"Walka z koronawirusem spowodowała masową traumatyzację pielęgniarek na całym świecie"

15.01 | "Walka z koronawirusem spowodowała masową traumatyzację pielęgniarek na całym świecie"tvn24

Z powodu pandemii COVID-19 pielęgniarki i pielęgniarze borykają się z wypaleniem zawodowym, stresem, lękiem, a nawet depresją. Niektóre szpitale postanowiły zapewnić pomoc psychologiczną swoim pracownikom.

Międzynarodowa Rada Pielęgniarek bije na alarm: środowisko medyków, a w szczególności pielęgniarek, uległo pod wpływem pandemii "masowej traumatyzacji".

- W Stanach Zjednoczonych 93 procent pielęgniarek zgłasza problemy ze stresem, a w Hiszpanii na przykład aż 80 procent pielęgniarek cierpi z powodu lęku i depresji. Mamy dowody, że walka z koronawirusem spowodowała masową traumatyzację pielęgniarek na całym świecie – twierdzi prezes Międzynarodowej Rady Pielęgniarek Howard Catton.

Pani Marzenna Koss przyznaje, że jest ciężko. Pracuje w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie i codziennie zajmuje się pacjentami walczącymi z COVID-19. - Jednego pacjenta to przez kilka dni miałam przed oczami, jak on błagalnym wzrokiem patrzył na mnie. Ja rozumiem, że my mamy taki zawód, ale jesteśmy tylko ludźmi – podkreśla.

Ludzie często nie wytrzymują. Lęki, wypalenie zawodowe, depresja, zespół stresu pourazowego – to dolegliwości, które w tej chwili towarzyszą medykom na całym świecie. Są wywołane nie tylko fizycznie ciężką pracą, ale też ogromnym stresem związanym z nieustannym kontaktem z umierającymi pacjentami, którym nie udało się pomóc.

- Ten kontakt ze śmiercią, pomimo tej opieki, którą staramy się wykonywać najlepiej, jak potrafimy, nie kończy się sukcesem. Jest nam z tego powodu bardzo przykro – mówi Sylwia Dejewska, pielęgniarka w szpitalu w Grudziądzu.

Pomoc dla medyków

Dlatego niektóre szpitale, na przykład Szpital Uniwersytecki w Krakowie, uruchomiły programy wsparcia dla pracowników, a izby pielęgniarek i położnych – specjalne telefony z dyżurem psychoterapeutów.

Wiele pielęgniarek całymi miesiącami wspomina podopiecznych, którzy umarli w samotności, bez kontaktu z rodziną. Te wspomnienia wracają w snach.

- One cały czas, jak taśma filmowa, w głowie mają ten obraz i twarz tego umierającego pacjenta – tłumaczy Zofia Mała, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Czasami stres pracownika odbija się na relacjach rodzinnych, czasami zapadają decyzje o rezygnacji z zawodu, ale zasadniczo jeszcze medycy dają sobie radę.

- Większość jednak, z moich obserwacji, stara sobie radzić zdrowo. Właśnie na przykład poprzez zaaplikowanie większej ilości wysiłku fizycznego, czy zgłoszenie się do psychoterapeuty, choć nawet dla personelu medycznego bywa to trudne. Takie przełamanie się i powiedzenie: potrzebuję pomocy – opisuje psycholog i psychoterapeuta dr n. med. Katarzyna Cyranka.

Daje sobie radę także pani Marzenna Koss, choć cały czas pamięta o tamtym konkretnym pacjencie.

- Cały czas się na mnie patrzył i prosił, żebym coś zrobiła, żeby jednak było lepiej. Widok jest okropny –wspomina. Pacjent kilka dni później zmarł.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS