Zespół pocovidowy
Coraz więcej dzieci w Polsce cierpi na zespół pocovidowy. Kluczowa jest szybka diagnoza
Tylko do jednego krakowskiego szpitala trafiło ostatnio dziesięcioro dzieci z zespołem pocovidowym. Lekarze ostrzegają, że nadchodzi fala powikłań po COVID-19. Kluczowa jest szybka diagnoza, by problemy z sercem czy płucami nie skończyły się na oddziale intensywnej terapii.
Najpierw seniorzy, pracownicy medyczni i służby mundurowe, potem, w miarę dostępności, wszyscy...Szczepionki najpierw dla wybranych grup. Minister ujawnia plany
- Trzeba bić na alarm! To są dzieci przyjmowane z niewydolnością serca, czyli w stanie bezpośredniego zagrożenia życia - alarmuje prof. Przemko Kwinta z Kliniki Chorób Dzieci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl
O większości dzieci, które zostały przyjęte do szpitala, nie było wiadomo, że były zakażone, nie miały objawów. Po trzech-czterech tygodniach pojawił się u nich zespół pocovidowy. Lekarze chorobę określają skrótem PIMS - pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny tymczasowo związany z zakażeniem SARS-CoV-2.
- Przebieg tej choroby jest bardzo ciężki, z niewydolnością krążenia, z uszkodzeniem wielonarządowym - opisuje lekarz pediatra Lidia Stopyra.
- Te dzieci mają również zajęte nerki, wątrobę, wszystko może być. Jedno dziecko miało objawy psychiatryczne - wyjaśnia prof. Przemko Kwinta.
- Zdecydowanie należy bić na alarm, ponieważ mam wrażenie, że brak jest wiedzy w całym społeczeństwie na temat tego zjawiska - podkreśla dr Magdalena Okarska-Napierała z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Stan Kazia poprawił się z dnia na dzień
Mama Kazia wyrzuca sobie, że wysypkę na stopach tłumaczyła zmianą proszku do prania. Po wysypce pojawiła się wysoka gorączka. - Kazia organizm się zachowywał jak rozstrojone radio i sami już nie wiedzieliśmy, co się dzieje - twierdzi.
- Każdego dnia ten stan kliniczny się pogarszał, dochodziły coraz to nowe objawy - mówi Justyna Kiepuszewska, zastępca ordynatora Oddziału Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. Floriana Ceynowy w Wejherowie.
Większość Polaków, bo aż 57 procent, negatywnie ocenia działania rządu w walce z epidemią...Jak Polacy oceniają działania rządu w walce z COVID-19? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
- Nastąpiła diametralna zmiana między wtorkiem a środą, jak dzień i noc. Kazio nagle odżył. Wtorek to leżał i dyszał, a w środę lepił już plastelinę - twierdzi mama Kazia.
Doktor Paweł Grzesiowski podkreśla, jak ważna jest szybka diagnoza i podanie immunoglobuliny. Ostatnio przyjął trzech pacjentów z zespołem pocovidowym.
- Dzisiaj dziecko ze zmianami skórnymi, z zapaleniem spojówek i z gorączką powinno być traktowane od razu jako potencjalny zespół pocovidowy, żebyśmy nie podali w ciemno antybiotyków, które w tej chorobie nic nie pomogą, a opóźnią właściwie leczenie - twierdzi immunolog i pediatra dr Paweł Grzesiowski.
Ostatnio na zespół pocovidowy zachorowało co najmniej kilkadziesiąt dzieci w całej Polsce, w różnym wieku, od niemowlaków po nastolatki. Im więcej zakażeń, tym więcej pacjentów z PIMS, tyle że kilka tygodni później.
- Jesteśmy po szczycie zachorowań (na COVID-19 - przyp. red.) i będzie tych przypadków więcej - prognozuje Justyna Kiepuszewska. - Powinniśmy się spodziewać, że najbliższe 2-3 tygodnie będą trudne - uważa prof. Przemko Kwinta.
Zespół pocovidowy dotyczy ułamka przypadków
Choć PIMS nie da się zapobiec, to jednak choroba dotyka zdecydowaną mniejszość dzieci, które przeszły COVID-19.
- Prawdopodobieństwo zachorowania na PIMS wynosi około jeden na tysiąc, czyli mniej więcej na tysiąc zakażonych dzieci u jednego rozwinie się PIMS - twierdzi dr Magdalena Okarska-Napierała.
Pacjenci doktor Lidii Stopyry ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie czują się już lepiej, ale to nie koniec leczenia. - Będziemy musieli te dzieci kontrolować, żeby się wypowiedzieć, czy rzeczywiście ta choroba mija bezpowrotnie i nie pozostawia żadnych konsekwencji w organizmie - podkreśla dr Lidia Stopyra.
Pediatrzy apelują, by skończyć z teleporadami u dzieci, bo te dzieci, które gorączkują i wymiotują, muszą być zbadane osobiście przez lekarza.
Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 26 marca
Donald Tusk kontynuuje polityczną ofensywę. W programie powiemy również o kolejnej groźbie ze strony Władimira Putina, a także o rozporządzeniu metanowym. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »"Mam zamiar poprowadzić drużynę Koalicji Obywatelskiej do wygranej"
Dziesięć dni spotkań, rozmów i propozycji programowych Platformy Obywatelskiej. Donald Tusk z jednej strony składa obietnice wyborcom - np. babciowe - z drugiej strony ostrzega przed możliwym sojuszem PiS-u i Konfederacji.
czytaj więcej »Putin znów straszy atomem. Kijów i Zachód zachowują spokój
Prezydent Rosji znowu próbuje straszyć bronią jądrową. Władimir Putin mówi o planach rozmieszczenia taktycznej broni nuklearnej na terenie Białorusi. Operacja ma być sfinalizowana latem. Kijów i Zachód reagują ze spokojem.
czytaj więcej »Izrael: minister obrony przyłącza się do apelów o zatrzymanie zmian w sądownictwie
Izrael w stanie wrzenia. Czy premier Netanjahu ugnie się pod naciskiem masowych protestów? W sobotę na ulice Tel Awiwu wyszło ponad 200 tysięcy ludzi. Teraz zaczyna się ogólnokrajowy "tydzień paraliżu", a "nie" dla kontrowersyjnej reformy sądownictwa słychać także w samym rządzie.
czytaj więcej »Europosłowie wszystkich sił politycznych przeciwni projektowanym limitom emisji metanu
Projektowane rozporządzenie unijne w sprawie limitów emisji metanu łączy ponad podziałami. Europosłowie wszystkich sił politycznych mówią jednym głosem, że proponowane limity doprowadzą polskie kopalnie do upadku. Rozporządzenie trzeba zmienić. Opozycja dorzuca: walczymy teraz o poprawę tego, o co polski rząd nie zawalczył wcześniej.
czytaj więcej »Ekolodzy podnoszą alarm w sprawie stanu polskich rzek
Wiosna odsłania całą prawdę o polskich rzekach, i to jest obraz katastrofalny. Korytami płyną ścieki. Śmieci liczone są w tonach. Jednorazowa akcja sprzątania na pewno nie wystarczy. Sztaby wolontariuszy też nie. Potrzebna jest realna ochrona wód - grzmią nie od dziś ekolodzy.
czytaj więcej »"Do ostatniej kropli". Film Ewy Ewart o tym, jak ludzie eksploatują rzeki
Rzeki, nie tylko polskie, to w tej chwili jedne z najbardziej zdegradowanych ekosystemów. Traktowane głównie jako źródło zysku. O nich, o ich obrońcach i o rosnącym kryzysie niedoboru słodkiej wody mowa jest w najnowszym dokumencie Ewy Ewart "Do ostatniej kropli".
czytaj więcej »Niebezpieczny wypadek w Gdyni. Ratunek nadszedł w ostatniej chwili
Niebezpieczny wypadek w porcie w Gdyni. Mężczyzna spadł z nabrzeża do wody i znalazł się w śmiertelnie groźnej pułapce. Wołanie o pomoc cudem usłyszał załogant jednego z statków. Ratunek przyszedł dosłownie w ostatniej chwili.
czytaj więcej »Cztery miliony Polaków nie wie, że ma uszkodzone nerki. "Pacjentów cały czas nam przybywa"
Cicha i podstępna - bo nie daje objawów. Bezwzględna - bo atakuje bez względu na wiek. Nieleczona - zabija. To przewlekła choroba nerek, na którą może chorować w Polsce cztery miliony osób. Warto robić regularne badania krwi i moczu.
czytaj więcej »Prognoza pogody na poniedziałek 27 marca
W poniedziałek pochmurno z przejaśnieniami. Lokalnie możliwe rozpogodzenia. Opady deszczu (szczególnie we wschodniej części kraju), śniegu (głównie na północy i na zachodzie) oraz deszczu ze śniegiem najczęściej w centrum i na południu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 7 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami w porywach o prędkości do 40-60 km/h, północno-zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 25 marca
Opozycja ostrzega przed możliwą koalicją PiS-u i Konfederacji po wyborach. W programie powiemy również o sytuacji wojennej w Ukrainie, a także o tym, jak mieszkańcy Izraela porównują swoją sytuację polityczną do sytuacji w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik
czytaj więcej »Donald Tusk ostrzega przed możliwą koalicją PiS-u i Konfederacji
Donald Tusk powiedział na spotkaniu Campus Academy w Sosnowcu, że jeśli Konfederacja i PiS będą rządzić po tegorocznych wyborach, to będą to "nasze ostatnie lata w Unii Europejskiej". Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia proponują reszcie opozycji zorganizowanie cyklu konferencji programowych.
czytaj więcej »Tak PiS zyskuje przystawki. "Oni wszyscy chcieliby wyglądać tak jak Adam Bielan, czyli taki pączuś w masełku"
PiS chciałoby rządzić samodzielnie, ale obecnie rządzą razem z Solidarną Polską i Partią Republikańską. Partia Adama Bielana dużo w ten sposób zyskała, co zostało ustalone w umowie koalicyjnej. Czy na podobnie atrakcyjną ofertę po wyborach mogłaby liczyć Konfederacja?
czytaj więcej »Protesty w Izraelu nie słabną. "My nie chcemy być jak dzisiejsza Polska"
Kryzys w Izraelu przybiera na sile. Rządowy plan reformy sądownictwa zakłada osłabienie niezależności Sądu Najwyższego. Kneset ma zająć się ustawą w przyszłym tygodniu. Przeciwnicy zmian nie ustają w protestach. Porównują te zmiany do tych wprowadzonych w Polsce przez PiS.
czytaj więcej »Na wojnie w Ukrainie zginął Polak. Władze Chersonia wzywają mieszkańców do ewakuacji
Polski dowódca plutonu w Legionie Międzynarodowym zginął w Ukrainie. Miniona doba to też kolejni zabici i ranni cywile. Rosjanie przeprowadzili masowy ostrzał ośmiu obwodów. Władze Chersonia wzywają mieszkańców do ewakuacji.
czytaj więcej »