Fakty - oglądaj online

Tajemnice choroby

Tajemnicza choroba u dzieci. "Być może to jest bardziej nasilona postać choroby Kawasakiego"

W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych są już setki przypadków tajemniczej choroby, która przypomina chorobę Kawasakiego i atakuje głównie dzieci. W Polsce nie ma żadnego potwierdzonego przypadku.

Łucja Bałdyga z Legionowa tuż przed swoimi pierwszymi urodzinami zachorowała na chorobę Kawasakiego. Teraz dziewczynka ma 6 lat i na szczęście wszystko już jest dobrze, ale jej rodzice przeżyli chwile grozy.

- Momentem, kiedy należy zwrócić uwagę, jest ta gorączka, której nie da się zbić lekami. Ona jest wysoka i pomimo podawania leków przeciwgorączkowych nie da się jej zbić - opowiada mama Łucji, Justyna Bałdyga.

Łucję uratowali lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka. W Polsce każdego roku choroba Kawasakiego pojawia się u ponad dwustu dzieci do piątego roku życia.

- Jest to choroba niezakaźna. Nie można się zakazić tą chorobą, ale niestety jest potencjalnie zagrażająca życiu, ponieważ u części dzieci występują powikłania kardiologiczne - wyjaśnia dr Zofia Szymanowska, pediatra z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

Choroba zagrażała także życiu Mii z Krakowa. Kiedy dziewczynka miała dwa latka nagle wystąpiła u niej wysoka gorączka, duszności, truskawkowy język, zaczerwienione powieki oraz wysypka. Dziewczynka trafiła na oddział intensywnej terapii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

- Muszę bardzo podziękować pani doktor, bo dzięki niej Mia jest teraz z nami - mówi mama dziewczynki, Justyna Hertzberg-Pampuch.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Tajemnicza choroba a SARS-CoV-2

O chorobie Kawasakiego, która wywołuje dziwne objawy zapalne, zrobiło się głośno podczas pandemii COVID-19.

U dzieci w Ameryce i Europie pojawiła się tajemnicza choroba. Z jednej strony mająca związek z koronawirusem, a z drugiej strony podobna objawami do choroby Kawasakiego.

- Trudno będzie nam odróżnić te dwie jednostki chorobowe. Być może to jest bardziej nasilona postać choroby Kawasakiego, ale na to pytanie jeszcze nie znamy odpowiedzi - wyjaśnia dr Monika Kowalczyk-Domagała, pediatra, kardiolog dziecięcy z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Dzieci tę tajemniczą nową chorobę przechodzą o wiele ciężej niż chorobę Kawasakiego. Lekarze na razie nie wiedzą dlaczego. - Nie jest wykluczone, że za jakiś czas, może za rok, za dwa, będziemy musieli zmienić nomenklaturę i być może choroba Kawasakiego będzie jednym z wariantów jakiegoś szerszego zjawiska, które się teraz pojawiło - zauważa dr Magdalena Okarska-Napierała z Klinki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Niewykluczone, że pandemia COVID-19 spowoduje pojawienie się także innych, nieznanych dotąd chorób.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 3 grudnia

  Fakty z 3 grudnia

  Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan? W programie powiemy również o Funduszu Odbudowy, kolejnej dobie walki z pandemią i realiach zdalnego nauczania. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

  Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

  Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan?

  czytaj więcej »
 • Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

  Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

  Fundusz Odbudowy z pominięciem Polski i Węgier? To jest możliwe - odpowiada polski premier, kiedy cała Europa czeka na fundusze. Skoro praworządność nie jest dla nas, nie dla nas są też przelewy z Unii. Z takim podejściem możemy znowu na europejskiej mapie być wyspą, ale już nie zieloną.

  czytaj więcej »
 • "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

  "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

  Rok 2020 będzie na podium w zawodach na najgorętszy rok w historii. To nie są puste słowa, to pełna mobilizacja. Rozgrzana ziemia już nas zabija, więc sekretarz generalny ONZ bije na alarm - ludzkość prowadzi wojnę z naturą. To jest wojna samobójcza. Co trzeba wiedzieć, żeby przestać wojować, a zacząć spokojnie żyć?

  czytaj więcej »
 • "Teleporada to jest taki substytut"

  "Teleporada to jest taki substytut"

  Teleporada to substytut - mówią lekarze i martwią się o swoich pacjentów. Szczególnie tych starszych. Szczególnie tych, z którymi stracili kontakt, bo na teleporadę nie dają rady sami się umówić. Seniorzy są nie tylko najłatwiejszym celem dla wirusa, ale także dla samotności, bezradności i zapomnienia.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

  Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

  Zachmurzenie będzie zmienne. Temperatura wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-wschodni. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 2 grudnia

  Fakty z 2 grudnia

  Wielka Brytania jest pierwszym krajem, w którym zatwierdzono do stosowania szczepionkę przeciwko COVID-19. Jeszcze nigdy w historii szczepionka nie została opracowana i przetestowana tak szybko. W programie powiemy również o tym, jak ma wyglądać szczepienie w Polsce, jak Polacy radzą sobie w czasie obostrzeń i o tym, jak może przebiegać syndrom pocovidowy. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

  Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

  W Polsce szczepienia mają się zacząć w lutym. Będą darmowe i dobrowolne, ale premier liczy, że uda się do nich przekonać 60 procent obywateli. Najpierw szczepionka na COVID-19 trafi do pracowników ochrony zdrowia i tych, którzy są w grupie ryzyka. To będzie największa taka operacja logistyczna od dziesięcioleci.

  czytaj więcej »
tvnpix