Ładna pogoda skusiła wielu. "Zaprzeczamy zaleceniom, które w tej chwili obowiązują"

19.03.2020 | Ładna pogoda skusiła wielu. "Zaprzeczamy zaleceniom, które w tej chwili obowiązują"
19.03.2020 | Ładna pogoda skusiła wielu. "Zaprzeczamy zaleceniom, które w tej chwili obowiązują"
Maciej Mazur | Fakty TVN
19.03.2020 | Ładna pogoda skusiła wielu. "Zaprzeczamy zaleceniom, które w tej chwili obowiązują"Maciej Mazur | Fakty TVN

Ulice puste, ale parki pełne - ładna pogoda w ostatnich dniach skusiła wielu Polaków do wyjścia z domu. - Właściwie zaprzeczamy tym zaleceniom, które w tej chwili obowiązują - komentuje doktor Paweł Grzesiowski, prezes zarządu fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Jedni wybrali się na rolki, inni ze znajomymi zorganizowali ognisko. Tak, jak gdyby nigdy nic się nie wydarzyło. - Widziałem grupki wielu młodych ludzi, którzy się spotykają, rozmawiają - mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. - Właściwie zaprzeczamy tym zaleceniom, które w tej chwili obowiązują - dodaje doktor Paweł Grzesiowski, prezes zarządu fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń.

Centra miast są puste. Jednak nie wszyscy zdecydowali się na pozostanie w domach. Niektórzy wybrali się na przykład na spacer do lasu. Gorzej, jeżeli w jedno miejsce wybierają się tłumy. - Na terenie parkingów naszych, które są usytuowane na przełęczy Tąpadła, było w granicach pięćset, sześćset samochodów - opowiada Artur Kowalski ze straży leśnej Nadleśnictwa Miękinia.

Dlatego parking pod Ślężą został zamknięty.

Pogoda kusi, więc trudno wysiedzieć w domu.

- Jeden profesor mówi, że można wyjść. Inny profesor mówi, że należy siedzieć. No więc komu wierzyć? - pyta jeden z mężczyzn.

Jednak profesorowie zasadniczo są zgodni. - Jeżeli spacerujemy, jeździmy na rowerze, na rolkach, na wrotkach w pojedynkę, czy z partnerem czy partnerką, to nie jest to problem - tłumaczy doktor Paweł Grzesiowski. - Unikajmy skupisk ludzkich. Natomiast spacer w lesie, spacer na ulicy, na której jest bardzo niewiele osób, nie stanowi ryzyka - dodaje doktor Piotr Gryglas, internista i kardiolog.

Warszawa reaguje

Władze Warszawy jeden czynnik ryzyka postanowiły wyeliminować. Zakazały picia alkoholu nad Wisłą.

- Chodzi tylko o to, żeby się w tych miejscach nie gromadzić w większej grupie, żeby zachować odpowiednie odstępy. I w naszej ocenie to właśnie kwestia spożywania alkoholu sprzyja temu, że ludzie się gromadzą w większych grupach - tłumaczy Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Wspólne dbanie o formę, zwykle godne pochwały, tym razem jest bardzo złym pomysłem.

- To są właśnie te miejsca, które uważamy za niebezpieczne: piaskownice, place zabaw, ogródki jordanowskie, siłownie na świeżym powietrzu - wylicza doktor Paweł Grzesiowski.

To nie są "koronaferie". To nie czas na zabawy w podgrupach. - Nie możemy powtórzyć włoskiego modelu, gdzie wszyscy byli hurraoptymistyczni - apelował 16 marca minister zdrowia.

Prognozy na weekend na szczęście są lepsze.

- Idzie teraz, w tej chwili, załamanie pogody. Ja się z tego cieszę, ponieważ myślę, że ta zła pogoda nie będzie zachęcała do wychodzenia - uważa Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Autor: Maciej Mazur / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niektórzy mają zaburzenia żywieniowe, inni podejmują próby samobójcze - nastolatkowie pilnie potrzebujący psychoterapii. Lekarze radzą, by przeszli przez nią razem z rodzicami. To daje nieporównanie lepsze efekty niż terapia indywidualna - widać to wyraźnie w danych z Irlandii.

Rodzice dzieci z problemami psychologicznymi też powinni uczestniczyć w terapii. Rezultaty mówią same za siebie

Rodzice dzieci z problemami psychologicznymi też powinni uczestniczyć w terapii. Rezultaty mówią same za siebie

Źródło:
Fakty TVN

Gdyby niebezpieczne odpady mieli legalnie zutylizować, to byłby to koszt blisko pół miliarda złotych. Zamiast tego beczki i mauzery przewozili na wynajęte posesje w sześciu województwach i zostawiali. Zatrzymano już 51 członków grupy przestępczej, która porzuciła 70 tysięcy ton odpadów. 

Jak państwo walczy z mafiami śmieciowymi? Policja właśnie zatrzymała 51 członków jednej z nich

Jak państwo walczy z mafiami śmieciowymi? Policja właśnie zatrzymała 51 członków jednej z nich

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dziś, gdy odbudowujemy wymiar sprawiedliwości, nie możemy Krajowej Rady Sądownictwa opierać na ludziach, którzy mieli giętkie kręgosłupy i którzy w tym czasie awansowali - powiedział w "Faktach po Faktach" sędzia Bartłomiej Przymusiński, komentując proponowaną przez parlament nowelizację ustawy o KRS. Mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram przyznała, iż "liczy na to, że głos środowiska sędziowskiego będzie wysłuchany" i rozmowy na temat przepisów zostaną wznowione ponownie.

Krytyka noweli o KRS. "Przyjmujemy to z zaskoczeniem, bo wartościami nie można handlować"

Krytyka noweli o KRS. "Przyjmujemy to z zaskoczeniem, bo wartościami nie można handlować"

Źródło:
TVN24

- Skala pożarów jest zadziwiająca - oceniła w "Faktach po Faktach" ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, mówiąc o zdarzeniach, do których doszło ostatnio w Polsce. Według niej, "to może być oczywiście nowa forma straszenia ludzi w Polsce, siania strachu", ale zaznaczyła, że władze czekają na więcej informacji. - Robimy wszystko, żeby zapewniać ludziom bezpieczeństwo, ale też, żeby nie siać paniki, jeśli to nie jest potrzebne - powiedziała.

"To może być nowa forma straszenia ludzi w Polsce". Ministra o pożarach

"To może być nowa forma straszenia ludzi w Polsce". Ministra o pożarach

Źródło:
TVN24

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Gruzini, słyszymy was i widzimy" - napisała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. To jedna z wielu reakcji, jakie na Zachodzie wywołało przyjęcie przez gruziński parlament ustawy o agentach zagranicznych. Gruzini marzą o Europie, a nowe prawo jest kopią tego napisanego w Rosji. Przed gruzińskim parlamentem znów zebrały się tłumy tych, którzy boją się, że to może być ostatni swobodny protest opozycji.

Władze Gruzji zignorowały protesty i krytykę Brukseli. "To prawo cofnie nas do czasów Związku Radzieckiego"

Władze Gruzji zignorowały protesty i krytykę Brukseli. "To prawo cofnie nas do czasów Związku Radzieckiego"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Polaków to będą już piąte wybory do Parlamentu Europejskiego. W tym roku, 9 czerwca, wybierzemy dokładnie 53 posłów na pięcioletnią kadencję. Głosować można w kraju i za granicą. Parlament Europejski współtworzy prawo, które dotyczy wszystkich, jak RODO. Zatwierdza także członków Komisji Europejskiej.

Parlament Europejski współtworzy ważne akty prawa, które obowiązują nas wszystkich. Dlatego warto głosować

Parlament Europejski współtworzy ważne akty prawa, które obowiązują nas wszystkich. Dlatego warto głosować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS