Inny punkt widzenia
Rekomendacje, nie zakazy. Jak wygląda szwedzki model walki z epidemią COVID-19?
Szwecja przyjęła nieco inną metodę walki z epidemią COVID-19 niż większość krajów europejskich. Formalnie nie wprowadzono tam wielu ograniczeń. To nie znaczy, że Szwedzi nie zrobili nic. Postawili szpitale polowe, kupili dodatkowe respiratory, a także podporządkowali się rekomendacjom władz.
NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Nielsena, Polacy nadal myślą o letnim wypoczynku,...Polacy nie rezygnują z planów wakacyjnych na lato. "Jakiś ruch hotelowy będzie"
Wystarczy kilka godzin rejsu promem ze Świnoujścia przez Bałtyk, by znaleźć się w kraju, gdzie epidemia COVID-19 ma kompletnie inne oblicze. - Jest mniej rygorystycznie, jak w innych krajach - twierdzi Maciej, kierowca ciężarówki. - Szwecja jest bardziej wyluzowana. Nie przejmują się jakimiś maskami czy rękawiczkami - ocenia jego kolega po fachu, Neilandas.
Kierowcy ciężarówek, którzy wciąż mogą transportować towary do Szwecji, opowiadają, że Szwedzi uznali, iż przed koronawirusem nie ma ucieczki i trzeba go przechorować.
- Nie da się zagłodzić wirusa. Nie da się zrobić na tyle skutecznej kwarantanny, i długotrwałej, żeby on zginął - tłumaczy Janusz Kasina, lekarz pracujący w Sztokholmie.
Dlatego w Szwecji wciąż otwarte są sklepy, restauracje i zakłady fryzjerskie. Wciąż działają niektóre kina, można chodzić do parku i podróżować po kraju. Zakazane są zgromadzenia o liczebności powyżej 50 osób, a w miejscach publicznych należy zachować dystans półtora metra od innych ludzi.
- Ludzie wciąż wychodzą na ulicę i wyglądają na zadowolonych. Oczywiście, to bardzo trudny czas dla osób starszych - opowiada Alexander Bergman, mieszkaniec Sztokholmu.
To właśnie w domach seniora umiera wiele osób zakażonych koronawirusem.
Szpitale gotowe na przyjęcie pacjentów
W Szwecji, w której żyje prawie cztery razy mniej ludzi niż w Polsce, i gdzie jest około sześciokrotnie mniejsza gęstość zaludnienia, koronawirusa SARS-CoV-2 do środy wykryto w sumie u niemal 12 tysięcy ludzi. Ponad 1200 osób zakażonych zmarło. Dla porównania, w Polsce wykryto dotychczas ponad 7,5 tysiąca zakażeń, a zmarło 286 zakażonych osób. To oznacza, że w Szwecji zmarło około cztery razy więcej osób zakażonych koronawirusem niż w Polsce.
- W Szwecji poniekąd ironicznie mówi się, że typowy model rodziny to jest 1+0. To znaczy, że społeczeństwo jest zatomizowane, ludzie żyją oddzielnie - twierdzi Maciej Zborowski, pisarz i skandynawista.
Szwedzka służba zdrowia na razie radzi sobie z COVID-19. Nie brakuje respiratorów i łóżek na oddziałach intensywnej terapii.
- Każdy oddział ma mniej więcej od dwóch do czterech izolatek, które są przygotowane w razie tego, gdyby był nadmiar pacjentów z koronawirusem - przybliża Sonia Skupińska, pielęgniarka pracująca w Malmö.
Służba zdrowia w Szwecji nie załamała się z jeszcze jednego powodu - w Szwecji wciąż są otwarte wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe.
Jerzy Puzio, lekarz pracujący w Göteborgu, podkreśla, że większość personelu pielęgniarskiego w Szwecji stanowią "bardzo młode dziewczyny". - Szwedzka służba zdrowia stanęłaby, jeżeli one zaczęłyby się opiekować swoimi dziećmi, które nie chodzą do szkół i przedszkoli - ocenia.
Rekomendacje, nie regulacje
Szwedzi karnie podporządkowują się zaleceniom epidemiologów z Agencji Zdrowia Publicznego, którzy kierują walką z epidemią COVID-19 w Szwecji. - Szwedzkie społeczeństwo żyje nie na zasadzie zakazów i nakazów, tylko na zasadzie rekomendacji - objaśnia Maciej Zborowski.
Do tego dochodzi autorytet króla, który poprosił poddanych, by nie podróżowali w Wielkanoc. Posłuchali go. Jednocześnie gospodarka szwedzka wciąż pracuje. Wiele osób zaczęło pracować zdalnie, ale gospodarka nie jest zamrożona jak w innych krajach Europy.
- Pamiętajmy o tym, że zawalenie się całkowite gospodarki spowoduje z czasem, że w ogóle nie będzie pieniędzy na służbę zdrowia - komentuje Katarzyna Tubylewicz, pisarka i tłumaczka literatury szwedzkiej.
W środę szwedzkie władze oświadczyły, że punkt krytyczny epidemii prawdopodobnie został przekroczony.
Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Resort zdrowia opracował szczegółowe zasady zasłaniania ust i nosa
- Jak wygląda dostępność do testów na SARS-CoV-2 w Polsce?
- Testów na obecność koronawirusa ma być więcej. W Polsce są już pierwsze punkty "drive-thru"
- Ograniczenia, które należałoby znieść w pierwszej kolejności. Wyniki badania firm
- Prorektor nie uwierzył, gdy studenci SGSP skarżyli się na symptomy COVID-19. Stracił stanowisko
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 16 maja
Inflacja już uderza w finanse Polaków, a do tego dochodzi widmo kolejnych wzrostów cen paliw i jedzenia - tego drugiego z powodu suszy. W programie powiemy również o sytuacji w Mariupolu, o zniesieniu stanu epidemii w Polsce, a także o oszustwie "na stłuczkę". Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »"Zaczęłam chodzić na piechotę". Wzrosną ceny paliw, a od przyszłego roku mogą wzrosnąć ceny energii
Ceny benzyny mocno poszły w górę i na wielu stacjach przekraczają już 7 złotych za litr. Optymizmem nie napawają też słowa prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, z których wynika, że w przyszłym roku wzrosną ceny energii.
czytaj więcej »Co dalej w sprawie KPO? Premier mówi o zatwierdzeniu dokumentu, ale rozmowy wciąż trwają
Wciąż nie ma porozumienia z Brukselą w sprawie miliardów dla Polski w ramach unijnego funduszu odbudowy, chociaż premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że KPO stał się faktem. Ponadto nadal nie jest rozwiązana sprawa Izby Dyscyplinarnej SN, która jest jednym z przedmiotów sporu z Komisją Europejską.
czytaj więcej »Finlandia i Szwecja na drodze do NATO. Oba kraje chcą ubiegać się o członkostwo w Sojuszu
Premier Szwecji Magdalena Andersson w poniedziałek przekazała, że jej rząd postanowił złożyć formalny wniosek o członkostwo w NATO. To historyczny moment także dla Finów, bo parlament rozpoczął w poniedziałek rano debatę nad rządowym wnioskiem o akcesję Finlandii do Sojuszu.
czytaj więcej »Azowstal pozostaje niezdobyty. Rosjanie mieli zgodzić się na ewakuację najciężej rannych żołnierzy
Żołnierze pułku Azow heroicznie bronią Azowstalu. Jak wcześniej poinformowały ukraińskie władze, siły rosyjskie zastosowały pociski zapalające z termitem wobec broniących kombinat. To broń zakazana przez prawo międzynarodowe. W poniedziałek po południu pojawiły się informację, że Rosjanie zgodzili się na ewakuację najciężej rannych, ale tylko do swojego szpitala. Strona ukraińska jednak ich nie potwierdziła.
czytaj więcej »Sekretarz skarbu USA Janet Yellen spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim
Sekretarz skarbu USA Janet Yellen odwiedziła Polskę i spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmawiała o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji oraz wzmocnieniu NATO.
czytaj więcej »Już nie stan epidemii, a stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Co to oznacza?
Od 16 maja w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, który zastąpił stan epidemii. Eksperci jednak apelują o ostrożność, bo koronawirus wciąż jest groźny. W Polsce NA COVID-19 zmarło ponad 116 tysięcy osób.
czytaj więcej »Polski Ład uderza w samotnych rodziców, dobijają ich słowa ministra. "Dziecko jak pół osoby"
Polski Ład uderza w rodziców samotnie wychowujących dzieci, choć premier obiecał, że tak się nie stanie. Rząd zakłada, że samotny rodzic zdrowego dziecka rozliczy się razem z nim według iloczynu 1,5, a nie 2. Ponadto wiceminister Artur Soboń powiedział w Sejmie, że "osoby samotnie wychowujące dzieci nie mają rodziny", co potem tłumaczył.
czytaj więcej »Susza hydrologiczna w czterech województwach. To może odbić się na cenach żywności
Susza hydrologiczna odnotowywana już jest w czterech województwach: lubelskim, wielkopolskim, śląskim i małopolskim. To może spowodować kolejne podwyżki cen. Jesienią żywność może zdrożeć nawet o 30 procent rok do roku, jak informuje minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
czytaj więcej »Doprowadzali do kolizji i potem wyłudzali pieniądze. Policja wyjaśnia, jak działali oszuści
Oszuści za kierownicą i polowanie na ofiarę. Znienacka pojawiali się bez włączonych świateł, wymuszali stłuczkę i nagle to oni byli ofiarą. Proponowali, że nie będą wzywać policji i chętnie za to brali pieniądze jako odszkodowanie. W ciągu jednej nocy oszuści z Bydgoszczy i okolic byli w stanie wyłudzić kilka tysięcy złotych. W sprawie policja aresztowała już trzy osoby.
czytaj więcej »Pacjenci z Ukrainy otrzymują pomoc w Polsce, także przeszczepy narządów
W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu na przeszczep płuc czeka pacjentka z Ukrainy. W Warszawie innej Ukraińce lekarze przeszczepili serce. Wśród milionów Ukraińców, którzy uciekli przed wojną do Polski, są też ci wymagający pomocy medycznej, w tym tej najbardziej zaawansowanej - jak przeszczepy.
czytaj więcej »W Salzburgu odbyły się mistrzostwa w puszczaniu samolotów z papieru
W Salzburgu odbył się finał mistrzostw świata samolotów składanych z papierów. Chętnych do udziału w zawodach nie brakowało.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 17 maja
We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże, na południu i na zachodzie kraju okresami deszcz do 5 mm, na południu, a szczególnie w górach, burze z opadami do 20 mm. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Podlasiu i w rejonie Zatoki Gdańskiej do 20 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Wiatr wschodni i północny, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w burzach silny, o prędkości do 80-90 km/h.
czytaj więcej »Fakty z 15 maja
W niedzielę nad ranem Rosja przeprowadziła atak rakietowy na obiekt wojskowej infrastruktury w obwodzie lwowskim, 15 kilometrów od granicy z Polską. W programie również o zagranicznych ochotnikach walczących z Rosją, o ataku w Buffalo, a także o ploggingu. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »"Przyjechać tutaj i wspierać ten wielki naród to dla mnie honor"
W trzecim dniu wojny w Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał ochotników z całego świata na pomoc. Wielu na ten apel odpowiedziało i ruszyło walczyć na front ramię w ramię z Ukraińcami. Wśród ochotników są miedzy innymi Brytyjczycy, Amerykanie czy Gruzini.
czytaj więcej »