Premier i jego żona mieli "z przyjemnością" ujawnić majątek. Obiecywanej ustawy wciąż nie ma

17.07.2019 | Premier i jego żona mieli "z przyjemnością" ujawnić majątek. Obiecywanej ustawy wciąż nie ma
17.07.2019 | Premier i jego żona mieli "z przyjemnością" ujawnić majątek. Obiecywanej ustawy wciąż nie ma
Maciej Knapik | Fakty TVN
17.07.2019 | Premier i jego żona mieli "z przyjemnością" ujawnić majątek. Obiecywanej ustawy wciąż nie maMaciej Knapik | Fakty TVN

PiS zapowiadał ustawę o oświadczeniach majątkowych małżonek i małżonków polityków. Miała ona położyć kres spekulacjom wokół majątku żony premiera Mateusza Morawieckiego. Ustawy jednak wciąż nie ma.

Premier Mateusz Morawiecki nie chciał w środę powiedzieć, czy i kiedy ujawni majątek żony, ani czy i kiedy wprowadzona zostanie ustawa o jawności majątkowej współmałżonków polityków.

- Jesteśmy gotowi w bardzo krótkim czasie uchwalić ustawę - mówił w maju prezes PiS Jarosław Kaczyński. Premier Mateusz Morawiecki obiecywał wtedy: - Jeżeli będzie taka regulacja, to zrobimy to z przyjemnością i natychmiast.

Od tych deklaracji minęły już prawie dwa miesiące. W tym czasie odbyły się wybory europejskie. Po wyborach potrzeba jawności stopniowo słabnie.

Na początku lipca rzecznik rządu Piotr Müller mówił: "jestem przekonany o tym, że to będzie w tej kadencji sejmu", zaś w środę powiedział "mam nadzieję, że to będzie jeszcze możliwe w tej kadencji". Jeszcze niedawno był przekonany, teraz ma już tylko nadzieję - w wypowiedziach rzecznika rządu widać ważną różnicę.

W PiS-ie determinacja też jakby opadła. - Do rozważenia jest jakby taka inicjatywa, ale czy zdążymy w tej kadencji Sejmu, to jest pytanie otwarte - wyznał poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Prędzej będziemy jeździć elektrykami

Podobno, jak słyszymy, sprawa nie jest taka prosta. - Trzeba się zastanowić też, czy to będzie zgodne z konstytucją - stwierdził poseł PiS Bartosz Kownacki.

- Dużo rzeczy tu jest niekonstytucyjnych, które ekspresowo po nocach się przeprowadza, ale ujawnienie majątku bankstera Morawieckiego może grozić naruszeniem konstytucji. Chapeau bas dla PiS-u - skomentował poseł PO Krzysztof Brejza.

Ujawnienia majątków żon i mężów ważnych polityków chciało niemal trzy czwarte badanych w majowym badaniu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Kiedy zatem będzie ustawa? Opozycja kpi, odpowiadając na to pytanie.

- Od razu po tym, jak wyruszy ostatni z miliona elektrycznych samochodów na polskie ulice - ocenił poseł Nowoczesnej Adam Szłapka, nawiązując do słów premiera Morawieckiego sprzed trzech lat, o milionie samochodów elektrycznych, jakie mają jeździć w Polsce w 2025 roku.

Nie takie miliony wielkie, jak piszą

Pytania o majątek żony premiera, Iwony Morawieckiej, padły po ujawnionej przez "Gazetę Wyborczą" sprawie działki we Wrocławiu. Premier kupił ją, a potem przepisał na żonę, z którą zawarł wcześniej rozdzielność majątkową. Działki nie ma w jego oświadczeniu majątkowym.

- Problemem jest to, że ten majątek ma pani Morawiecka zaszyty i opinia publiczna by się nie dowiedziała o tym, gdyby nie wolne media - stwierdza poseł PO Krzysztof Brejza.

Ziemię we Wrocławiu premier kupił od Kościoła w 2002 roku. Kosztowała go wówczas siedemset tysięcy złotych. Obecnie, jak napisała "Gazeta Wyborcza", jej wartość to może być nawet siedemdziesiąt milionów złotych. Premier zamieścił sprostowanie w "Gazecie Wyborczej", pisząc, że wartość ziemi to nie siedemdziesiąt, a niecałe piętnaście milionów złotych.

- Nie otrzymaliśmy od niego całkowitego operatu szacunkowego, a jedynie jego pierwszą i ostatnią stronę, więc nie wiemy, jak ten operat został sporządzony - poinformował dziennikarz "GW" Jacek Harłukowicz, autor artykułu o działce.

Jacek Harłukowicz twierdzi, że premier zaniża wartość ziemi. O znacznie większych sumach mówili też eksperci, pytani przez "Fakty".

Nawet gdyby przyznać rację premierowi, to podawana przez niego wartość działki i tak całkowicie zmieniłaby jego oświadczenie majątkowe, chociaż premier i bez tego jest multimilionerem.

Sejm zaraz będzie miał wakacje, a potem nadejdzie jesień i wybory.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS