Liczba aktualnie chorych na COVID-19 w Polsce wciąż rośnie. "Epidemia jeszcze nie jest w fazie wygaszania"

21.05.2020 | Liczba chorych na COVID-19 w Polsce wciąż rośnie. "Epidemia jeszcze nie jest w fazie wygaszania"
21.05.2020 | Liczba chorych na COVID-19 w Polsce wciąż rośnie. "Epidemia jeszcze nie jest w fazie wygaszania"
Fakty TVN
21.05.2020 | Liczba chorych na COVID-19 w Polsce wciąż rośnie. "Epidemia jeszcze nie jest w fazie wygaszania"Fakty TVN

W powiecie kępińskim toczy się bitwa z koronawirusem. W ciągu tygodnia liczba zakażonych wzrosła tam dziesięciokrotnie. W czwartek potwierdzonych zakażeń było dwa razy więcej niż w środę. To teraz ponad 150 osób i wszyscy to pracownicy lokalnej fabryki mebli. Wciąż dużo nowych zakażeń wykrywa się w województwie śląskim. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że spada liczba zgonów osób zakażonych, ale eksperci wskazują, że nie spada liczba osób aktualnie chorych na COVID-19 w Polsce - wręcz przeciwnie, ta liczba rośnie.

Wystarczył tydzień, by liczba zakażonych w powiecie kępińskim w Wielkopolsce zwiększyła się dziesięciokrotnie. Do czwartku koronawirusa potwierdzono w sumie u ponad 150 mieszkańców powiatu. Wszyscy pracowali w fabryce mebli.

- My w tej chwili nie liczymy strat. Robimy wszystko, żeby tylko wszystkich pracowników przebadać - twierdzi dyrektor fabryki Kazimierz Czesny.

Trwa testowanie niemal tysiąca pracowników fabryki. Burmistrz Kępna zamknął otwarte niedawno przedszkola.

- Mam nadzieję, że po odsunięciu od pracy osób dodatnich, uda nam się to ognisko opanować - mówi inspektor Wanda Lepka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Kępnie.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Liczba zgonów maleje

Przykład Kępna powinien nam dać do myślenia - mówią lekarze i epidemiolodzy. Nie wolno czekać z testami - dodają.

- Jeśli mamy do czynienia z pojedynczymi nawet przypadkami zakażeń SARS-CoV-2, ale w dużym zakładzie pracy, to natychmiast powinny iść za tym testy wykonane u wszystkich pracowników - uważa epidemiolog prof. Maria Gańczak.

Ministerstwo Zdrowia podało, że w czwartek odnotowano 405 nowych wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Resort zapewnia jednak, że Polska jest w dobrej sytuacji na tle innych krajów.

- Liczba zgonów istotnie maleje, a pragnę przypomnieć, że wielu ekspertów mówiło nam, że to tak naprawdę liczba zgonów wskazuje, ile jest przypadków koronawirusa - podkreśla wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

- Najbardziej istotna jest tak naprawdę liczba nowych zachorowań (z dnia na dzień - przyp. red.) - odpowiada dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Instytutu Medycznego. Ten wskaźnik od kilku dni znowu rośnie.

Chorych przybywa

Skalę epidemii COVID-19 w danym kraju dobrze pokazują też dane dotyczące liczby osób aktualnie walczących z koronawirusem.

Liczba osób aktualnie zakażonych w wybranych krajachworldometers.info

Patrząc na liczbę aktualnie zakażonych, wyraźnie widać, że w Polsce nie ma jeszcze szczytu epidemii. Jeśli chodzi o naszych sąsiadów, to podobnie jest na Ukrainie, Białorusi czy w Rosji. O trendzie spadkowym mogą mówić Niemcy, Czesi i Słowacy.

Kolejny ważny wskaźnik to tak zwany współczynnik R, który mówi o tym, ile osób jest w stanie zakazić osoba zakażona. - Współczynnik R jest dla Polski bliski jedności: wynosi 0,99, co znaczy, że epidemia jeszcze nie jest w fazie wygaszania - tłumaczy prof. Maria Gańczak.

Nie brakuje też dających nadzieję przypadków. 101-letnia pani Franciszka pokonała koronawirusa. Wróciła do domu. Przed chorobą Pani Franciszka lubiła bywać na imprezach tanecznych i właśnie na taką imprezę teraz czeka z utęsknieniem.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS