Fakty - oglądaj online

Intensywna terapia

"Nieważne, czy jestem pierwszy". Za kilka tygodni lekarze ocenią, czy nowotwór zniknął

Terapia nowotworowa metodą CAR-T polega na zmodyfikowaniu genetycznym limfocytów T pacjenta tak, aby mogły one zniszczyć komórki rakowe. To szansa dla chorych na chłoniaka w każdym wieku i dla chorych na białaczkę, którzy nie skończyli 25. roku życia. Jednorazowy koszt terapii genetycznej może wynieść nawet półtora miliona złotych. Pierwszy pacjent w Polsce właśnie przeszedł taką terapię.

Były skoczek walczy ze złośliwym nowotworem. "Nie masz siły, żeby robić coś poza leczeniem"

Bjoern Einar Romoeren, od kilku miesięcy zmagający się ze złośliwym nowotworem kości, rozpoczął...

- Nieważne, czy jestem pierwszy czy ostatni, ważne, że przechodzę (terapię - przyp. red.) i tylko tyle się liczy - mówi Kacper Pacak, pierwszy pacjent w Polsce z nowotworem, który został poddany terapii CAR-T. - To jest chyba najprzyjemniejsza terapia, jaką przeszedłem do tej pory. Bez żadnych powikłań - dodaje.

Bliscy pana Kacpra mogą być już trochę spokojniejsi. Po tygodniu od rozpoczęcia terapii są pierwsze dobre wiadomości.

- Na pewno takim pierwszym sukcesem będzie moment, kiedy ocenimy, że zmiany nowotworowe u tego pacjenta zniknęły. To jest kwestia kilku najbliższych tygodni - tłumaczy dr hab. Dominik Dytfeld z Kliniki Hematologii i Transplantologii Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Jeszcze więcej o wynikach pana Kacpra i skuteczności terapii CAR-T lekarze powiedzą za pół roku. Na te informacje czekają już jednak nie tylko lekarze w Poznaniu. Do walki z chłoniakiem terapię genową chcą stosować też lekarze w Gliwicach i we Wrocławiu.

Wrocławscy doktorzy przekonują, że tę przełomową terapię będzie można stosować u dzieci chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną.

Operacja na komórkach

Limfocyty T są pobierane od chorego, zamrażane i transportowane do USA. Tam specjaliści uzbrajają je w narzędzia do zabijania komórek nowotworowych. Zostają one zmodyfikowane genetycznie, a następnie pomnożone.

Zmodyfikowane limfocyty T trafiają do krwi pacjenta. Są zaprogramowane tak, by rozpoznawać komórki nowotworowe, łączyć się z nimi i je niszczyć.

"Chory był przez kilka godzin bez serca". Niezwykle rzadka operacja we Wrocławiu

Operacja specjalna z sercem na dłoni. Kiedy pan Krzysztof zaczął pluć krwią, dowiedział się, że...

- To jest terapia, która może być terapią końcową. Limfocyty mogą przetrwać w krwi chorego przez wiele miesięcy, może nawet powyżej roku, i kontrolować w ten sposób chorobę resztkową - wyjaśnia prof. Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei" Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Cena: półtora miliona złotych

Koszt jednorazowej terapii genowej może wynieść nawet półtora miliona złotych. We Wrocławiu już starają się o pieniądze dla trzech małych pacjentów. Środki mają pochodzić z Ministerstwa Zdrowia.

- Uratowanie ludzkiego życia może kosztować półtora miliona złotych, ale jest to wartość, której w żadnej sposób nie jesteśmy w stanie odkupić. Jeżeli dziecko umrze, nie zostanie wyleczone, to żadne pieniądze nie zwrócą życia, nie zwrócą tych strat, które ponosi rodzina - mówi dr hab. Marek Ussowicz z "Przylądka Nadziei".

W przypadku białaczki szanse, że terapia się powiedzie, wynoszą ponad 60 procent, ale dotyczy to wyłącznie dzieci i chorych do 25. roku życia.  Wiek nie odgrywa natomiast roli, jeśli chodzi o pacjentów z chłoniakiem.

- Jeżeli chodzi o chłoniaki, uważa się, że około 40 procent może być wyleczonych, natomiast trzeba pamiętać, że jeżeli tego nie mamy (terapii genowej - red.), to nie możemy choremu nic innego zaoferować - objaśnia dr n. med. Tomasz Czerw z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii.

To oznacza, że pan Kacper bez tej terapii skazany by był na śmierć.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
turwal
turwal

Oby szczęście nie opuszczało Ciebie długo .

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 28 stycznia

    Fakty z 28 stycznia

    We wtorek w Polsce wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova odbyła serię spotkań związanych z praworządnością w Polsce. O sytuację w sądach pytała: rząd, opozycję, sędziów Sądu Najwyższego i Trybunał Konstytucyjny. W programie powiemy także o nowej Krajowej Radzie Sądownictwa, która mimo uchwały Sądu Najwyższego nie przestaje wskazywać kandydatów na sędziów, o przyczynach katastrofy śmigłowca, w którym zginął Kobe Bryant, a także o rozprzestrzeniającym się koronawirusie i pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia w Niemczech. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Vera Jourova w Polsce. "Dobre intencje" i dzień pełen spotkań

    Vera Jourova w Polsce. "Dobre intencje" i dzień pełen spotkań

    Jestem otwarta na dialog. Przyjechałam z dobrymi intencjami - mówi w Warszawie unijna komisarz ds. sprawiedliwości. Ma za sobą dzień pełen spotkań. O sytuację w sądach pytała rząd, opozycję, sędziów Sądu Najwyższego i Trybunał Konstytucyjny. Przyznaje, że jest zaniepokojona. Minister Ziobro mówi o kompromisie, ale unijna komisarz go nie dostrzega.

    czytaj więcej »
   • Sportowiec, legenda, ikona. Świat żegna Kobe'ego Bryanta

    Sportowiec, legenda, ikona. Świat żegna Kobe'ego Bryanta

    Fani żegnają Kobe'ego Bryanta, a śledczy ustalają przyczyny katastrofy. W śmigłowcu obecny był doświadczony pilot, ale na zewnątrz panowała mgła tak gęsta, że inne helikoptery przestały latać. Kobe Bryant spędził w tej maszynie mnóstwo czasu. Jako ojciec czwórki dzieci, trenujący jak szalony od czwartej rano, chciał zaoszczędzić czas dla rodziny.

    czytaj więcej »
   • Kierowca pod wpływem narkotyków. W aucie były dzieci

    Kierowca pod wpływem narkotyków. W aucie były dzieci

    21-letni mieszkaniec Głogowa nie zatrzymał się do kontroli, dlatego policja ruszyła za nim w pościg. Funkcjonariusze złapali mężczyznę pędzącego pod prąd, bez tablic rejestracyjnych i pod wpływem narkotyków. Kierowca także wiózł bez żadnych zabezpieczeń dwójkę kilkumiesięcznych maluchów.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na środę 29 stycznia

    Prognoza pogody na środę 29 stycznia

    W środę będzie pochmurno z przejaśnieniami. Okresami wystąpią opady deszczu ze śniegiem i opady mokrego śniegu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, 3 stopni Celsjusza w centrum kraju do 5 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 27 stycznia

    Fakty z 27 stycznia

    Podczas oficjalnych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz na pierwszym miejscu byli nie politycy, ale Ocaleni. To właśnie ich słowa były dziś najważniejsze. W programie powiemy także o działaniach prokuratury po słowach "agenta Tomka", a także o wyzwaniach, jakie czekają nowego przewodniczącego PO Borysa Budkę. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • "Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny". Słowa Ocalonych z Auschwitz

    "Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny". Słowa Ocalonych z Auschwitz

    Około milion sto tysięcy ludzi zginęło w Auschwitz. Ponad milion z nich to byli Żydzi, a około 70 tysięcy - Polacy innego wyznania. Byli przywożeni bydlęcymi wagonami i bezwzględnie mordowani: niektórzy byli gazowani, inni paleni żywcem. Ludzie byli zabijani w Auschwitz każdego dnia - tak precyzyjna była niemiecka fabryka śmierci. Podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Ocaleni przypomnieli, że ludobójstwo zaczyna się od wykluczania, stygmatyzowania i odczłowieczania. Jedenaste przykazanie powinno brzmieć: nie bądź obojętny.

    czytaj więcej »
   • Mariusz Kamiński chce upublicznienia materiałów w sprawie "willi Kwaśniewskich"

    Mariusz Kamiński chce upublicznienia materiałów w sprawie "willi Kwaśniewskich"

    Słynny "agent Tomek" oskarża swoich byłych szefów w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym o to, że zmuszali go do podejmowania nielegalnych działań. Tomasz Kaczmarek twierdzi, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik kazali mu kłamać w sprawie "willi Kwaśniewskich". Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik za przekroczenie uprawnień kiedyś już zostali skazani. Prezydent Andrzej Duda ich ułaskawił. Teraz opozycja domaga się wyjaśnień.

    czytaj więcej »
   • Długa lista spotkań. Vera Jourova z wizytą w Polsce

    Długa lista spotkań. Vera Jourova z wizytą w Polsce

    To będzie wyjątkowo trudny dialog. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourva ma spotkać się we wtorek między innymi z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską i pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Według nieoficjalnych informacji Jourova ma próbować przekonać prezydenta Andrzeja Dudę, by nie podpisywał "ustawy represyjnej".

    czytaj więcej »
   tvnpix