
Nurkowie amerykańskiej marynarki wojennej wydobywają z dna Atlantyku szczątki chińskiego balonu szpiegowskiego. Zestrzelono go nad płytkim akwenem około 10 kilometrów od wybrzeża Karoliny Południowej. Eksperci zbadają aparaturę, którą przenosił balon.
czytaj więcej »10-letni Miłosz uratował życie swojemu tacie, który zasłabł za kierownicą
Warunki na drodze były tego dnia fatalne. Na autostradzie A1 na wysokości Łodzi osobowe auto zjechało z drogi i uderzyło w barierki. Kierowca stracił przytomność, ale 10-letni pasażer zachował się wzorowo. Zadzwonił pod numer 112 i razem z operatorką uratowali kierowcy życie.
czytaj więcej »Beyonce triumfowała na gali Grammy. Zgarnęła aż cztery statuetki
To była wyjątkowa noc dla Beyonce - amerykańska piosenkarka została najczęściej nagradzaną artystką w historii prestiżowych nagród Grammy. Beyonce miała aż 9 nominacji, a wygrała w czterech kategoriach. Muzyczny wieczór w Los Angeles miał jednak więcej bohaterek i bohaterów.
czytaj więcej »31. Finał WOŚP już za nami, ale aukcje wciąż trwają
Dłużej nie ma już co czekać, bo do końca licytacji zostały trzy dni, a do kupienia jest wyjątkowy, wspólny prezent od redakcji "Faktów" TVN i TVN24. To był czas walki z ustawą lex TVN. Polacy wyszli wtedy na ulice, a Henryk Sawka narysował 11 unikatowych prac, które można kupić na licytacji dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To jednak nie jedyne rzeczy do wylicytowania.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 7 lutego
We wtorek prognozowane są zachmurzenia z przejaśnienia, a na zachodzie rozpogodzeniami. Na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce wystąpią słabe opady śniegu do 2 centymetrów. Temperatura wyniesie od -5 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce, przez -1 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 4 stopni Celsjusza Pomorzu i Wybrzeżu. Wiatr będzie północno-zachodni, słaby i umiarkowany.
czytaj więcej »Fakty z 5 lutego
Przemysław Czarnek i Zbigniew Ziobro jako ministrowie fundują liczne organizacje, które są ideowo związane z prawicą. W programie powiemy również o tzw. ustawie pilotowej, a także o tym, jak strażacy zostali okradzeni ze swojego sprzętu. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Nie tylko minister Czarnek był hojny. Dotacji nie szczędził też minister Ziobro
Miliony złotych z kieszeni Polaków wydają ministrowie nie na edukację dzieci i młodzieży, czy pomoc ofiarom przestępstw, ale dla swoich politycznych znajomych. Minister Przemysław Czarnek funduje im między innymi siedziby, a jego partyjni koledzy nie widzą w tym nic złego.
czytaj więcej »