Intensywna terapia
"Nieważne, czy jestem pierwszy". Za kilka tygodni lekarze ocenią, czy nowotwór zniknął
Terapia nowotworowa metodą CAR-T polega na zmodyfikowaniu genetycznym limfocytów T pacjenta tak, aby mogły one zniszczyć komórki rakowe. To szansa dla chorych na chłoniaka w każdym wieku i dla chorych na białaczkę, którzy nie skończyli 25. roku życia. Jednorazowy koszt terapii genetycznej może wynieść nawet półtora miliona złotych. Pierwszy pacjent w Polsce właśnie przeszedł taką terapię.
Bjoern Einar Romoeren, od kilku miesięcy zmagający się ze złośliwym nowotworem kości, rozpoczął...Były skoczek walczy ze złośliwym nowotworem. "Nie masz siły, żeby robić coś poza leczeniem"
Bliscy pana Kacpra mogą być już trochę spokojniejsi. Po tygodniu od rozpoczęcia terapii są pierwsze dobre wiadomości.
- Na pewno takim pierwszym sukcesem będzie moment, kiedy ocenimy, że zmiany nowotworowe u tego pacjenta zniknęły. To jest kwestia kilku najbliższych tygodni - tłumaczy dr hab. Dominik Dytfeld z Kliniki Hematologii i Transplantologii Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Jeszcze więcej o wynikach pana Kacpra i skuteczności terapii CAR-T lekarze powiedzą za pół roku. Na te informacje czekają już jednak nie tylko lekarze w Poznaniu. Do walki z chłoniakiem terapię genową chcą stosować też lekarze w Gliwicach i we Wrocławiu.
Wrocławscy doktorzy przekonują, że tę przełomową terapię będzie można stosować u dzieci chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną.
Operacja na komórkach
Limfocyty T są pobierane od chorego, zamrażane i transportowane do USA. Tam specjaliści uzbrajają je w narzędzia do zabijania komórek nowotworowych. Zostają one zmodyfikowane genetycznie, a następnie pomnożone.
Zmodyfikowane limfocyty T trafiają do krwi pacjenta. Są zaprogramowane tak, by rozpoznawać komórki nowotworowe, łączyć się z nimi i je niszczyć.
Operacja specjalna z sercem na dłoni. Kiedy pan Krzysztof zaczął pluć krwią, dowiedział się, że..."Chory był przez kilka godzin bez serca". Niezwykle rzadka operacja we Wrocławiu
Cena: półtora miliona złotych
Koszt jednorazowej terapii genowej może wynieść nawet półtora miliona złotych. We Wrocławiu już starają się o pieniądze dla trzech małych pacjentów. Środki mają pochodzić z Ministerstwa Zdrowia.
- Uratowanie ludzkiego życia może kosztować półtora miliona złotych, ale jest to wartość, której w żadnej sposób nie jesteśmy w stanie odkupić. Jeżeli dziecko umrze, nie zostanie wyleczone, to żadne pieniądze nie zwrócą życia, nie zwrócą tych strat, które ponosi rodzina - mówi dr hab. Marek Ussowicz z "Przylądka Nadziei".
W przypadku białaczki szanse, że terapia się powiedzie, wynoszą ponad 60 procent, ale dotyczy to wyłącznie dzieci i chorych do 25. roku życia. Wiek nie odgrywa natomiast roli, jeśli chodzi o pacjentów z chłoniakiem.
- Jeżeli chodzi o chłoniaki, uważa się, że około 40 procent może być wyleczonych, natomiast trzeba pamiętać, że jeżeli tego nie mamy (terapii genowej - red.), to nie możemy choremu nic innego zaoferować - objaśnia dr n. med. Tomasz Czerw z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii.
To oznacza, że pan Kacper bez tej terapii skazany by był na śmierć.
Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- "Fundusz opłaca rekonstrukcję", ale korzysta z tego tylko co piąta Polka po operacji
- Od 8 stycznia tylko e-recepty. Farmaceuci ostrzegają: problemów jest dużo
- Wszyscy lekarze złożyli wypowiedzenia. Pomorskie może stracić dziecięcą psychiatrię
- Odmawia małej Idze leczenia za granicą i pisze o "hedonistycznym podejściu do życia pacjentów"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (2)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Trzymaj się młody!!! Trzymam za Ciebie kciuki!!! :)
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Oby szczęście nie opuszczało Ciebie długo .
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 8 sierpnia
Sędzia Igor Tuleya nie orzeka od blisko dwóch lat. Miało się to zmienić, ale znowu odesłany z kwitkiem. W programie także o rosnących rachunkach za ogrzewanie oraz o antyunijnym kursie PiS. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »Igor Tuleya wciąż nie może orzekać. "Za tymi decyzjami stoją politycy"
Sędzia Igor Tuleya nie orzeka od blisko dwóch lat. Teraz miało się to zmienić. Równie nagle, co przywrócony do pracy, został znowu odesłany z kwitkiem. I to nie na urlop.
czytaj więcej »Antyunijny kurs PiS. "To jest igranie z ogniem"
Prawo i Sprawiedliwość wraca na antyunijny kurs. Jarosław Kaczyński, a razem z nim inni politycy partii, w Brukseli widzą wroga. Zdaniem opozycji rządząca partia może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.
czytaj więcej »Rosną ceny ogrzewania w całej Polsce. "Będzie płacz"
Jest środek lata, ale wiele osób już odczuwa strach przed zimą. Z każdym kolejnym "rachunkiem grozy" jest on coraz większy. Sejm jednak ma przerwę w pracy - posłowie z wakacji wrócą w połowie września. Dopiero wtedy mają pochylić się nad planami pomocy.
czytaj więcej »Zidentyfikowano wszystkich poszkodowanych w wypadku w Chorwacji
Wszyscy poszkodowani w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zostali zidentyfikowani - przekazała w poniedziałek konsul RP w Chorwacji Dagmara Luković. W chorwackich szpitalach cały czas trwa walka o życie najciężej poszkodowanych. Lżej ranni wracają do kraju.
czytaj więcej »Rosja ponownie ostrzelała teren Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. "To może być drugi Czarnobyl"
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wzywa świat do interwencji w sprawie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Ukraina apeluje o zdemilitaryzowanie tego terenu i natychmiastowe wysłanie sił pokojowych, które będą strzegły bezpieczeństwa na terenie zakładu.
czytaj więcej »Jest zawieszenie broni w Strefie Gazy
Jest rozejm i jest nadzieja, że do Strefy Gazy wróci względny spokój. Izrael i Palestyński Islamski Dżihad zgodziły się na zawieszenie broni, które kończy trzydniową wymianę ognia. Takiej eskalacji napięcia nie było tam od ponad roku. Mediacji podjął się Egipt.
czytaj więcej »Bramka i dwie asysty. Debiut marzeń Roberta Lewandowskiego
Robert Lewandowski w pierwszym meczu na Camp Nou zgarnął dwie nagrody. Drużynowo Puchar Gampera, indywidualnie wyróżnienie dla najlepszego piłkarza spotkania. Polski napastnik w pierwszym meczu przed własną publicznością strzelił gola i zanotował dwie asysty.
czytaj więcej »Egzaminatorzy WORD wznowili protest. Chcą zmian w przepisach
Egzaminy na prawo jazdy zostały odwołane, bo zabrakło egzaminatorów - w kilkunastu Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego 8 sierpnia świeciły pustki. Egzaminatorzy wznowili protest. Na liście żądań są podwyżki i postulaty zmiany w przepisach. Dalej chcą rozmawiać już tylko z ministrem infrastruktury.
czytaj więcej »Szpitale alarmują, rzecznik Ministerstwa Zdrowia mówi o "nieodpowiedzialnym zachowaniu"
Polskie szpitale znalazły się w finansowej kropce. Jak wypłacić podwyżki, na które NFZ nie dał dość pieniędzy? Zgodnie z nowelizacją od 1 lipca płace minimalne w systemie ochrony zdrowia poszły w górę. Dyrektorzy placówek przekonują jednak, że nie mają na nie wystarczających środków.
czytaj więcej »Psi mistrzowie surfingu rywalizowali o medale
Na czterech łapach stają na deskach, by stanąć na podium. Psi mistrzowie surfingu w Kalifornii rywalizowali o medale.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 9 sierpnia
We wtorek zachmurzenie będzie umiarkowane, a na północnym wschodzie kraju okresami wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu. Słabe i krótkotrwałe opady niewykluczone są również w centrum kraju. Temperatura maksymalna wyniesie od 21 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 26 stopni Celsjusza na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.
czytaj więcej »Fakty z 7 sierpnia
Czworo poszkodowanych w wypadku autokaru pielgrzymkowego w Chorwacji jest już w Warszawie. W programie powiemy również o węglu, wojnie w Ukrainie i o ołowiu, który zagraża polskim dzieciom. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Wypadek autokaru w Chorwacji. Stan rannych nie pogarsza się
Czworo osób lżej rannych w wypadku autokaru pielgrzymkowego w Chorwacji jest już w Warszawie. Zostali przetransportowani samolotem rządowym. Większość rannych pozostała w chorwackich szpitalach. 19 osób jest w stanie ciężkim, w tym trzy - krytycznym. Ich stan jednak nie pogarsza się. W sobotę rano autokar z polskimi pielgrzymami jadącymi do Medziugorie wypadł z drogi. Zginęło 11 osób, w tym kierowca, kolejna osoba zmarła w szpitalu. Pozostali pasażerowie - 32 osoby - przeżyli, ale zostali ranni.
czytaj więcej »Posłowie pojechali na wakacje. Polacy zostali sami z wysokimi kosztami ogrzewania
To jeszcze nie jest sezon grzewczy, ale niektórzy już teraz muszą się zaopatrzyć w opał lub zapłacić zaliczkę za ogrzewanie. Rachunki czasem rosną o kilkaset procent. Rządzący zapowiadają, że coś z tym zrobią - ale dopiero po wakacjach.
czytaj więcej »