Głos młodych na manifestacjach. "Nie wyobrażam sobie przyszłości bez Polski w Unii"

10.10.2021 | Głos młodych na manifestacjach. "Nie wyobrażam sobie przyszłości bez Polski w Unii"
10.10.2021 | Głos młodych na manifestacjach. "Nie wyobrażam sobie przyszłości bez Polski w Unii"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
10.10.2021 | Głos młodych na manifestacjach. "Nie wyobrażam sobie przyszłości bez Polski w Unii"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Manifestacje w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej odbyły się w wielu polskich miastach. W protestach wzięły udział tysiące osób, w tym także ci młodsi. - Gdyby nie Unia Europejska, to nie byłbym takim człowiekiem, jakim jestem dzisiaj - mówił mówi 21-letni Maciej, którego głos na niedzielnych protestach nie był odosobniony.

Wśród tych, którzy odśpiewali w niedzielę na placach wielu miast hymn Unii Europejskiej, wśród tych, którzy wyszli na ulice, by zamanifestować swoje poparcie dla Unii, byli też młodzi ludzie.

- Gdyby nie Unia Europejska, to nie byłbym takim człowiekiem, jakim jestem dzisiaj i tak naprawdę nie wyobrażam sobie przyszłości bez Polski w Unii - mówi 21-letni Maciej Hofmann.

- Jestem wielkim fanem Unii Europejskiej, dała mi wiele możliwości. Byłam studentem Erasmusa. Był to najlepszy czas w moim życiu - dodaje kolejna uczestniczka manifestacji.

- Są aspekty, wobec których jestem krytyczny, ale uważam, że nie byłoby szansy, żeby Polska była w tym miejscu, w którym obecnie jest bez Unii Europejskiej - ocenia kolejny uczestnik manifestacji.

Jak dodaje 24-letnia Morgan Janowicz, Unia Europejska to szansa dla Polski, szansa na przyszłość.

Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński mogą próbować lekceważyć słowa młodych ludzi, uznając je za część akcji opozycji, która po raz kolejny mówi o polexicie. Tyle, że tym razem to rządzący i wybrany przez PiS Trybunał Konstytucyjny podjął konkretną decyzję dając tym samym przeciwnikom PiS-u konkretny argument.

- Jeżeli dalej będziemy szli w kierunku, w którym obecnie idziemy, to możemy naprawdę źle skończyć - uważa jeden z protestujących.

Prounijne manifestacje w niedzielę odbyły się w dziesiątkach miast i miasteczek w całej Polsce. Inicjatorem akcji był lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk

Na ulice wyszło również większość liderów i polityków opozycyjnych partii. Manifestacje odbyły się pod hasłem: "ZostajeMY w Unii".

- Absolutnie nie bierzemy pod uwagę, żeby rozważać opuszczenie Unii Europejskiej - zaznacza poseł Kamil Bortniczuk, jeden z liderów Partii Republikańskiej.

Krajowy Plan Odbudowy wciąż bez akceptacji

To, z czym będą musieli zmierzyć się teraz politycy PiS-u, to próba wyjaśnienia, dlaczego Polska - jako jeden z ostatnich krajów obok Węgier i Szwecji - wciąż nie otrzymała akceptacji dla Krajowego Planu Odbudowy. Co oznacza, że w czasie, gdy do włoskich, francuskich czy litewskich przedsiębiorców na wsparcie po pandemii miliony euro już płyną, do polskich wciąż nie.

- Ten spór jest faktem. My będziemy trwać na swoim stanowisku na tyle, na ile będzie to możliwe. W sytuacji, kiedy napotkamy na jakiś totalny opór będziemy starali się szukać rozwiązań możliwych z uwzględnieniem interesów Rzeczypospolitej i również interesu finansowego - zaznacza poseł Kamil Bortniczuk, jeden z liderów Partii Republikańskiej.

Za kilka dni w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata o sytuacji w Polsce, a w tym o czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS