Głos młodych na manifestacjach. "Nie wyobrażam sobie przyszłości bez Polski w Unii"

10.10.2021 | Głos młodych na manifestacjach. "Nie wyobrażam sobie przyszłości bez Polski w Unii"
10.10.2021 | Głos młodych na manifestacjach. "Nie wyobrażam sobie przyszłości bez Polski w Unii"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
10.10.2021 | Głos młodych na manifestacjach. "Nie wyobrażam sobie przyszłości bez Polski w Unii"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Manifestacje w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej odbyły się w wielu polskich miastach. W protestach wzięły udział tysiące osób, w tym także ci młodsi. - Gdyby nie Unia Europejska, to nie byłbym takim człowiekiem, jakim jestem dzisiaj - mówił mówi 21-letni Maciej, którego głos na niedzielnych protestach nie był odosobniony.

Wśród tych, którzy odśpiewali w niedzielę na placach wielu miast hymn Unii Europejskiej, wśród tych, którzy wyszli na ulice, by zamanifestować swoje poparcie dla Unii, byli też młodzi ludzie.

- Gdyby nie Unia Europejska, to nie byłbym takim człowiekiem, jakim jestem dzisiaj i tak naprawdę nie wyobrażam sobie przyszłości bez Polski w Unii - mówi 21-letni Maciej Hofmann.

- Jestem wielkim fanem Unii Europejskiej, dała mi wiele możliwości. Byłam studentem Erasmusa. Był to najlepszy czas w moim życiu - dodaje kolejna uczestniczka manifestacji.

- Są aspekty, wobec których jestem krytyczny, ale uważam, że nie byłoby szansy, żeby Polska była w tym miejscu, w którym obecnie jest bez Unii Europejskiej - ocenia kolejny uczestnik manifestacji.

Jak dodaje 24-letnia Morgan Janowicz, Unia Europejska to szansa dla Polski, szansa na przyszłość.

Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński mogą próbować lekceważyć słowa młodych ludzi, uznając je za część akcji opozycji, która po raz kolejny mówi o polexicie. Tyle, że tym razem to rządzący i wybrany przez PiS Trybunał Konstytucyjny podjął konkretną decyzję dając tym samym przeciwnikom PiS-u konkretny argument.

- Jeżeli dalej będziemy szli w kierunku, w którym obecnie idziemy, to możemy naprawdę źle skończyć - uważa jeden z protestujących.

Prounijne manifestacje w niedzielę odbyły się w dziesiątkach miast i miasteczek w całej Polsce. Inicjatorem akcji był lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk

Na ulice wyszło również większość liderów i polityków opozycyjnych partii. Manifestacje odbyły się pod hasłem: "ZostajeMY w Unii".

- Absolutnie nie bierzemy pod uwagę, żeby rozważać opuszczenie Unii Europejskiej - zaznacza poseł Kamil Bortniczuk, jeden z liderów Partii Republikańskiej.

Krajowy Plan Odbudowy wciąż bez akceptacji

To, z czym będą musieli zmierzyć się teraz politycy PiS-u, to próba wyjaśnienia, dlaczego Polska - jako jeden z ostatnich krajów obok Węgier i Szwecji - wciąż nie otrzymała akceptacji dla Krajowego Planu Odbudowy. Co oznacza, że w czasie, gdy do włoskich, francuskich czy litewskich przedsiębiorców na wsparcie po pandemii miliony euro już płyną, do polskich wciąż nie.

- Ten spór jest faktem. My będziemy trwać na swoim stanowisku na tyle, na ile będzie to możliwe. W sytuacji, kiedy napotkamy na jakiś totalny opór będziemy starali się szukać rozwiązań możliwych z uwzględnieniem interesów Rzeczypospolitej i również interesu finansowego - zaznacza poseł Kamil Bortniczuk, jeden z liderów Partii Republikańskiej.

Za kilka dni w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata o sytuacji w Polsce, a w tym o czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS