Brakuje lekarzy, egzaminy dla chętnych z zagranicy są odwoływane. "To jest absurd tej sytuacji"

28.10.2020 | Brakuje lekarzy, egzaminy dla chętnych z zagranicy są odwoływane. "To jest absurd tej sytuacji"
28.10.2020 | Brakuje lekarzy, egzaminy dla chętnych z zagranicy są odwoływane. "To jest absurd tej sytuacji"
Marek Nowicki | Fakty TVN
28.10.2020 | Brakuje lekarzy, egzaminy dla chętnych z zagranicy są odwoływane. "To jest absurd tej sytuacji"Marek Nowicki | Fakty TVN

Przy tak gwałtownym wzroście zakażeń koronawirusem, ważne są każde kolejne dostępne łózko i respirator, ale sam sprzęt nie uratuje życia. Brakuje kilku tysięcy lekarzy. Pomóc chcą ci zza wschodniej granicy, ale są problemy z nostryfikowaniem dyplomów. Egzaminy nostryfikujące są odwoływane z powodu pandemii.

W całym kraju brakuje lekarzy - co najmniej kilku tysięcy. Wszystkich pracowników medycznych - kilkadziesiąt tysięcy. Powód wiadomy: koronawirus.

- Na ten moment wśród personelu Białostockiego Centrum Onkologii mamy 41 wyników dodatnich - mówi Monika Mróz, rzecznik prasowy Białostockiego Centrum Onkologii.

Tylko do pracy w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym potrzebnych jest natychmiast pięćset osób personelu medycznego. Szpital w Płocku zatrudni od zaraz trzydziestu lekarzy.

W tej sytuacji każde ręce są na wagę złota. Jeszcze przed powołaniem na urząd wspominał o tym Adam Niedzielski, obecny minister zdrowia, mówiąc o "wszystkich rękach na pokład".

Andrzej mówi doskonale po polsku. W tym roku skończył studia lekarskie na Ukrainie i chciałby zostać zatrudniony w polskim szpitalu, ale nie może.

- To jest absurd tej sytuacji. (...) Mogę zapewnić, że tych rąk wykształconych i chętnych do pracy, w szczególności w naszym kraju, jest bardzo wiele. Mówię za siebie i za osoby, które znam, ale te ręce są związane różnymi ustawami i przede wszystkim egzaminem - mówi Andrzej, który chce pozostać anonimowy. Chodzi o egzamin nostryfikacyjny.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Egzaminy nostryfikujące odwoływane

Warszawski Uniwersytet Medyczny od roku nie zorganizował egzaminu nostryfikującego. Z powodu pandemii odwołany został termin kwietniowy i teraz październikowy.

Nostryfikacji nie będzie też w Białymstoku. Egzamin miał się odbyć na początku listopada. Miało przystąpić do niego prawie dwustu lekarzy ze wschodu.

- Zdajemy sobie sprawę, że wszystkie ręce są potrzebne, ale to chodzi też o bezpieczeństwo i osób zdających, ale też personelu, który uczestniczyłby w takim egzaminie - powiedział Marcin Tomkiel, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Egzamin to jednak nie wszystko. Potrzebna jest też praktyka lekarska. Dobre chęci młodych lekarzy zza wschodniej granicy i słowa ministra zdrowia nie wystarczą do uzupełnienia szeregów lekarskich w Polsce.

- Te programy nauczania spoza Unii Europejskiej jednak się różnią. Oczywiście, każdą osobę zza granicy Unii Europejskiej, która ma doświadczenie medyczne, możemy spożytkować, ale niekoniecznie jako samodzielnego lekarza opiekującego się pacjentami covidowymi - powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia.

Pozostaje więc mobilizowanie polskich lekarzy.

W tym celu rząd sięga na przemian po podwyżki i nakazy pracy.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS