Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Arleta Zalewska / Fakty TVN
 • Rząd poinformował o kolejnym etapie luzowania obostrzeń
 • Komisja Europejska po stronie Czech w sprawie Turowa. "Wszelkie błędy zostały popełnione"

"To jest całkowicie wbrew polskim interesom na Wschodzie"

Ryszard Terlecki nie ma sobie nic do zarzucenia i nie zamierza przepraszać liderki białoruskiej opozycji. Wicemarszałek Sejmu wysłał za to do Swiatłany Cichanouskiej list. Zarzuca jej w nim brak wiedzy o sytuacji w Polsce.

Ryszard Terlecki nie widzi nic złego w swoim wpisie na Twitterze, w którym stwierdził, że "jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowsiego, to niech szuka pomocy w Moskwie". Marszałek Sejmu twierdzi, że nie ma za co przepraszać i podkreśla, że nie zamierza podać się do dymisji.

Swiatłana Cichanouska od kilku miesięcy toczy walkę z białoruskim reżimem jeżdżąc po europejskich stolicach i rozmawiając z liderami demokratycznego świata. - Ona (Cichanouska - przyp. red.) się stała osobą-symbolem. Trochę jak Wałęsa po wprowadzeniu stanu wojennego - uważa poseł Koalicji Obywatelskiej i były wiceszef MSZ Paweł Kowal.

To właśnie białoruską liderkę opozycji jeden z ważniejszych polityków partii rządzącej po pomoc wysłał do Moskwy. Powód? Cichanouska przyjęła zaproszenie na spotkanie o nazwie Campus Polska - organizowane przez Rafała Trzaskowskiego w Olsztynie.

"Mam nadzieję, że zrozumie swój błąd"

- Sobie nic nie mam do zarzucenia. Napisałem list do pani Cichanouskiej wyjaśniający z kim się zamierza zadawać - mówi o całej sprawie Terlecki. - Mam nadzieję, że zrozumie swój błąd i nie przyjedzie - dodaje.

"Na chuligaństwo polityczne może być tylko jedna recepta - dymisja"

Koalicja Obywatelska składa wniosek o odwołanie Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka...

Terlecki w przesłanym do Cichanouskiej liście zarzuca jej brak odpowiedniej wiedzy o sytuacji w Polsce.

"Wydaje mi się jednak, że z braku rzetelnej wiedzy źle przysłużyła się Pani sprawie Białoruskiej w Polsce, afiszując się z politykami partii, która sześciokrotnie przegrała wybory (...), a tym bardziej deklarując udział w ich politycznym, antyrządowym przedsięwzięciu" - brzmi fragment listu Ryszarda Terleckiego do Swiatłany Cichanouskiej.

Ani premier ani szef polskiej dyplomacji nie uznali za stosowane odciąć się od słów wicemarszałka Sejmu.

- W całej historii polskiej polityki wschodniej nikt nie poszedł dalej. To jest całkowicie wbrew polskim interesom na Wschodzie - komentuje Kowal.

"Skandaliczne wyjaśnienie"

Odwołania wicemarszałka Sejmu domaga się opozycja. Wpisy krytykuje też jeden z koalicjantów.

- Nazwała pewnie bym go wręcz skandalicznym. Najlepiej stałoby się, gdyby pan marszałek przeprosił - mówi Magdalena Sroka z Porozumienia.

Decyzję w sprawie tego, czy Porozumienie Jarosława Gowina pomoże obronić wicemarszałka z PiS-u, mają podjąć władze partii. Głosowanie w Sejmie w tej sprawie ma odbyć się za dwa tygodnie.

- Będę rekomendował posłom Porozumienia takie głosowanie, które nie spowoduje kryzysu koalicyjnego - mówi Jarosław Gowin.

- Skandaliczne wyjaśnienie listu. Dlatego, że ono jest wbrew polskiej racji stanu. Wbrew temu wszystkiemu, co mówimy jako Polacy - komentuje całą sytuację Andrzej Halicki, eurodeputowany PO.

W środę w symboliczny sposób w obronie Białorusi głos zabrał Bartosz Bielenia. Aktor na forum Parlamentu Europejskiego powtórzył za aktywistką Janą Szostak okrzyk i słowa, że milczenie wokół Białorusi trwało o 27 lat za długo.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 19 czerwca

  Fakty z 19 czerwca

  W sobotę o 21:00 reprezentacja Polski w piłce nożnej zmierzy się na Euro 2020 z reprezentacją Hiszpanii. Polscy kibice w Sewilli nie tracą nadziei na korzystny wynik. W programie także o komentarzu Zbigniewa Ziobry do afery mailowej PiS, o nowym wniosku posłów Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego, a także o cenach nad polskim morzem. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Parada Równości przeszła przez Warszawę. "Tu mogę być sobą"

  Parada Równości przeszła przez Warszawę. "Tu mogę być sobą"

  W sobotę ulicami Warszawy przeszła 20. Parada Równości. - Zawsze będziemy stali przy tych, którzy są słabsi, którzy są atakowani - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z uczestnikami marszu przed Pałacem Kultury i Nauki. Uczestnicy parady w sobotę maszerowali z apelem o równość, edukację i o to, by państwo ich chroniło, a nie narażało.

  czytaj więcej »
 • "To jest akcja, która ma na celu podważenie kompetencji TSUE"

  "To jest akcja, która ma na celu podważenie kompetencji TSUE"

  Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych Zbigniew Rau i Antony Blinken przeprowadzili rozmowę telefoniczną. Tematami - obok kwestii bezpieczeństwa - były prawa człowieka, demokracja i wolne media. Praworządność to dla administracji Joe Bidena jeden z priorytetów. Dla polskiego rządu to wciąż palący problem, czego dowodem może być nowy wniosek posłów PiS do kierowanego przez Julię Przyłębską Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uprawnień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  czytaj więcej »
 • Pożar czołgów na autostradzie A6

  Pożar czołgów na autostradzie A6

  W sobotę na autostradzie A6 zderzyły się dwie lawety wojskowego konwoju. W wyniku tego dwa czołgi się obsunęły i doszło do ich samozapłonu. Według relacji świadków, oprócz pożaru, doszło również do serii wybuchów.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 20 czerwca

  Prognoza pogody na niedzielę 20 czerwca

  W niedzielę w kraju będzie słonecznie, tylko na wschodzie wystąpią przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna wyniesie w dzień od 28 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 35 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 18 czerwca

  Fakty z 18 czerwca

  Wicepremier Jarosław Kaczyński poinformował, że "ataki cybernetyczne" - czyli włamania na skrzynki pocztowe polskich ministrów - zostały przeprowadzone z terytorium Rosji. W programie powiemy również o decyzji Senatu w sprawie nominacji Lidii Staroń na urząd RPO, o fali upałów w Polsce, a także o wariancie Delta na świecie. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
tvnpix