Od 8 stycznia tylko e-recepty. Farmaceuci ostrzegają: problemów jest dużo

01.12.2019 | Od 8 stycznia tylko e-recepty. Farmaceuci ostrzegają: problemów jest dużo
01.12.2019 | Od 8 stycznia tylko e-recepty. Farmaceuci ostrzegają: problemów jest dużo
Marek Nowicki | Fakty TVN
01.12.2019 | Od 8 stycznia tylko e-recepty. Farmaceuci ostrzegają: problemów jest dużoMarek Nowicki | Fakty TVN

Koniec epoki papierowych recept - czas na e-recepty. Od 8 stycznia obowiązywać będą wyłącznie recepty elektroniczne. Do zakupu leku wystarczy PESEL i kilka cyfr. Resztę informacji aptekarz uzyska przez internet. Łatwiej będzie i lekarzom, i farmaceutom, ale to przede wszystkim pacjenci mają odnieść najwięcej korzyści. Farmaceuci przestrzegają jednak, że w przyszłym roku mogą być problemy z niektórymi e-receptami, bo nie wszystkie szpitale zdążyły się przygotować do zmiany.

Lekarze i pacjenci żegnają papierowe recepty bez żalu. - Bo czasami sam nie daję rady przeczytać takiej recepty - tłumaczy mężczyzna zapytany o to przez nas na ulicy.

Zamiast nieczytelnego pisma i stempli będą po prostu cyferki: PIN i PESEL. Wszystkie informacje znajdą się w komputerze u lekarza i w aptece.

- Recepty elektroniczne realizuje się dosyć szybko, to bardzo ułatwia rozczytanie recepty - mówi farmaceuta Walentyn Packiewicz z apteki Pod Gryfem w Białymstoku.

Skrócą się więc kolejki do aptek, a ludzie będą zdrowsi, bo Narodowy Fundusz Zdrowia pomoże lekarzom w ich leczeniu.

NFZ będzie wysyłać ostrzeżenia, że dany pacjent ma na przykład ryzyko udaru. Fundusz będzie to wiedzieć na podstawie wieku pacjenta, regionu zamieszkania, wykonanych lub niewykonanych przez chorego badań i wykupionych lub niewykupionych przez niego leków, także tych nierefundowanych.

- Idea jest taka, żeby dostarczyć w formie syntetycznej obraz tego pacjenta w systemie, czyli jego historię, historię realizacji jego recept - tłumaczy Filip Urbański z NFZ.

Czy szpitale zdążą?

To wszystko ma być już od 8 stycznia. Pod warunkiem, że przychodnie i szpitale zdążą dostosować się do wypisywania e-recept - miały na to rok.

- Już wiadomo, że nie wszyscy lekarze, nie wszystkie przychodnie, ośrodki zdrowia, przygotują się do tego, a szczególnie widzimy duże zagrożenie w szpitalach - komentuje Łukasz Waligórski, redaktor naczelny portalu mgr.farm.

Problemem jest także to, że lekarze i dyrekcje szpitali instalują w komputerach różne programy do wypisywania recept. Nie ma jednego dla wszystkich.

- Prawdziwe schody zaczną się w sytuacji, kiedy miałoby dojść do planowanej wymiany dokumentacji medycznej między placówkami - uważa Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Problemy z e-receptami

Niestety, jak obliczają aptekarze, co piąta elektroniczna recepta, która do nich dociera, zawiera jakieś błędy.

- Jeżeli chodzi o problemy, to jest ich naprawdę dosyć dużo. Często pacjenci są kilkukrotnie odsyłani z apteki - mówi Marek Łysko z apteki Larix w Katowicach. W resorcie zdrowia tłumaczą, że niepotrzebnie tak się dzieje.

- Pomimo tego, że taka e-recepta może zawierać jakiś błąd czy brak, to aptekarz i tak może ją zrealizować, ponieważ rozporządzenie w sprawie recept przewiduje szereg możliwości uzupełnienia informacji na etapie realizacji - twierdzi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Tak czy inaczej koniec epoki papierowych recept jest bardzo bliski. Towarzyszyły nam one od kiedy pamiętamy, w różnych formatach i kolorach. Bywały i różowe, i zielone. Teraz wszystkie trafią do muzeum, bo coraz więcej osób kupuje leki już bez takich kwitów.

W 2019 roku Polacy zrealizowali niemal milion elektronicznych recept.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS