Epidemia bez kontroli?
Stan epidemii w Polsce. "Utraciliśmy kontrolę już w zasadzie na początku jesieni"
Zajętych łóżek covidowych jest wciąż dużo, nawet jeżeli w oficjalnych statystykach nowych zakażonych jest coraz mniej. Epidemiolodzy wskazują, że w Polsce utrzymuje się wysoki odsetek pozytywnych testów na obecność koronawirusa. To świadczy o tym, że zachorowań na COVID-19 jest znacznie więcej niż wynika z oficjalnych statystyk.
W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia odnotowało 4633 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 77 zgonów osób zakażonych. Tak dobrze statystyki wyglądają tylko po weekendzie. We wtorek, jeśli obecny trend się utrzyma - a nic nie wskazuje na to, by było inaczej - zgony znów liczone będą w setkach.
- 30 procent, ponad 30 procent wykonywanych testów to są testy dodatnie. WHO mówi, że jeśli tych testów jest w granicach do 5 procent, wówczas trzymamy epidemię w ryzach, mamy kontrolę nad epidemią. W Polsce utraciliśmy tę kontrolę już w zasadzie mniej więcej na początku jesieni - komentuje epidemiolog prof. Maria Gańczak.
Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl
Według profesora Roberta Flisiaka wskaźnik na dziś najistotniejszy i najbardziej wiarygodny w ocenie momentu rozwoju epidemii, w którym właśnie jesteśmy, to liczba zajętych łóżek covidowych.
Od połowy grudnia notowano spadek tej liczby, niewielki. W poniedziałek nagle nastąpił jej wzrost. W ciągu doby przybyło prawie 200 zajętych łóżek.
- Dzisiaj mam 60 procent łóżek zajętych, a następnego dnia już jest 80 procent. W każdej chwili może się zdarzyć sytuacja, że będę miał, tak jak miesiąc temu, 100 procent łóżek zajętych i, niestety, nie będę mógł więcej nikogo przyjąć. Więc mamy taką bardzo chwiejną równowagę, która w każdej chwili może się załamać - ocenia prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Nikt nie ma wątpliwości, że wykazywane każdego dnia statystyki dotyczące nowych zakażeń nie odzwierciedlają rzeczywistości. Nie w każdym przypadku lekarze w przychodniach zlecają wykonanie testu. Nie wszyscy chorzy z lekkimi objawami chcą się testować. Każdą z oficjalnych liczb dotyczących nowych zachorowań, by mieć bardziej wiarygodny obraz sytuacji, trzeba pomnożyć co najmniej przez cztery.
- Ale są i szacunki, że razy dziesięć, bo duży udział w tych osobach to są osoby, które przechodzą chorobę COVID-19 zupełnie bezobjawowo, albo tak niskoobjawowo, że nawet jej nie zauważają - ocenia dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Kwestia współczynnika R
Osoby bezobjawowe zakażają równie skutecznie jak osoby z objawami. Święta, przemieszczanie się od domu do domu i korzystanie z transportu zbiorowego w drodze do bliskich na pewno statystyk nie poprawią.
- Oczywiście, zagrożenie jest nadal bardzo duże. My obawiamy się trzeciej fali, która z racji na to, że poziom bazowy, z którego mogłaby wychodzić, ma wysoki, faktycznie może w styczniu nam zagrozić - mówi Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.
Szczególnej obserwacji wymaga znów współczynnik R, czyli reprodukcji wirusa, który mówi o tym, ile osób może zakazić jeden zakażony. Ten współczynnik był w Polsce najwyższy w marcu, kiedy wynosił ponad 2,5, a najniższy w listopadzie, gdy spadł poniżej 1.
Współczynnik 0,9 oznacza, że 10 zakażonych średnio zakaża 9 kolejnych osób, współczynnik 1, że 10 zakażonych średnio zakaża 10 kolejnych osób, a współczynnik 1,5 - że 10 zakażonych średnio zakaża 15 kolejnych osób. Do tego ostatniego scenariusza nie wolno dopuścić.
- Już jesteśmy o krok od tego "magicznego" poziomu 1, kiedy jedna osoba przekazuje zakażenie następnej, czyli świadczy to o tym, że epidemia trwa - mówi prof. Maria Gańczak.
Stąd nowe obostrzenia, które mają zacząć obowiązywać po świętach.
Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Europejska Agencja Leków daje zielone światło pierwszej szczepionce na COVID-19
- Zapowiedź nowych obostrzeń. "Zaufanie biznesu do rządu bardzo spadło"
- Gmina chce przetestować wszystkich mieszkańców. "Pomysł jest świetny"
- PIMS "może powodować uszkodzenie różnych narządów". Lekarze apelują do rodziców
- "Czy rząd dysponuje innymi danymi?". Spór polityczny wokół "narodowej kwarantanny"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 1 lipca
Ekonomiści ostrzegali, że będzie źle, ale nie, że aż tak źle. Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane o inflacji w czerwcu - to 15,6 procent rok do roku. Inflacja jest najwyższa w Polsce od 25 lat. W programie powiemy również o konflikcie w Zjednoczonej Prawicy i o skutkach burz w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Inflacja najwyższa od 25 lat. 15,6 procent w czerwcu rok do roku
Ekonomiści ostrzegali, że będzie źle, ale nie, że aż tak źle. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji w czerwcu - to 15,6 procent rok do roku. Inflacja jest najwyższa od 25 lat.
czytaj więcej »Polska kupi 32 helikoptery wojskowe AW149. Dekadę temu przegrały z caracalami
32 wielozadaniowe, silnie uzbrojone śmigłowce typu AW149 ma dostać polska armia, jeśli podpisany przez ministra obrony kontrakt zostanie zrealizowany. Gdyby rząd PiS tuż po objęciu władzy ponad 6 lat temu nie zerwał kontraktu na caracale, to już byśmy je mieli.
czytaj więcej »Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"
Komisja Europejska dopiero ma ocenić, czy pierwsze kamienie milowe dotyczące sądownictwa zostały przez Polskę osiągnięte. Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova twierdzi, że nie. PiS ją dyskredytuje i utrzymuje, że warunki do wypłaty środków z funduszu odbudowy zostały spełnione.
czytaj więcej »Ursula von der Leyen obiecała pomoc UE w odbudowie Ukrainy
Ukraina jest kandydatem na członka Unii Europejskiej, co jeszcze pięć miesięcy temu wydawało się niewyobrażalne - powiedziała w swoim przemówieniu do Rady Najwyższej Ukrainy szefowa Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen obiecała pomoc przy odbudowie Ukrainy. Na salę plenarną Rady Najwyższej została wniesiona flaga Unii Europejskiej, by już tam pozostać na stałe.
czytaj więcej »Liczne szkody po gwałtownych burzach, które przeszły nad Polską
Dwie osoby zostały ranne. 1300 razy interweniowali w czwartek wieczorem strażacy, likwidując skutki gwałtownych burz. Usuwali połamane drzewa, wypompowywali wodę z zalanych ulic i domów.
czytaj więcej »Podlasie i Lubelszczyzna otwierają się na turystów. Nadszedł czas odrabiania strat
Od 1 lipca można jeździć na całe Podlasie i całą Lubelszczyznę. Po wielu miesiącach zniknęły strefy ograniczonego dostępu, które były zamknięte dla turystów. Dla przedsiębiorców nadszedł czas odrabiania strat.
czytaj więcej »Tak garbarnia zanieczyszcza rzekę Bóbr. Oglądaj reportaż z cyklu "Rozmowy o Końcu Świata" W TVN24 GO
Ponad 9 na 10 polskich rzek jest w złym stanie. Trafiają do nich nawozy, pestycydy i ścieki, stwarzając zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Należąca do niemieckiej firmy garbarnia zanieczyszcza rzekę Bóbr - wynika z dziennikarskiego śledztwa TVN24.
czytaj więcej »Portret poszukiwanego stworzony w oparciu o DNA. Nowinka w polskiej policji
Tak stworzony wizerunek może się nieco różnić od prawdziwej twarzy sprawcy. Wystarczy kod DNA ze śladów pozostawionych na miejscu przestępstwa. Pierwszy raz polska policja korzysta z pomocy amerykańskiego laboratorium. Chodzi o sprawę zabójstwa kobiety w parku w Łodzi w grudniu 2020 roku.
czytaj więcej »Świetne wyniki oglądalności "Faktów" TVN
"Fakty" TVN były najlepiej oglądanym programem informacyjnym w Polsce w czerwcu 2022 roku. Ponadto mieliśmy więcej widzów niż w czerwcu 2021 roku.
czytaj więcej »Prognoza pogody na sobotę 2 lipca
W sobotę we wschodniej części kraju przelotny deszcz i burze (z 10-20 mm opadu i porywami wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Zachodnia część kraju na ogół słoneczna. Temperatura maksymalna od 23 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 31 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 30 czerwca
W czwartek zakończył się szczyt NATO w Madrycie. W programie powiemy również o oświadczeniu majątkowym Juli Przyłębskiej, o wymianie jeńców wojennych w Ukrainie, a także o skutkach suszy w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Wzmocnienie wschodniej flanki i wsparcie dla Ukrainy. Koniec szczytu NATO
W czwartek zakończył się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie. W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę NATO pokazało, że potrafi działać stanowczo. Na szczycie podjęto kilka ważnych decyzji, między innymi o zwiększeniu liczebności sił szybkiego reagowania z 40 tysięcy do 300 tysięcy.
czytaj więcej »Prezydent Joe Biden zapowiedział nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
Podczas szczytu NATO zapadły decyzje w sprawie Ukrainy. Sojusz stawia sobie teraz za zadanie pomóc Ukrainie w przejściu ze starego sprzętu z czasów sowieckich na nowoczesny sprzęt zachodni. Prezydent Joe Biden zapowiedział też nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jednak prezydent Wołodymyr Zełenski cały czas podkreśla, że sprzętu jest za mało i nie dociera na czas.
czytaj więcej »Donald Tusk o polskim rządzie: nie należy asystować, lecz wpływać na decyzje w NATO
Prezydent Andrzej Duda mówi o sukcesie szczytu NATO w Madrycie i ma na myśli między innymi stałą obecność dowództwa V korpusu armii amerykańskiej w Polsce. Szwecja i Finlandia po wejściu do NATO też wzmocnią nasze bezpieczeństwo. Bardziej krytyczny wobec polskiego rządu jest lider PO Donald Tusk.
czytaj więcej »