Fakty - oglądaj online

  • "To jest całkowicie wbrew polskim interesom na Wschodzie"
    Foto: tvn24
  • Rząd poinformował o kolejnym etapie luzowania obostrzeń
  • Komisja Europejska po stronie Czech w sprawie Turowa. "Wszelkie błędy zostały popełnione"

"To jest całkowicie wbrew polskim interesom na Wschodzie"

Ryszard Terlecki nie ma sobie nic do zarzucenia i nie zamierza przepraszać liderki białoruskiej opozycji. Wicemarszałek Sejmu wysłał za to do Swiatłany Cichanouskiej list. Zarzuca jej w nim brak wiedzy o sytuacji w Polsce.

Ryszard Terlecki nie widzi nic złego w swoim wpisie na Twitterze, w którym stwierdził, że "jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowsiego, to niech szuka pomocy w Moskwie". Marszałek Sejmu twierdzi, że nie ma za co przepraszać i podkreśla, że nie zamierza podać się do dymisji.

Swiatłana Cichanouska od kilku miesięcy toczy walkę z białoruskim reżimem jeżdżąc po europejskich stolicach i rozmawiając z liderami demokratycznego świata. - Ona (Cichanouska - przyp. red.) się stała osobą-symbolem. Trochę jak Wałęsa po wprowadzeniu stanu wojennego - uważa poseł Koalicji Obywatelskiej i były wiceszef MSZ Paweł Kowal.

To właśnie białoruską liderkę opozycji jeden z ważniejszych polityków partii rządzącej po pomoc wysłał do Moskwy. Powód? Cichanouska przyjęła zaproszenie na spotkanie o nazwie Campus Polska - organizowane przez Rafała Trzaskowskiego w Olsztynie.

"Mam nadzieję, że zrozumie swój błąd"

- Sobie nic nie mam do zarzucenia. Napisałem list do pani Cichanouskiej wyjaśniający z kim się zamierza zadawać - mówi o całej sprawie Terlecki. - Mam nadzieję, że zrozumie swój błąd i nie przyjedzie - dodaje.

"Na chuligaństwo polityczne może być tylko jedna recepta - dymisja"

Koalicja Obywatelska składa wniosek o odwołanie Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka...

Terlecki w przesłanym do Cichanouskiej liście zarzuca jej brak odpowiedniej wiedzy o sytuacji w Polsce.

"Wydaje mi się jednak, że z braku rzetelnej wiedzy źle przysłużyła się Pani sprawie Białoruskiej w Polsce, afiszując się z politykami partii, która sześciokrotnie przegrała wybory (...), a tym bardziej deklarując udział w ich politycznym, antyrządowym przedsięwzięciu" - brzmi fragment listu Ryszarda Terleckiego do Swiatłany Cichanouskiej.

Ani premier ani szef polskiej dyplomacji nie uznali za stosowane odciąć się od słów wicemarszałka Sejmu.

- W całej historii polskiej polityki wschodniej nikt nie poszedł dalej. To jest całkowicie wbrew polskim interesom na Wschodzie - komentuje Kowal.

"Skandaliczne wyjaśnienie"

Odwołania wicemarszałka Sejmu domaga się opozycja. Wpisy krytykuje też jeden z koalicjantów.

- Nazwała pewnie bym go wręcz skandalicznym. Najlepiej stałoby się, gdyby pan marszałek przeprosił - mówi Magdalena Sroka z Porozumienia.

Decyzję w sprawie tego, czy Porozumienie Jarosława Gowina pomoże obronić wicemarszałka z PiS-u, mają podjąć władze partii. Głosowanie w Sejmie w tej sprawie ma odbyć się za dwa tygodnie.

- Będę rekomendował posłom Porozumienia takie głosowanie, które nie spowoduje kryzysu koalicyjnego - mówi Jarosław Gowin.

- Skandaliczne wyjaśnienie listu. Dlatego, że ono jest wbrew polskiej racji stanu. Wbrew temu wszystkiemu, co mówimy jako Polacy - komentuje całą sytuację Andrzej Halicki, eurodeputowany PO.

W środę w symboliczny sposób w obronie Białorusi głos zabrał Bartosz Bielenia. Aktor na forum Parlamentu Europejskiego powtórzył za aktywistką Janą Szostak okrzyk i słowa, że milczenie wokół Białorusi trwało o 27 lat za długo.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix