Kryzysowa rekomendacja
Burza po zaleceniu NFZ. "Rząd po raz kolejny wywiesza białą flagę"
Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca szpitalom, by ograniczyć do niezbędnego minimum lub zawiesić planowe zabiegi. Nie dotyczy to między innymi onkologii. Chodzi o to, by jak najwięcej miejsc w szpitalach było dla pacjentów covidowych. Trzecia fala zachorowań na COVID-19 rośnie. Opozycja żąda zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu i informacji premiera o stanie systemu ochrony zdrowia.
To najostrzejszy polityczny komentarz do rekomendacji NFZ ogłoszonej w poniedziałek wieczorem. - To jest skazanie na cierpienie, na śmierć, wielu naszych rodaków – stwierdził prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zakażonych koronawirusem, którzy wymagają hospitalizacji, przybywa. Ministerstwo Zdrowia..."To jest nasza największa troska, żeby w Polsce nie zabrakło personelu medycznego"
- Mam tu przykład mojej mamy, która miała przełożone USG po raku piersi z kwietnia na październik, gdzie czas naprawdę w tym wypadku się bardzo liczy – twierdzi pan Grzegorz Grajewski.
- Mój mąż właśnie trafił z zapaleniem płuc, bo wcześniej nie mógł się do lekarza dostać, a teraz jest w takim stanie, że ma duże wyniki i musi być leczony szpitalnie. Gdybym dopchała się do lekarza i był leczony inaczej, toby do tego nie doszło, żebym jeszcze szpital musiała obciążać, prawda? – mówi pani Barbara Olszewska.
Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl
Z rekomendacji Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że do kolejek mają wrócić osoby oczekujące na endoprotezę, korektę kręgosłupa, zabiegi naczyniowe na aorcie brzusznej i piersiowej, bypassy, operacje klatki piersiowej i wewnątrzczaszkowe, usunięcie nerki lub macicy.
- Dotyczy to tych zabiegów, które według naszych danych przede wszystkim generują większe zapotrzebowanie na krew. (...) Drugi argument, który przemawiał za tym, żeby takie zalecenie wprowadzić, dotyczy pacjentów, którzy po części zabiegów trafiają następnie bezpośrednio na oddział intensywnej terapii – tłumaczy Paweł Florek z Biura Komunikacji Społecznej NFZ.
Zalecenie NFZ ma zwolnić OIOM-y i respiratory dla pacjentów covidowych, a także odciążyć medyków, którzy ze względu na wciąż rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem będą musieli zająć się pacjentami z COVID-19.
- Jest to zalecenie, nie jest to żadne zarządzenie, które stawiałoby tutaj twarde i kategoryczne żądania ograniczenia zabiegów planowych. Jest to wskazanie, że w części przypadków lekarz ma prawo zdecydować o przesunięciu zabiegu planowego – twierdzi rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Nawet niektórych przedstawicieli rządu w terenie niepokoją intencje i resortu zdrowia, i NFZ.
- Widać, że pacjenci chorzy zaczęli się leczyć, zaczęli wracać do swoich lekarzy, bo na przykład w listopadzie, w grudniu, to była zajętość na poziomie 50-60 procent, więc też widać, jak ludzie po prostu wracają do swoich specjalistów – mówi Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody małopolskiego.
Żądania opozycji
Rząd zapewnia, że na pewno nie zostanie bez pomocy żaden pacjent, którego zdrowie lub życie jest zagrożone.
- Krótko mówiąc, jeśli ktoś jest pacjentem onkologicznym, ma mieć podaną chemię, to świadczenie będzie realizowane, jeżeli ma być realizowane świadczenie polegające na przykład na wszczepieniu zastawki serca ratującej życie, ono musi być realizowane – informuje Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.
Opozycja żąda, żeby marszałek Elżbieta Witek natychmiast zwołała nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, a premier Mateusz Morawiecki przedstawił informację o stanie polskiej służby zdrowia. - Niestety, rząd po raz kolejny wywiesza białą flagę. Jeżeli dziś mówi się, że jest to tylko zalecenie, a nie polecenie, no to po co takie pismo rozsyłać? – pyta lider PO Borys Budka.
Marszałek Senatu wzywa premiera i ministra zdrowia do wyjaśnień i wycofania decyzji szokującej dla niego jako chirurga. - Zatrzymanie wszystkich zabiegów planowych w Polsce w każdej dziedzinie zabiegowej, od okulistyki poprzez chirurgię po ortopedię, to jest katastrofa. To się skończy cierpieniem, chorobami i dodatkowymi zgonami, których mamy i tak już dwa razy więcej niż w miesiącach przed pandemią – podkreśla Tomasz Grodzki.
Trzecia fala zachorowań na COVID-19 to dla pracowników medycznych wyzwanie, ale każdy z nich wie, że zabiegi zaplanowane są zawsze lepsze dla pacjenta niż zabiegi przeprowadzane wtedy, gdy nie ma już innego wyjścia.
Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: "Fakty" TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 3 lipca
Mamy początek wakacji, a politycy wszystkich partii ruszyli w Polskę. Zupełnie jak w szczycie kampanii wyborczej. W programie powiemy również o sytuacji wojennej w Ukrainie i o bezpieczeństwie nad wodą. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Politycy ruszyli w Polskę. Inflacja odmieniana przez wszystkie przypadki
Mamy początek wakacji, a politycy wszystkich partii ruszyli w Polskę. Jak gdyby to był szczyt kampanii wyborczej. Jednym z głównych tematów jest inflacja.
czytaj więcej »Wojna w Ukrainie. Rosjanie twierdzą, że zdobyli Lisiczańsk
Kijów nie potwierdza tej informacji, ale Rosjanie twierdzą, że zdobyli Lisiczańsk - miasto leżące tuż na zachód od Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim. Kilka innych niezależnych źródeł potwierdza, że Ukraińcy wycofali się z Lisiczańska. To oznaczałoby, że Rosjanie zdobyli cały obwód ługański.
czytaj więcej »W Dolomitach oderwał się fragment lodowca. Nie żyje 6 osób
Tragiczny wypadek we włoskich Dolomitach. Sześć osób zginęło, a osiem zostało rannych w wyniku oderwania się fragmentu lodowca.
czytaj więcej »Polscy lekkoatleci mieli lecieć do Izraela. Spędzili 20 godzin na lotnisku
Kilkudziesięciu młodych lekkoatletów z reprezentacji Polski spędziło noc na podłodze warszawskiego lotniska. Lot do Izraela odwołano z powodu złej pogody i przeciążenia przestrzeni powietrznej. Dopiero po 20 godzinach trafili do hotelu. Problemów z lotami w wakacje jest bardzo dużo.
czytaj więcej »Ze spółek Skarbu Państwa do samorządowych. Kariera żony posła Sobolewskiego
Złote czasy zarabiania setek tysięcy złotych w Orlenie czy radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa minęły. Żona posła PiS Krzysztofa Sobolewskiego musiała odejść, bo tak uznała partia. Szybko znalazła pracę w innych spółkach - samorządowych. Uchwała ograniczająca nepotyzm tam nie sięga.
czytaj więcej »Nad wodą dochodzi do wielu wypadków. Pomóc mogą stojaki życia
Każdy pomysł zwiększający bezpieczeństwo na plaży jest bezcenny. Stojak życia też. Koło ratunkowe może pomóc tonącemu, sygnały dźwiękowe i świetlne szybko pomogą wezwać pomoc. Nic nie zastąpi jednak zdrowego rozsądku.
czytaj więcej »Bayraktar od Polaków dla Ukraińców. Duże zainteresowanie zrzutką w sieci
Chcieliśmy zebrać dużo pieniędzy, a nie zablokować serwery zrzutki.pl. Tak się stało, gdy po emisji "Faktów" TVN wielu widzów naraz chciało dołożyć się do Bayraktara. W sobotę na koncie było 2 miliony 300 tysięcy złotych - teraz są cztery miliony. Wpłacajmy dalej i cierpliwie.
czytaj więcej »Prognoza pogody na poniedziałek 4 lipca
W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane okresami wzrastające do dużego, lokalnie ze słabymi opadami przelotnymi. Miejscami szczególnie na północy i północnym-wschodzie możliwe także pojedyncze burze. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Pomorzu do 31 stopni Celsjusza w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, tylko podczas burz dość silny w porywach o prędkości do 60-80 km/h.
czytaj więcej »Fakty z 2 lipca
Open’er Festival trzeba było przerwać z powodu groźnej burzy. Wieczorem i w nocy silnie wiało i mocno padało niemal w całej Polsce. W programie powiemy również o sytuacji w Ukrainie. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Nawałnice przeszły nad Polską. Trzeba było ewakuować Open’er Festival
Open’er Festival trzeba było przerwać z powodu groźnej burzy. Wieczorem i w nocy silnie wiało i mocno padało niemal w całej Polsce. Strażacy interweniowali blisko 4000 razy - zabezpieczali zerwane dachy, usuwali powalone drzewa i wypompowywali wodę.
czytaj więcej »Konwencja PO w Radomiu. Tusk obiecał odsunięcie PiS od władzy
Skończy się PiS, skończy się drożyzna w Polsce - przekonywał Donald Tusk podczas konwencji PO w Radomiu. Inflacja, czyli wysokie ceny towarów, drożejące paliwa i energia, to był główny temat jego wystąpienia. Obiecał odsunięcie PiS od władzy i wyprowadzenie "w kajdankach" Adama Glapińskiego z NBP.
czytaj więcej »Mateusz Morawiecki skomentował konwencję PO. "Tusk znaczy bieda"
Dziennikarze nawet nie zdążyli zapytać premiera o komentarz do konwencji Platformy Obywatelskiej. Mniej więcej dwie godziny po niej Mateusz Morawiecki sam odniósł się do wystąpienia Donalda Tuska w Radomiu.
czytaj więcej »Wojna w Ukrainie. Rosjanie kontynuują bombardowanie miast
Nie ma dnia, żeby rosyjskie pociski nie spadały na ukraińskie miasta i cele bez żadnego znaczenia militarnego. Rosjanie zaatakowali bombami fosforowymi Wyspę Węży na Morzu Czarnym, ciężkie walki toczą się wokół Lisiczańska.
czytaj więcej »"Nie jestem w stanie racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego zablokowano w Polsce energetykę wiatrową"
Zobowiązanie wobec Brukseli było bezdyskusyjne - rząd zmieni przepisy i odblokuje budowę farm wiatrowych. Termin właśnie minął. Jest projekt, ale rząd wciąż się nim nie zajął. Dlaczego? Bo sprzeciwia się nie kto inny jak Zbigniew Ziobro i jego partia. Oni chcą stawiać na węgiel.
czytaj więcej »