Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Górniak / Fakty TVN
  • W "Milionerach" padła główna wygrana. Pan Tomasz Orzechowski nie zawahał się przy ostatnim pytaniu
  • Prognoza pogody na środę 21 września
Lekcja (nie)równości

Kurator Barbara Nowak przeciwko niepełnosprawnym dzieciom. "Równe traktowanie to lewacka utopia"

Małopolska kurator oświaty znów wywołała burzę. Według Barbary Nowak "równe traktowanie wszystkich to lewacka utopia". Kurator napisała tak o edukacji włączającej, którą promuje rząd PiS. To program przyjmowania do "zwykłych" szkół, które zostały odpowiednio przystosowane, dzieci z niepełnosprawnościami. Mądrzejsi ludzie program chwalą.

W szkole podstawowej w Rudzie-Bugaj oprócz klas są jeszcze gabinety. - Do pracy indywidualnej z dziećmi, przede wszystkim z niepełnosprawnościami - wyjaśnia Julita Osiecka, dyrektorka szkoły.

Dzieci z niepełnosprawnościami w każdej klasie jest kilkoro. Mają specjalne potrzeby, ale chodzą do zwykłej szkoły. Wszystkie dzieci uczą się razem i od siebie nawzajem.

- Jesteśmy różni, ale mamy takie same potrzeby i mamy takie same prawa, które wspólnie realizujemy - zaznacza dyrektorka szkoły.

Na tym polega edukację włączająca. Wzięła ją sobie za nowy cel małopolska kurator Barbara Nowak. "Równe traktowanie wszystkich to lewacka utopia. W szkole jej emanacją jest edukacja włączająca. Tylko część dzieci ze specjalnymi potrzebami radzi sobie w szkole masowej. Forsowanie inkluzji przez Eu. Agencję ds. Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej (sic) szkodzi wszystkim dzieciom" - napisała na Twitterze.

Europejska Agencja do spraw Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej jest niezależną organizacją, która działa jako platforma współpracy dla państw członkowskich, dążąc do zapewnienia bardziej włączających systemów edukacyjnych.

Foto: Twitter/@Br_Nowak Wpis małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak

- Ogłoszenie przez panią kurator polowania z nagonką na uczniów z niepełnosprawnościami. Usprawiedliwianie wszelkiej dyskryminacji, która spotka ich w szkołach - skomentował słowa Nowak dr hab. Paweł Kubicki ze Szkoły Głównej Handlowej, członek Inicjatywy "Chcemy całego życia!".

"Skrytykowała politykę rządu PiS"

Kurator Barbara Nowak zorganizowała defiladę klas mundurowych. "To nie jest patriotyzm"

"Razem pilnujemy Polski" - pod takim hasłem ulicami Krakowa w czwartek przeszła defilada klas...

Wypowiedź małopolskiej kurator to niweczenie wspólnego wysiłku nauczycieli, rodziców i uczniów, którzy starają się, by szkoły były przyjazne dla wszystkich.

- Tak naprawdę skrytykowała politykę rządu PiS, bo reforma edukacji włączającej, edukacji specjalnej, to jest coś, co trwa od wielu lat - zwraca uwagę Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl.

To, co krytykuje kurator Nowak, promuje jej przełożona - wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek. MEiN na edukację włączającą właśnie przeznaczył spore pieniądze.

- Ponad pół miliarda i to są dodatkowi specjaliści w szkołach. Dziecko, dobrze przygotowany nauczyciel oraz specjaliści, którzy wspierają zarówno nauczycieli, jak i ucznia - informuje wiceminister edukacji.

Na czym polega edukacja włączająca?

Co trzeci polski uczeń i uczennica ma problemy psychologiczne oraz pedagogiczne. Dlatego - jak zwraca uwagę dr hab. Małgorzata Żytko z Uniwersytetu Warszawskiego - szkoła musi być miejscem, "gdzie znajdzie się wsparcie dla każdego, nie tylko z niepełnosprawnością, ale także z różnorodnością". Na przykład z różnorodną tożsamością seksualną czy narodową, bo w nauczaniu włączającym nie chodzi tylko o niepełnosprawności.

- Dobra edukacja włączająca jest fundamentem pod włączający rynek pracy i pod włączające społeczeństwo - uważa dr hab. Paweł Kubicki.

To nie pierwsza kontrowersyjna wypowiedź kurator Nowak. Jednak teraz nie po drodze jest jej także z własnym pracodawcą, który znowu potępia i - jak zwykle - nie kara. - To są jej prywatne poglądy. One nie odzwierciedlają tego nad czym pracuje Ministerstwo Edukacji i Nauki - tłumaczy wiceminister Marzena Machałek.

Edukacja włączająca to jest wysiłek, praca i lata starań, którego nie boją się ci, którzy się nią zajmują.

- Duża praca, ale i duża szansa. Dla dzieci warto podejmować to wyzwanie - podkreśla Danuta Kozakiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix