Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Dariusz Prosiecki / Fakty TVN
 • "Brakuje nam szkoły i rówieśników". Licealiści mogli się zobaczyć po raz pierwszy od miesięcy
 • Były senator PO prawomocnie skazany za przyjęcie łapówki
Emerytalna rewolucja

Kiedyś "skok na kasę", teraz "prezent dla społeczeństwa". Rząd przyjął projekt likwidacji OFE

Rząd przyjął projekt ustawy, która ostatecznie zlikwiduje OFE i przekształci je w Indywidualne Konta Emerytalne. Jednak, kiedy rząd PO-PSL przenosił pieniądze z OFE do ZUS, prezes PiS Jarosław Kaczyński nazywał to "największym oszustwem ćwierćwiecza". Jak teraz rządzący argumentują emerytalną rewolucję?

Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie likwidacji OFE. "To jest jedna wielka hipokryzja"

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o przekształceniu OFE. Uczestnicy Otwartych Funduszy...

Według rządu systemowa, emerytalna rewolucja właśnie staje się faktem. Otwarte Fundusze Emerytalne po ponad dwudziestu latach działalności powoli przechodzą do historii.

- OFE w tej formule, którą my proponujemy przekształca się w IKE (Indywidualne Konto Emerytalne - red.), czyli staje się własnością obywatela. Krótko mówiąc, te środki finansowe będą wprost własnością obywatela - wyjaśnia rzecznik rządu Piotr Müller.

W teorii brzmi wręcz idealnie, ale zanim pieniądze dostaniemy na emeryturze już teraz czekają nas indywidualne wybory i obliczenia. Nie wszystko co zgromadzimy w OFE trafi do kieszeni uczestników.

- Jeśli zdecydujemy się na wpłatę do IKE, czy do IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego - przyp. red.) to od razy potraci się nam 15 procent wielkości środków, to jest moim zdaniem dość pokrętna koncepcja - uważa ekonomista Marek Zuber.

Zgodnie z projektem ustawy po likwidacji OFE pieniądze trafią na Indywidualne Konta Emerytalne. Automatycznie za przeniesienie pieniędzy na IKE zapłacimy 15 procent podatku, czyli około 1500 złotych, bo średnio każdy z przyszłych emerytów ma zgromadzone w OFE około 10 tysięcy złotych. Po osiągnięciu wieku emerytalnego będziemy mogli wypłacić te pieniądze.

Istnieje też alternatywa: możemy pieniądze przekazać do ZUS, wtedy nie zapłacimy opłaty, emerytura i tak będzie opodatkowana i co ważne - nie będzie dziedziczona. By pieniądze trafiły do ZUS-u uczestnicy OFE muszą złożyć specjalną deklarację do 2 sierpnia 2021 roku.

- Wchodzimy w okres wakacyjny, co utrudni nam podjęcie decyzji. Również ze względu na harmonogram prac legislacyjnych nie będzie czasu na solidną kampanię społeczną, która przygotuje Polaków do podjęcia takiej decyzji - twierdzi Dorota Dula ekspertka do spraw ubezpieczeń i planów emerytalnych Business Centre Club.

"Skok na kasę"

Podatek od reklam w innych krajach? Konkret24 sprawdził, jak to wygląda

Austria, Francja, Grecja, Węgry - na te państwa powołuje się rząd uzasadniając wprowadzenie nowej...

Rządowy pomysł likwidacji OFE wywołuje ogromne polityczne emocje.

- PiS robi rzeczywiście prawdziwy skok na kasę. Dodaje do tego haracz 15 procentowy, kiedy moglibyśmy z tymi pieniędzmi coś jeszcze zrobić - ocenia poseł Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

- Proszę zauważyć, że to obywatel decyduje czy konto IKE będzie zasilone pieniędzmi z OFE, czy po prostu idzie do ZUS-u - mówi rzecznik rządu Piotr Müller.

Tak teraz rządzący argumentują konieczność zmian w OFE. Jednak, gdy rzad Donalda Tuska, siedem lat temu, przekazywał połowę pieniędzy z OFE do ZUS-u ten ruch ówczesna opozycja nazywała "oszustwem", "skokiem na kasę".

- Największym problem dla nas wszystkich, dla przyszłych emerytów, jest to co robi Tusk. A robi skok na nasza kasę - mówił w czerwcu 2013 roku Joachim Brudziński.

- To było największe oszustwo jakiego się dopuszczono w okresie ostatniego ćwierćwiecza - powiedział w grudniu 2013 roku Jarosław Kaczyński.

Trzy lata później, po dojściu do władzy, podejście PiS-u do Otwartych Funduszy Emerytalnych się diametralnie zmieniło. To wtedy rozpoczęto prace nad uszczuplaniem środków w OFE. Niemałych, bo w OFE zgromadzonych jest ponad 150 miliardów złotych.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 8 maja

  Fakty z 8 maja

  8 maja otwarte zostały hotele, pensjonaty i kempingi. Wprawdzie nadal nie można jeść w restauracji i korzystać z basenu, ale dla wielu osób złagodzenie restrykcji to i tak szansa na wyrwanie się z domu i wypoczynek. W programie powiemy również o kryzysie na opozycji, reakcji prezydenta na słowa RPO i kolejnej edycji biegu Wings for Life. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 4765 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Zmarło 421 zakażonych osób. Wirus wciąż jest śmiertelnie groźny, a my nadal jesteśmy daleko od zaszczepienia większości populacji. W pełni zaszczepionych jest blisko 11 procent dorosłych. Akcja szczepień szybko idzie w Wałbrzychu, ale prezydent tego miasta dostaje pogróżki od antyszczepionkowców.

  czytaj więcej »
 • List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  Po tym, jak opozycja spektakularnie podzieliła się w Sejmie, coraz większe podziały widać też w poszczególnych partiach. Grupa parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej napisała list otwarty, który otwiera się zdaniem - dotarliśmy do punktu krytycznego.

  czytaj więcej »
 • "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  Czy krytyka postępowania władz jest atakiem na Polskę? Czy obrona praworządności jest działaniem antypaństwowym? Prezydent Andrzej Duda uznał za "antypolskie" słowa Adama Bodnara, który w wywiadzie dla zagranicznej agencji prasowej ostrzegł, że Polska może wkroczyć na drogę państwa niedemokratycznego.

  czytaj więcej »
 • 9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  Już w niedzielę Wings for Life - doroczny bieg, który pomaga stanąć na nogi tym, którzy nie mogą biegać, chodzić, a nawet stać, bo mają uszkodzony rdzeń kręgowy. To głośna na świecie akcja, w której meta podąża za zawodnikiem.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  W Polsce 9 maja zachmurzenie małe, a miejscami umiarkowane.Temperatura wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowy. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  W sobotę otwierają się hotele i przyjadą do nich pierwsi goście. Na wielkie zarobki hotelarze nie liczą, bo od soboty hotele mogą udostępniać w reżimie sanitarnym tylko połowę swoich pokoi. 15 maja w całym kraju ruszą ogródki restauracyjne. Wtedy też będzie można ściągnąć maseczkę, będąc na zewnątrz, pod warunkiem zachowywania dystansu społecznego.

  czytaj więcej »
tvnpix