Choroby (współ)istniejące
Kardiolodzy biją na alarm. "Obawiamy się najgorszego"
Dziennie umiera w Polsce około 1000 osób, ale nie z powodu pandemii. Na ogół przyczyną jest rak i choroby serca. Przed pandemią zmartwieniem były kolejki do lekarzy i czekanie na zabiegi. Teraz zabiegi są przekładane, ale w końcu muszą się odbyć. Lekarze alarmują - potrzebny jest plan na czas po pandemii.
NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl
Michał Adamski ma ostrą niewydolność serca. Potrzebuje przeszczepu. Zanim znajdzie się dawca, w miarę normalne życie miało umożliwić mu wszczepienie specjalnej pompy.
- Powiem szczerze, dość mocno byłem załamany - mówi pan Michał.
W marcu miał być już po operacji. Z powodu pandemii przekładano ją już kilkukrotnie. Pan Michał nie wychodzi z domu, bo nie ma siły chodzić po schodach, a przecież koronawirus nie sprawił, że ludzie nie chorują już na nic innego.
Pandemia nie zmienia statystyk. W Polsce główną przyczyną śmierci wciąż są choroby nowotworowe i sercowo-naczyniowe. Rocznie to czterysta tysięcy zgonów. Dziennie - około tysiąca.
- Zawał zabija szybciej niż wirus. Zabija skuteczniej niż wirus - mówi profesor Krzysztof Reczuch, kierownik Kliniki Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Dlatego kardiolodzy nie koronawirusa obawiają się najbardziej.
- Obawiamy się najgorszego. Mianowicie, dramatycznego wzrostu liczby zgonów i kłopotów, powikłań związanych z chorobami układu krążenia - tłumaczy profesor Piotr Ponikowski, kierownik Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Lekarze apelują do pacjentów
Przełożone zabiegi planowe to jeden problem. Pacjentów z chorobami przewlekłymi prosi się, by jeszcze trochę wytrzymali. Drugim problemem jest jednak to, że w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia po pomoc nie zgłaszają się sami pacjenci.
- Z przerażeniem obserwujemy, że "zniknęły" gdzieś zawały - mówi profesor Krzysztof Reczuch.
Przed pandemią na oddziały kardiologiczne trafiali pacjenci, którzy po karetkę dzwonili, gdy tylko poczuli ukłucie w klatce piersiowej. Teraz do szpitala przywożeni są po zatrzymaniu krążenia, gdy szanse na ich uratowanie drastycznie maleją.
- Poczekam, przeczekam, może minie, wezmę coś, może mi pomoże - opisuje zachowanie pacjentów profesor Piotr Ponikowski. - Nie pomoże. Będzie jeszcze gorzej - podkreśla.
Choć lekarze zapewniają, że karetka przyjedzie, a szpital przyjmie, strach chorych okazuje się silniejszy.
- Boją się choroby, która zabija 20 razy rzadziej niż choroby układu krążenia - alarmuje profesor Krzysztof Reczuch.
Przychodnie z poradami na telefon czy trudności z wykonaniem badań nie ułatwiają w czasie pandemii także wykrywania nowotworów. Pytanie - co po pandemii?
- Będziemy mieli do czynienia z efektem spiętrzenia oczekujących na badania, spiętrzenia oczekujących na zabiegi - ocenia profesor Cezary Szczylik, ordynator Oddziału Onkologii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.
Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 18 sierpnia
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała w czwartek, że wyniki badań wykazały obecność w wodzie z Odry tzw. złotych alg. W programie powiemy również o tym, jak Polacy oceniają działania rządu w sprawie Odry, o rosyjskich atakach na Charków, a także o finansowych sukcesach ludzi związanych z PiS. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »"Złote algi" w Odrze. Minister klimatu: badania potwierdziły ich obecność
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała w czwartek, że wyniki badań wykazały obecność w wodzie z Odry tzw. złotych alg, które są toksyczne dla organizmów słodkowodnych. Ekolodzy wskazują, że złote algi występują tylko w wodach słonych. Dlatego trop może prowadzić do wniosku, że za zatrucie rzeki odpowiadają zrzuty kopalniane.
czytaj więcej »Katastrofa na Odrze. Kto powinien ponieść odpowiedzialność? Sondaż dla "Faktów" TVN
Sprawa zatrucia Odry od trzech tygodni bulwersuje Polaków. Z rzeki wyławiane są tony martwych ryb, a służby starają się ustalić przyczynę katastrofy. Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, większość Polaków negatywnie ocenia działania rządu w sprawie zatrucia rzeki. Ankietowani stwierdzili też, że największą odpowiedzialność za kryzys ponoszą ministrowie, a w drugiej kolejności - wojewodowie.
czytaj więcej »Katastrofa ekologiczna na Odrze. Podsumowanie wydarzeń dzień po dniu
Pierwsze sygnały o zatruciu Odry pojawiły się już pod koniec lipca, ale służby zbagatelizowały zawiadomienia wędkarzy. Podsumowaliśmy katastrofę ekologiczną dzień po dniu.
czytaj więcej »Zełenski, Erdogan i Guterres we Lwowie. Spotkanie w sprawie zboża i elektrowni atomowej w Zaporożu
W czwartek we Lwowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem oraz sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Głównymi tematami rozmów były eksport zboża oraz rosyjskie działania wojenne wokół elektrowni atomowej w Zaporożu.
czytaj więcej »Rosja ponownie ostrzelała Charków. Władze Ukrainy spodziewają się nasilonych ataków
Rosjanie w ciągu kilkunastu godzin przeprowadzili dwa ataki na Charków. Rakiety spadły na dzielnicę mieszkalną i internat. Zginęło kilkanaście osób. Siły rosyjskie ostrzelały też obwód doniecki. Zdaniem władz w Kijowie Rosja uderzy ze zdwojoną siłą przed i w Dzień Niepodległości Ukrainy, który przypada na 24 sierpnia.
czytaj więcej »Koalicja Obywatelska zyskuje, ale PiS wciąż liderem. Najnowszy sondaż partyjny
Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższych dniach, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 29 procent poparcia - wynika z najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska z wynikiem na poziome 27 procent. Trzecie miejsce w badaniu przypadłoby Polsce 2050 Szymona Hołowni, na którą zagłosowałoby 13 procent wyborców.
czytaj więcej »Europa w obliczu kryzysu gazowego. Polsce grożą przerwy w dostawach?
Europa przygotowuje się do kryzysu gazowego. Wiele państw zdecydowało się zredukować zużycie gazu. Eksperci rysują czarny scenariusz, który zakłada przerwy w dostawach. Jednak polski rząd zapewnia, że mamy zabezpieczone dostawy i gazu nie zabraknie.
czytaj więcej »"Tłuste koty" w spółkach Skarbu Państwa. Tak wzbogacili się ludzie powiązani z PiS
W 19 giełdowych spółkach Skarbu Państwa dziennikarze Wirtualnej Polski doliczyli się 122 osób, które razem zarobiły prawie 270 milionów złotych. Wszystkie te osoby są powiązane z partią władzy.
czytaj więcej »Nowy taryfikator punktów karnych od września. Kierowcy muszą mieć się na baczności
Nowy taryfikator punktów karnych nie będzie miał litości dla kierowców. 15 punktów karnych można otrzymać za wyprzedzanie na przejściu, czy za przejazd na czerwonym świetle. Przekroczenie prędkości też już nie ujdzie płazem. Trudniej będzie również skasować punkty, za to zdecydowanie łatwiej - stracić prawo jazdy.
czytaj więcej »Robert Karaś trafił do szpitala. Polak musiał wycofać się z rywalizacji w 10-krotnym Ironmanie
Robert Karaś na ostatnim etapie morderczego wyścigu w Szwajcarii trafił do szpitala. Na trasie 10-krotnego Ironmana od początku przekraczał granice niemożliwego. Przepłynął i przejechał na rowerze dystanse, jakie są w zasięgu tylko najtwardszych. Był w trakcie ostatniego zadania, ale bieg przerwała interwencja lekarzy.
czytaj więcej »Bursztynowy Słowik powędrował do Michała Szpaka. "To najważniejsza nagroda w moim życiu"
Michał Szpak zdobył Bursztynowego Słowika podczas drugiego dnia Top of the Top Sopot Festival. Nagrodzony został za piosenkę "24 na 7". Artysta ze sceny dziękował wszystkim, którzy mają odwagę, żeby zmieniać świat.
czytaj więcej »Top of the Top Sopot Festival. Muzyczne podziękowanie dla widzów TVN za 25 wspólnych lat
Zakończeniem muzycznych wrażeń tegorocznej edycji Top of the Top Sopot Festival będzie specjalny koncert, który jest podziękowaniem dla widzów TVN za 25 wspólnych lat. Na scenie w Operze Leśnej wystąpi plejada gwiazd w towarzystwie orkiestry.
czytaj więcej »Fakty z 17 sierpnia
Katastrofa ekologiczna na Odrze stała się kolejnym pretekstem dla ziobrystów, żeby uderzyć w Mateusza Morawieckiego. W programie powiemy również o recesji w Polsce, a także o coraz głośniejszych protestach przeciwko podręcznikowi do HiT-u. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »Sprawa Odry kolejnym pretekstem. Ziobryści uderzają w premiera
Ziobryści mają pretensje do premiera Mateusza Morawieckiego za dymisję głównego inspektora ochrony środowiska w związku z sytuacją na Odrze. Jego decyzję nazywają emocjonalną.
czytaj więcej »