Władze dają zielone światło dla samowoli budowlanej. "Należy to dokończyć jako ciekawe dzieło"

28.06.2020 | Władze dają zielone światło dla samowoli budowlanej. "Należy to dokończyć jako ciekawe dzieło"
28.06.2020 | Władze dają zielone światło dla samowoli budowlanej. "Należy to dokończyć jako ciekawe dzieło"
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
28.06.2020 | Władze dają zielone światło dla samowoli budowlanej. "Należy to dokończyć jako ciekawe dzieło"Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Miała być pracownia artystyczna, wyrósł z niej zamek. Do Łapalic koło Kartuz ciągną turyści, by go obejrzeć. Po latach od zatrzymania budowy lokalne władze zapalają zielone światło, by z tej atrakcji skorzystać.

Dla jednych zamek w Łapalicach koło Kartuz to niespełniony sen architekta, a dla innych jedna z największych atrakcji turystycznych Kaszub. Jedno jest pewne - ciężko obok niego przejść obojętnie. Szczególnie gdy się już do niego wejdzie.

Budowa zaczęła się prawie 40 lat temu. Zamek popadł w ruinę, zanim został ukończony.

Siedem lat temu nadzór budowlany wstrzymał inwestycję, bo właściciel zamiast pracowni artystycznej zbudował coś trzy razy większego, na co nigdy nie dostał pozwolenia.

- Jest potencjał, jeżeli miałby tutaj być jakiś hotel albo w ogóle jakieś miejsce turystyczne - uważa pani Anna, turystka.

Władze Kartuz właśnie zaczęły przygotowywać plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwoli zamkowi wpisać się w krajobraz Kaszub. Na trwałe i legalnie.

- Uważam, że należy to dokończyć jako ciekawe dzieło, ciekawy pałac - mówi Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz.

Jest pomysł na hotel w zamku. Dodatkowo podobno w grze pojawił się również inwestor i duże pieniądze.

Zakazany owoc kusi

Właściciel tak zwanego zamku to rzeźbiarz i producent mebli, którego firma też przypomina budowlę obronną.

Nie chciał on jednak rozmawiać z ekipą "Faktów" TVN o swoich planach. Twierdzi, że rozgłos tylko przyciąga ciekawskich, a teraz wchodzenie na teren budowy to niepotrzebne ryzyko.

Zamek w Łapalicach na razie jest więc wciąż placem budowy z teoretycznym zakazem wstępu i nieteoretycznymi raportami policji.

- 19-latek wszedł na teren obiektu, który był nieoświetlony i spadł do pomieszczeń piwnicznych - przekazuje aspirant Piotr Gdaniec z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach.

Jednak turystyczne oblężenie zamku trwa.

- Bardzo spokojnie, można pochodzić z kulami, także na pewno hotel będzie dla osób niepełnosprawnych - mówi Marcin Wilma, turysta.

Na razie władze Kartuz i policja zakazały podjeżdżać pod zamek samochodami. Nie przynosi to jednak pożądanych rezultatów.

- Są sytuacje takie, że podjeżdża duży samochód terenowy z linami, łańcuchami i wyrywa bramę i ludzie wchodzą do środka - opowiada Krzysztof Nowak, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Kartuzach.

Zakazany owoc kusi. W końcu to jedyne takie miejsce w Polsce, a pewnie i w Europie.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS