"Nie zrobiłyśmy nic, co by wskazywało na to, że jesteśmy zagrożeniem"

26.05.2020 | "Nie zrobiłyśmy nic, co by wskazywało na to, że jesteśmy zagrożeniem"
26.05.2020 | "Nie zrobiłyśmy nic, co by wskazywało na to, że jesteśmy zagrożeniem"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
26.05.2020 | "Nie zrobiłyśmy nic, co by wskazywało na to, że jesteśmy zagrożeniem"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Wezwanie do zapłacenia 10 tysięcy złotych kary dostają osoby, które w czasie pandemii demonstrowały przeciw władzy. Uważają to za próbę zastraszenia. Jednak najpierw muszą zapłacić, a dopiero potem mogą się odwołać do sądu. Z nadzieją, że jest niezawisły.

Pan Paweł Żukowski, pani Ewa Jedynasiak i pani Ewa Chwedeńczuk otrzymali dokładnie to samo wezwanie do zapłaty 10 tysięcy złotych. Powód to nieprzestrzeganie nakazu przemieszczania się w odległości nie mniejszej niż dwa metry od siebie.

Pod każdą decyzją podpisała się ta sama inspektor sanitarna. Ważne jest to, że to nie jest mandat, tylko kara administracyjna. Na zapłacenie mają 7 dni. Odwołanie nie wstrzymuje egzekucji.

- Uważam to za próbę cenzurowania wypowiedzi artystycznej - mówi Paweł Żukowski, artysta.

- To po prostu nękanie. Nie zrobiłyśmy nic, co by wskazywało na to, że jesteśmy zagrożeniem - uważa Ewa Jedynasiak.

O pani Ewie, która z koleżanką przyszła przed Sąd Najwyższy, więcej mówiliśmy w poniedziałkowym wydaniu "Faktów" TVN.

Wszystko w rękach sądu

Pan Paweł to uczestnik akcji artystów, którzy przyszli przed Sejm z transparentem stylizowanym na list. To był ich sprzeciw wobec wyborów korespondencyjnym 10 maja. Co ciekawe - jedni policjanci najpierw uznali, że prawo nie jest naruszane, ale policjanci przed Sejmem ocenili to inaczej.

Pan Paweł mówi, że próby kontaktu z sanepidem nic nie dają. Nikt nie odbiera telefonów. Pani Ewa przed Sejmem była jedną z osób, które wraz z Obywatelami RP rozwinęły transparent. Za każdym razem spisywała ich policja i wręczała mandaty, których oni nie przyjmowali. Teraz to, czy słusznie karała ich policja, oceni sąd.

- Jedynym podmiotem, który tę jednostkę w starciu z tym potężnym państwem może ochronić, jest niezależny sędzia. Niezależny sędzia, który nie ma lojalności wobec władzy, nie ma lojalności wobec obywatela, tylko staje, patrzy i mówi "nie, to jest bezprawne" - tłumaczy profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Co z prawem do zgromadzeń?

Po stronie artystów staje Rzecznik Praw Obywatelskich. Kary nazywa "rażąco surowymi" i "niesprawiedliwymi". Dodaje, że takie działania mogą prowadzić do naruszania konstytucyjnego prawa obywateli do zgromadzeń.

We wtorek rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar poinformował, że po jego interwencji sanepid uchylił dwie kary w wysokości 10 tysięcy złotych nałożone na uczestników akcji "List".

Dla porównania - żadnego ze zwolenników witających prezydenta Andrzeja Dudę w Garwolinie policja nie spisywała. Podczas swojej sobotniej wizyty prezydent Duda mógł, obok słów wsparcia, usłyszeć również o wydarzeniach w Warszawie, gdy policja użyła wobec protestujących przedsiębiorców gazu łzawiącego.

Wśród zapowiedzi łagodzenia kolejnych obostrzeń nie ma tych, które dotyczą chociażby najmniejszych zgromadzeń.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS