Fakty - oglądaj online

 • "To jest całkowicie wbrew polskim interesom na Wschodzie"
  Foto: tvn24
 • Rząd poinformował o kolejnym etapie luzowania obostrzeń
 • Komisja Europejska po stronie Czech w sprawie Turowa. "Wszelkie błędy zostały popełnione"

"To jest całkowicie wbrew polskim interesom na Wschodzie"

Ryszard Terlecki nie ma sobie nic do zarzucenia i nie zamierza przepraszać liderki białoruskiej opozycji. Wicemarszałek Sejmu wysłał za to do Swiatłany Cichanouskiej list. Zarzuca jej w nim brak wiedzy o sytuacji w Polsce.

Ryszard Terlecki nie widzi nic złego w swoim wpisie na Twitterze, w którym stwierdził, że "jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowsiego, to niech szuka pomocy w Moskwie". Marszałek Sejmu twierdzi, że nie ma za co przepraszać i podkreśla, że nie zamierza podać się do dymisji.

Swiatłana Cichanouska od kilku miesięcy toczy walkę z białoruskim reżimem jeżdżąc po europejskich stolicach i rozmawiając z liderami demokratycznego świata. - Ona (Cichanouska - przyp. red.) się stała osobą-symbolem. Trochę jak Wałęsa po wprowadzeniu stanu wojennego - uważa poseł Koalicji Obywatelskiej i były wiceszef MSZ Paweł Kowal.

To właśnie białoruską liderkę opozycji jeden z ważniejszych polityków partii rządzącej po pomoc wysłał do Moskwy. Powód? Cichanouska przyjęła zaproszenie na spotkanie o nazwie Campus Polska - organizowane przez Rafała Trzaskowskiego w Olsztynie.

"Mam nadzieję, że zrozumie swój błąd"

- Sobie nic nie mam do zarzucenia. Napisałem list do pani Cichanouskiej wyjaśniający z kim się zamierza zadawać - mówi o całej sprawie Terlecki. - Mam nadzieję, że zrozumie swój błąd i nie przyjedzie - dodaje.

"Na chuligaństwo polityczne może być tylko jedna recepta - dymisja"

Koalicja Obywatelska składa wniosek o odwołanie Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka...

Terlecki w przesłanym do Cichanouskiej liście zarzuca jej brak odpowiedniej wiedzy o sytuacji w Polsce.

"Wydaje mi się jednak, że z braku rzetelnej wiedzy źle przysłużyła się Pani sprawie Białoruskiej w Polsce, afiszując się z politykami partii, która sześciokrotnie przegrała wybory (...), a tym bardziej deklarując udział w ich politycznym, antyrządowym przedsięwzięciu" - brzmi fragment listu Ryszarda Terleckiego do Swiatłany Cichanouskiej.

Ani premier ani szef polskiej dyplomacji nie uznali za stosowane odciąć się od słów wicemarszałka Sejmu.

- W całej historii polskiej polityki wschodniej nikt nie poszedł dalej. To jest całkowicie wbrew polskim interesom na Wschodzie - komentuje Kowal.

"Skandaliczne wyjaśnienie"

Odwołania wicemarszałka Sejmu domaga się opozycja. Wpisy krytykuje też jeden z koalicjantów.

- Nazwała pewnie bym go wręcz skandalicznym. Najlepiej stałoby się, gdyby pan marszałek przeprosił - mówi Magdalena Sroka z Porozumienia.

Decyzję w sprawie tego, czy Porozumienie Jarosława Gowina pomoże obronić wicemarszałka z PiS-u, mają podjąć władze partii. Głosowanie w Sejmie w tej sprawie ma odbyć się za dwa tygodnie.

- Będę rekomendował posłom Porozumienia takie głosowanie, które nie spowoduje kryzysu koalicyjnego - mówi Jarosław Gowin.

- Skandaliczne wyjaśnienie listu. Dlatego, że ono jest wbrew polskiej racji stanu. Wbrew temu wszystkiemu, co mówimy jako Polacy - komentuje całą sytuację Andrzej Halicki, eurodeputowany PO.

W środę w symboliczny sposób w obronie Białorusi głos zabrał Bartosz Bielenia. Aktor na forum Parlamentu Europejskiego powtórzył za aktywistką Janą Szostak okrzyk i słowa, że milczenie wokół Białorusi trwało o 27 lat za długo.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 27 maja

  Fakty z 27 maja

  Sejm opowiedział się za likwidacją Izby Dyscyplinarnej SN - przepisy prezydenckiej ustawy przewidują zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. W programie powiemy również o sytuacji na froncie w Ukrainie, o zastrzeżeniach NBP do rządowego planu pomocy dla kredytobiorców, a także o obietnicy ministra Jacka Sasina. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.

  czytaj więcej »
 • "To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować"

  "To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować"

  Sejmowa debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra Zbigniewa Ziobry wywołała duże emocje. Broniący polityka posłowie nie szczędzili obraźliwych komentarzy pod adresem opozycji. Pod adresem ministra Ziobry też padły gorzkie słowa. - To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

  czytaj więcej »
 • Walczyła przeciwko Niemcom i komunistom. Dziś przeciwko niej są ludzie Ziobry

  Walczyła przeciwko Niemcom i komunistom. Dziś przeciwko niej są ludzie Ziobry

  Bohaterka Powstania Warszawskiego Anna Jakubowska pseudonim "Paulinka" przeżyła piekło stalinowskiego więzienia, za co sąd przyznał jej dziewięć milionów złotych zadośćuczynienia. Jednak rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab chce zmniejszyć zadośćuczynienie o dwie trzecie. Prokuratura z kolei uważa, że "Paulince" nie należą się żadne pieniądze. Tymczasem pani Jakubowska chce zabezpieczyć byt swojego niepełnosprawnego syna.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na sobotę 28 maja

  Prognoza pogody na sobotę 28 maja

  W sobotę w przeważającej części Polski zachmurzenie duże, tylko w pasie południowym umiarkowane. Przelotne opady deszczu do 5-10 mm w północnej części kraju, 1-5 mm na południu, jedynie na Podkarpaciu bez opadów. Na Mazurach i Podlasiu lokalnie pojawią się burze z opadem do 15 mm. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 17 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach o prędkości do 50-70 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 26 maja

  Fakty z 26 maja

  Sejm w czwartek zajmował się wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie powiemy również o strzelaninie w szkole podstawowej w Teksasie, o walkach na wschodzie Ukrainy, o cenach paliw w Polsce, a także o ogołoceniu drzew na miejskim targowisku w Radzyniu Podlaskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry w Sejmie

  Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry w Sejmie

  Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka minister Zbigniew Ziobro bronił się przed odwołaniem. Ministra wspierali posłowie Solidarnej Polski i przedstawiciele resortu sprawiedliwości, a on sam atakował "fatalną i totalną opozycję". Zrzucił na nią odpowiedzialność za blokowanie unijnych pieniędzy dla Polski. Później dyskusja nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Ziobry przeniosła się na salę plenarną.

  czytaj więcej »
tvnpix