
Coraz większe problemy z pogrzebami. "Mamy pewne granice wytrzymałości"
Bywa, że nawet dwa tygodnie rodziny czekają, by pochować swoich bliskich. Zgonów jest tak dużo, że zakłady pogrzebowe nie nadążają z pochówkami. Szpitalne kostnice są przepełnione, trzeba tworzyć tymczasowe. To problem nie tylko dużych miast.
Już są kolejki do kostnic.
- Osiem miejsc mam w jednej chłodni, no to czasami mam ciał piętnaście. Dzwoni się po zakładach, żeby organizowały się i zabierały po prostu jak najszybciej te ciała. Nie można upchnąć tych ciał jedno na drugim, prawda? - mówi Marlena Barańska z Zakładu Pogrzebowego "Eden" w Kielcach.
Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl
Kolejki karetek przed szpitalnymi oddziałami ratunkowymi to powszechny obraz ostatnich tygodni....Lekarze pracują po 300 godzin miesięcznie. Tak wygląda rzeczywistość na SOR-ach
- Chłodnię, którą zamówiliśmy, dostaniemy od dostawcy z Włoch. Urządzenie zostanie dla nas wynajęte na jakiś czas, w zależności od zapotrzebowania - tłumaczy Marzena Sutryk, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.
W Gorlicach na razie radzą sobie bez dodatkowych kosztów. - Dodatkowe miejsca zostały utworzone w magazynie szpitala, który do tej pory nie był wykorzystywany - informuje Łukasz Bałajewicz, zastępca burmistrza Miasta Gorlice.
Zorganizowanie pogrzebu na szybko zaczyna w niektórych miastach graniczyć z cudem. W Krakowie trzeba czekać nawet dwa tygodnie.
- Może dojść do tego, że będą wyznaczone uroczystości nie 30-40 minutowe, tylko skrócone do minimum - twierdzi Zbigniew Baran z Zakładu Pogrzebowego w Krakowie.
Problem ze stwierdzeniem zgonu
W Łodzi na jednym z największych cmentarzy czas oczekiwania to 10 dni. Miasto szykuje się na wzrost: i czasu oczekiwania, i liczby zgonów.
- To będzie kilkanaście, dwadzieścia, trzydzieści maksymalnie procent więcej. Jeśli miałoby się okazać, że tych pogrzebów będzie więcej, to, oczywiście, będziemy starali się zwiększyć liczbę osób, które obsługują te usługi - mówi Aleksandra Hac z Biura Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta Łodzi.
Kolejne restrykcje nie powstrzymują rozwoju epidemii COVID-19. W czwartek Ministerstwo Zdrowia...Ponad 27 tysięcy zakażeń SARS-CoV-2. Premier zapowiedział ostatni etap przed "narodową kwarantanną"
- Mamy pewne granice wytrzymałości - mówi Grzegorz Janczak, dyrektor Miejskiego Zakładu Pogrzebowego w Pabianicach.
- Nie tylko musimy wytrzymać fizycznie, ale jest pora roku, gdzie dni są coraz krótsze, o godzinie 15 już się robi szaro, więc nie wypada w tym czasie robić pogrzebu - wyjaśnia.
Samo stwierdzenie zgonu wymaga teraz zachodu. W szpitalach lekarze wystawiają akty zgonu od ręki, ale gdy pacjent umiera w domu - brakuje chętnych lekarzy. Stąd list Związku Powiatów Polskich do ministra zdrowia.
"Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej masowo odmawiają udziału w oględzinach zwłok, a w konsekwencji stwierdzenia zgonu, nawet jeżeli z informacji przekazanej przez rodzinę wynika, że jest mało prawdopodobne, żeby przyczyną zgonu był COVID-19" - czytamy w liście otartym Związku Powiatów Polskich.
Samorządowcy domagają się zmotywowania lekarzy POZ wynagrodzeniem.
- Nie można czekać po 5-7-10 godzin w domu ze zmarłym na to, żeby przyjechał łaskawie ktoś, kto zbada i stwierdzi zgon. Był nawet taki pomysł, śmialiśmy się z tego w samorządach, że ktoś chciał sprawdzać tak zwaną "e-poradą" zgon pacjenta - mówi Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich.
Ministerstwo Zdrowia informuje, że zajmie w tej sprawie stanowisko w poniedziałek.
Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Ortopedzi dadzą radę leczyć COVID? "Nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa"
- "W obozie PiS przestano wierzyć, że Jarosław Kaczyński panuje nad czymkolwiek"
- "Ciągle czekamy na leki. Ciągle prosimy, piszemy do Ministerstwa Zdrowia"
- "W środowisku jest dramat totalny". Artyści chcą pomocy od rządu
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 17 stycznia
Pojawiły się trudności z powrotem do kraju najbardziej znanego rosyjskiego opozycjonisty - Aleksieja Nawalnego, który Rosję opuścił w śpiączce, gdy groziła mu śmierć. Lotnisko, na którym czeka na niego tłum zwolenników, nie przyjęło samolotu. Nawalny został zatrzymany po lądowaniu na innym Moskiewskim lotnisku. W programie powiemy również o powrocie uczniów do szkół, o napięciu przed inauguracją prezydentury Joe Bidena i słowach Jarosława Kaczyńskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »"Mnie aresztują? To niemożliwe, jestem niewinnym człowiekiem"
Pojawiły się trudności z powrotem do kraju najbardziej znanego rosyjskiego opozycjonisty - Aleksieja Nawalnego, który opuścił Rosję w śpiączce, gdy groziła mu śmierć. Lotnisko, na którym czeka na niego tłum zwolenników, nie przyjęło samolotu.
czytaj więcej »Uczniowie klas 1-3 wracają do szkół. "Wszyscy są bardzo stęsknieni"
Uczniowie klas 1-3 wracają w poniedziałek do szkół. Pozostali będą się uczyli w domu. Władze mają nadzieję, że taki ograniczony powrót nie ściągnie na nas trzeciej fali pandemii. Nauczyciele są testowani. Niestety - nie są jeszcze szczepieni.
czytaj więcej »Polacy poza podium w konkursie w Zakopanem
Złe wiadomości z Zakopanego - żaden z naszych reprezentantów nie wskoczył na podium. Najdalej zaleciał Andrzej Stękała. Zawody miały być bez publiczności, ale kibice znaleźli sposoby, by być bardzo blisko.
czytaj więcej »Apel prezesa PiS w kościele w Starachowicach. Opozycja komentuje
Zło atakuje - mówi Jarosław Kaczyński w kościele w Starachowicach i mobilizuje do walki z rzekomym atakiem na Polskę, naród i Kościół. Podczas transmitowanej przez telewizję publiczną mszy w rocznicę śmierci swojej matki prezes PiS mówił też o obronie przyzwoitości w życiu publicznym. Opozycja mówi, że przyzwoitości rzeczywiście brakuje, a zastąpił ją kult jednostki.
czytaj więcej »Kontrowersje wokół podziału dotacji z rządowego funduszu. "Ohydny akt zawłaszczania Polski"
Samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości mogli liczyć na dziesięć razy większe środki z rządowego programu na rozwój niż samorządowcy z opozycji - tak wynika z raportu Fundacji Batorego. Eksperci przygotowali analizę dystrybucji środków z II transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które zostały rozdysponowane w grudniu 2020 roku.
czytaj więcej »W listopadzie szpital na warszawskim stadionie kosztował prawie 6 milionów złotych
Prawie sześć milionów złotych kosztował w listopadzie szpital na warszawskim stadionie. Choć głównie trwał w gotowości i pomagał lżej chorym, a nie ratował najciężej chorych na COVID-19. Przestronny, pustawy i koszmarnie drogi w utrzymaniu. Ogromne były wydatki na samo zarządzanie.
czytaj więcej »Rośnie napięcie przed inauguracją prezydentury Bidena. Zatrzymany mężczyzna z bronią
Mężczyzna z bronią i setkami sztuk amunicji został zatrzymany w pobliżu amerykańskiego parlamentu. Miał fałszywą akredytację. Przed środową uroczystą inauguracją prezydentury Joe Bidena w Waszyngtonie narasta napięcie. Jest coraz więcej żołnierzy, a coraz mniej przechodniów.
czytaj więcej »W krótkich spodenkach wybrali się na Babią Górę. 20 ratowników GOPR ruszyło na pomoc
To było od początku szaleństwo, a nie hartowanie. Grupa osób w krótkich spodenkach starała się, mimo mrozu, zdobyć szczyt Babiej Góry. Skończyło się na akcji ratunkowej 20 GOPR-owców. Kobieta, której temperatura ciała spadła do 26 stopni, trafiła do szpitala z odmrożeniami.
czytaj więcej »Aleksiej Nawalny zatrzymany po lądowaniu na lotnisku Szeremietiewo
Aleksiej Nawalny, najbardziej znany rosyjski opozycjonista, został zatrzymany zaraz po wylądowaniu w stolicy Rosji - Moskwie.
czytaj więcej »Prognoza pogody na poniedziałek 18 stycznia
W kraju będzie pochmurno, ale wystąpią rozpogodzenia. Na zachodzie kraju pojawią się opady śniegu. Temperatura wyniesie od -15 stopni Celsjusza na Podlasiu do -1 stopnia Celsjusza w rejonie Zatoki Pomorskiej. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany.
czytaj więcej »Fakty z 16 stycznia
Zawieje i zamiecie, śliskie drogi, zaspy i coraz więcej wypadków na drogach. W Polsce ostro zaatakowała zima. W programie również o skokach Polaków z Zakopanem, zdobyciu K2 zimą i zamieszaniu w KRS. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Atak zimy w Polsce. Na drogach może być niebezpiecznie
Zawieje i zamiecie, śliskie drogi, zaspy i coraz więcej wypadków na drogach - zima ostro zaatakowała w Polsce. Pękają rury ciepłownicze - z tego powodu marzną mieszkańcy nieogrzewanych mieszkań. Najbardziej marzną jednak bezdomni.
czytaj więcej »Transport 330 tysięcy szczepionek dla "grupy zero" został wstrzymany
Rząd wstrzymuje transport do szpitali 330 tysięcy szczepionek dla "grupy zero", czyli medyków. Wszystko do czasu, aż firma Pfizer przedstawi nowy harmonogram dostaw. Termin rozpoczęcia szczepień "grupy pierwszej", czyli seniorów, nie jest zdaniem rządu zagrożony. Podobnie jak szczepienie drugą dawką tych, którzy dostali już pierwszą.
czytaj więcej »Polscy skoczkowie drudzy w konkursie drużynowym w Zakopanem
Polska reprezentacja skoczków narciarskich zajęła drugie miejsce w konkursie drużynowym w Zakopanem. Początkowo była szansa, że zdobędzie nawet pierwsze miejsce. Jest więc sukces, ale w tym roku niestety bez radosnego szaleństwa na trybunach. Kibiców blokuje pandemia.
czytaj więcej »