Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Jakub Sobieniowski / Fakty TVN
 • Wielu medyków nie dostało tzw. dodatku covidowego. Poszły nawet zawiadomienia do prokuratury
 • Zamordował żonę i wysadził kamienicę, mordując kolejnych ludzi. Tomasz J. usłyszał wyrok
Atak na bohaterów

Członek Kolegium IPN zrównał Powstańców Warszawskich z nazistowskim zbrodniarzem

Dla Powstańca Warszawskiego trudno o coś gorszego niż porównanie do nazistowskiego zbrodniarza, który brutalnie tłumił Powstanie Warszawskie. Krzysztof Wyszkowski - członek Kolegium IPN-u - stwierdził, że Powstańcy Warszawscy, którzy w niedzielę uczestniczyli w prounijnej manifestacji na Placu Zamkowym w Warszawie, stanęli "po stronie Dirlewangera". Potem przeprosił, ale jednocześnie wspomniał o "lempartycach" w Alei Jana Pawła II i "sabacie Tuska".

Narodowcy próbowali zagłuszyć manifestację w Warszawie

Narodowcy próbowali w niedzielę zakłócić prounijną manifestację na placu Zamkowym w Warszawie....

Robert Bąkiewicz nie przeprosił za to, że podczas niedzielnej kontrmanifestacji w Warszawie zagłuszał bohaterki Powstania Warszawskiego.

Bezpośrednio do zagłuszającego ją Roberta Bąkiewicza zwróciła się podczas swojego wystąpienia Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego. - Milcz, głupi chłopie. Milcz, chamie skończony. Milcz, bo ja jestem żołnierzem, który pamięta, jak krew się lała. Jak moi koledzy ginęli. Ja tu po to jestem, żeby wołać w ich imieniu - powiedziała bohaterka Powstania Warszawskiego.

Anna Przedpełska-Trzeciakowska i Wanda Traczyk-Stawska w Powstaniu Warszawskim przeżyły piekło i wykazały się bohaterstwem. W życiorysie Roberta Bąkiewicza nie ma nic porównywalnego. - Ją zagłusza i rżnie bohatera. Dlatego, że jest ochraniany dookoła przez policję - mówi Zbigniew Janas, działacz opozycji w czasach PRL-u.

Organizacje narodowców dostały miliony złotych od państwa pod rządami PiS-u. To minister kultury powołał Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, który w ramach funduszu nazywanego "patriotycznym" dał te pieniądze organizacjom Roberta Bąkiewicza - także na sprzęt estradowy. Sprzęt estradowy został użyty w niedzielę do zagłuszania także hymnu Polski i bohaterek Powstania Warszawskiego. - Jarosław Kaczyński buduje swoje bojówki - skomentował Dariusz Joński, poseł KO.

Bohaterki zestawione z katem

- Robert Bąkiewicz bardzo mocno zagrał na nosie Donaldowi Tuskowi - uważa Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki. Jeśli opinia wiceministra szokuje, to słowa Krzysztofa Wyszkowskiego, członka Kolegium IPN, mogą obezwładniać.

Krzysztof Wyszkowski napisał, że "Ci (obecni na niedzielnej manifestacji - przyp. red.) powstańcy stają po stronie Dirlewangera". Tym samym polscy bohaterowie zostali zestawieni z osobą Oskara Dirlewangera, która była niemieckim nazistowskim zbrodniarzem i sadystą, w Powstaniu Warszawskim znaną jako kat Woli.

Krzysztof Wyszkowski to członek kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Szef IPN Karol Nawrocki nie chciał ustosunkować się do słów Krzysztofa Wyszkowskiego. Sam Wyszkowski próbował się tłumaczyć we wpisie na Twitterze. "Wczoraj wieczorem, w zdenerwowaniu po ataku gromady chuligańskich lempartyc w Alei Jana Pawła II, do zdjęcia z sabatu Tuska na Twitter dodałem obraźliwy komentarz - przepraszam".

Foto: twitter.com/KWyszkowski/ Krzysztof Wyszkowski

Gdy PiS wybierało Wyszkowskiego do Kolegium IPN, zapewniało o jego najwyższym poziomie pod każdym względem. Oprócz tego, że Krzysztof Wyszkowski jest w kolegium IPN, to jest doradcą wojewody pomorskiego.

W niecałe dwa lata od wyborów parlamentarnych w Polsce widać, że na wsparcie ze strony państwa pod rządami PiS-u zasługuje ktoś, kto zagłuszał bohaterki Powstania Warszawskiego i ktoś, kto porównał je do kata Powstania Warszawskiego, bo przemawiały na demonstracji przeciw polityce rządzących.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 27 maja

  Fakty z 27 maja

  Sejm opowiedział się za likwidacją Izby Dyscyplinarnej SN - przepisy prezydenckiej ustawy przewidują zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. W programie powiemy również o sytuacji na froncie w Ukrainie, o zastrzeżeniach NBP do rządowego planu pomocy dla kredytobiorców, a także o obietnicy ministra Jacka Sasina. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.

  czytaj więcej »
 • "To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować"

  "To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować"

  Sejmowa debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra Zbigniewa Ziobry wywołała duże emocje. Broniący polityka posłowie nie szczędzili obraźliwych komentarzy pod adresem opozycji. Pod adresem ministra Ziobry też padły gorzkie słowa. - To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

  czytaj więcej »
 • Walczyła przeciwko Niemcom i komunistom. Dziś przeciwko niej są ludzie Ziobry

  Walczyła przeciwko Niemcom i komunistom. Dziś przeciwko niej są ludzie Ziobry

  Bohaterka Powstania Warszawskiego Anna Jakubowska pseudonim "Paulinka" przeżyła piekło stalinowskiego więzienia, za co sąd przyznał jej dziewięć milionów złotych zadośćuczynienia. Jednak rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab chce zmniejszyć zadośćuczynienie o dwie trzecie. Prokuratura z kolei uważa, że "Paulince" nie należą się żadne pieniądze. Tymczasem pani Jakubowska chce zabezpieczyć byt swojego niepełnosprawnego syna.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na sobotę 28 maja

  Prognoza pogody na sobotę 28 maja

  W sobotę w przeważającej części Polski zachmurzenie duże, tylko w pasie południowym umiarkowane. Przelotne opady deszczu do 5-10 mm w północnej części kraju, 1-5 mm na południu, jedynie na Podkarpaciu bez opadów. Na Mazurach i Podlasiu lokalnie pojawią się burze z opadem do 15 mm. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 17 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach o prędkości do 50-70 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 26 maja

  Fakty z 26 maja

  Sejm w czwartek zajmował się wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie powiemy również o strzelaninie w szkole podstawowej w Teksasie, o walkach na wschodzie Ukrainy, o cenach paliw w Polsce, a także o ogołoceniu drzew na miejskim targowisku w Radzyniu Podlaskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry w Sejmie

  Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry w Sejmie

  Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka minister Zbigniew Ziobro bronił się przed odwołaniem. Ministra wspierali posłowie Solidarnej Polski i przedstawiciele resortu sprawiedliwości, a on sam atakował "fatalną i totalną opozycję". Zrzucił na nią odpowiedzialność za blokowanie unijnych pieniędzy dla Polski. Później dyskusja nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Ziobry przeniosła się na salę plenarną.

  czytaj więcej »
tvnpix