Od 8 stycznia tylko e-recepty. Farmaceuci ostrzegają: problemów jest dużo

01.12.2019 | Od 8 stycznia tylko e-recepty. Farmaceuci ostrzegają: problemów jest dużo
01.12.2019 | Od 8 stycznia tylko e-recepty. Farmaceuci ostrzegają: problemów jest dużo
Marek Nowicki | Fakty TVN
01.12.2019 | Od 8 stycznia tylko e-recepty. Farmaceuci ostrzegają: problemów jest dużoMarek Nowicki | Fakty TVN

Koniec epoki papierowych recept - czas na e-recepty. Od 8 stycznia obowiązywać będą wyłącznie recepty elektroniczne. Do zakupu leku wystarczy PESEL i kilka cyfr. Resztę informacji aptekarz uzyska przez internet. Łatwiej będzie i lekarzom, i farmaceutom, ale to przede wszystkim pacjenci mają odnieść najwięcej korzyści. Farmaceuci przestrzegają jednak, że w przyszłym roku mogą być problemy z niektórymi e-receptami, bo nie wszystkie szpitale zdążyły się przygotować do zmiany.

Lekarze i pacjenci żegnają papierowe recepty bez żalu. - Bo czasami sam nie daję rady przeczytać takiej recepty - tłumaczy mężczyzna zapytany o to przez nas na ulicy.

Zamiast nieczytelnego pisma i stempli będą po prostu cyferki: PIN i PESEL. Wszystkie informacje znajdą się w komputerze u lekarza i w aptece.

- Recepty elektroniczne realizuje się dosyć szybko, to bardzo ułatwia rozczytanie recepty - mówi farmaceuta Walentyn Packiewicz z apteki Pod Gryfem w Białymstoku.

Skrócą się więc kolejki do aptek, a ludzie będą zdrowsi, bo Narodowy Fundusz Zdrowia pomoże lekarzom w ich leczeniu.

NFZ będzie wysyłać ostrzeżenia, że dany pacjent ma na przykład ryzyko udaru. Fundusz będzie to wiedzieć na podstawie wieku pacjenta, regionu zamieszkania, wykonanych lub niewykonanych przez chorego badań i wykupionych lub niewykupionych przez niego leków, także tych nierefundowanych.

- Idea jest taka, żeby dostarczyć w formie syntetycznej obraz tego pacjenta w systemie, czyli jego historię, historię realizacji jego recept - tłumaczy Filip Urbański z NFZ.

Czy szpitale zdążą?

To wszystko ma być już od 8 stycznia. Pod warunkiem, że przychodnie i szpitale zdążą dostosować się do wypisywania e-recept - miały na to rok.

- Już wiadomo, że nie wszyscy lekarze, nie wszystkie przychodnie, ośrodki zdrowia, przygotują się do tego, a szczególnie widzimy duże zagrożenie w szpitalach - komentuje Łukasz Waligórski, redaktor naczelny portalu mgr.farm.

Problemem jest także to, że lekarze i dyrekcje szpitali instalują w komputerach różne programy do wypisywania recept. Nie ma jednego dla wszystkich.

- Prawdziwe schody zaczną się w sytuacji, kiedy miałoby dojść do planowanej wymiany dokumentacji medycznej między placówkami - uważa Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Problemy z e-receptami

Niestety, jak obliczają aptekarze, co piąta elektroniczna recepta, która do nich dociera, zawiera jakieś błędy.

- Jeżeli chodzi o problemy, to jest ich naprawdę dosyć dużo. Często pacjenci są kilkukrotnie odsyłani z apteki - mówi Marek Łysko z apteki Larix w Katowicach. W resorcie zdrowia tłumaczą, że niepotrzebnie tak się dzieje.

- Pomimo tego, że taka e-recepta może zawierać jakiś błąd czy brak, to aptekarz i tak może ją zrealizować, ponieważ rozporządzenie w sprawie recept przewiduje szereg możliwości uzupełnienia informacji na etapie realizacji - twierdzi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Tak czy inaczej koniec epoki papierowych recept jest bardzo bliski. Towarzyszyły nam one od kiedy pamiętamy, w różnych formatach i kolorach. Bywały i różowe, i zielone. Teraz wszystkie trafią do muzeum, bo coraz więcej osób kupuje leki już bez takich kwitów.

W 2019 roku Polacy zrealizowali niemal milion elektronicznych recept.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS