Fakty - oglądaj online

Więcej jawności

Jawne oświadczenia małżonków polityków? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Zdecydowana większość respondentów w badaniu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 opowiedziała się za tym, aby małżonkowie ważnych polityków składali oświadczenia majątkowe. Pozytywnie za propozycją opowiedziało się 73 procent badanych, a negatywnie - 22 procent.

W sondażu przeprowadzonym w dniach 22-23 maja zadano respondentom następujące pytanie: "W Polsce osoby na wysokich stanowiskach publicznych np. posłowie, ministrowie są obowiązani składać oświadczenia majątkowe. Czy Pana(i) zdaniem ten obowiązek powinien dotyczyć także bliskiej rodziny tych osób, czyli żon i mężów?"

73 procent badanych odpowiedziało, że tak powinno być, w tym odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 47 procent, a "raczej tak" wybrało 26 procent.

Tylko 22 procent badanych odpowiedziało negatywnie na zadane pytanie, przy czym odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 5 procent, a "raczej nie" - 17 procent.

Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 5 procent respondentów.

Foto: Fakty TVN Wyniki sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24

"Pan premier przez lata kreował się na inną osobę niż jest"

- On stworzył model człowieka, który się uwłaszczył w czasach transformacji i teraz się okazuje,...

Sondaż telefoniczny Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany w dniach 22-23 maja 2019 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie osób w wieku powyżej 18 lat. Próba wynosiła 1002 osoby.

Sprawa działek Morawickich

W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" opisała sprawę kupienia przez Mateusza Morawieckiego i jego żony Iwony Morawieckiej działki we Wrocławiu w 2002 roku.

W 1999 roku 15 hektarów atrakcyjnej działki rolnej na Oporowie we Wrocławiu dostała od państwa cywilno-wojskowa parafia pod wezwaniem świętej Elżbiety. Trzy lata później, w 2002 roku, grunt od proboszcza Sławomira Żarskiego kupił Mateusz Morawiecki, ówczesny członek zarządu banku BZW BK i radny sejmiku województwa dolnośląskiego (wybrany z list AWS).

Wraz z Iwoną Morawiecką, Mateusz Morawiecki zapłacił za działkę 700 tysięcy złotych. Według wyceny rzeczoznawcy podanej przez "Gazetę Wyborczą" ten sam teren jeszcze w 1999 roku był warty 4 miliony złotych.

Wartość działki szybko wzrosła. Władze Wrocławia zaplanowały na tych terenach inwestycje, a według najnowszych planów przez środek działki ma przebiegać trasa szybkiego ruchu. Obecnie działka może być warta nawet 70 milionów złotych.

"Sam prezes chyba nie wiedział, w jaki sposób pan premier próbuje ukryć ten majątek"

Jestem przekonany, że intencja była taka, żeby pan premier Morawiecki, dopasowując się do...

Kilka lat temu Mateusz Morawiecki przepisał działkę na żonę, z którą ma rozdzielność majątkową, dlatego w jego oświadczeniach majątkowych o działce nie było mowy. Ujawnienie tej informacji przez "GW" sprowokowało dyskusję o tym, czy majątki małżonków osób pełniących ważne funkcje w państwie powinny być jawne.

Klub PO-KO przygotował ustawę "Czyste ręce", która ma na celu między innymi ujawnienie majątku żony premiera Mateusza Morawieckiego. - Chodzi o to, że współmałżonkowie najważniejszych osób w państwie muszą także składać oświadczenia majątkowe - wyjaśnił Grzegorz Schetyna.

Na inicjatywę Grzegorza Schetyny szybko pojawiła się odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego. - My jesteśmy gotowi w bardzo krótkim czasie uchwalić ustawę, na podstawie której będzie trzeba ujawniać majątki także małżonek, osób pozostających we wspólnym pożyciu oraz dorosłych dzieci - mówił we wtorek w Słupsku prezes PiS.

Według Kaczyńskiego nowe prawo powinno dotyczyć posłów, członków rządu, wojewodów, wicewojewodów, marszałków, wicemarszałków. Później, jak dodał, trzeba będzie powołać komisję państwową, która "zbada to wszystko w sposób dokładny, bo być może obecne metody badania są zbyt słabe".

ZOBACZ POZOSTAŁE SONDAŻE DLA "FAKTÓW" TVN I TVN24

Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
zelalem
zelalem

Małżonkowie to za mało. Trzeba by rozszerzyć to na całą pierwszą grupę dziedziczenia. Albo tak jak z maklerami giełdowymi, prześwietlać jeszcze bliskich znajomych i przyjaciół.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Xav_w
   Xav_w

   Jeśli polityk i współmałżonek mają rozdzielność majątkową, to współmałżonek ma prawo do prywatności. I tego żadne prawo nie powinno zmieniać. A domaganie się oświadczeń majątkowych od dalszej rodziny (dzieci) to już totalny absurd.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Aigiler_
     Aigiler_

     Nie tylko małżonkowie, jeszcze zstępni i wstępni. Zastanowił bym się jeszcze nad rodzeństwem oraz ciotkami i wujkami podobnie jak zastanawiać się będą politycy próbujący ukrywać wstydliwą kasę.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Bl0to
       Bl0to

       Wtedy pan MM przepisze wszystko na dzieci ;-) byleby nie podawać, że jego.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         tvnpix