"Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"

16.06.2021 | "Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"
16.06.2021 | "Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
16.06.2021 | "Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Ponad 10 milionów Polaków przyjęło już dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19 lub zostało zaszczepionych preparatem jednodawkowym. Mogą być oni niemal pewni, że nie zachorują ciężko na COVID-19. Nawet przy zakażeniu Deltą, czyli wariantem, który jest ogromnym problemem w Wielkiej Brytanii. Co rząd robi, by nie był to także polski problem?

Deltą zakażonych jest w Polsce 77 osób. Kolejny przypadek wykryto właśnie w Katowicach. To jest powód do niepokoju.

Mutacja delta zaliczana jest do grupy tak zwanych wariantów alarmowych. - Tych, które nas najbardziej niepokoją ze względu na zwiększoną zakaźność, czy na cięższy przebieg zakażenia, gorsze rokowania - tłumaczy profesor Tomasz Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Do badania kodu genetycznego koronawirusa w każdym nowo wykrytym przypadku, mają być jak najszybciej gotowe wszystkie laboratoria sanepidu, by jak najszybciej wygaszać nowe ogniska zakażeń.

- Będziemy gotowi na to, aby przyglądać się wszystkim ryzykom płynącym ze świata i reagować na nie w sposób bieżący - zapewnia Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.

Rząd na razie nie planuje specjalnych działań wobec podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii, gdzie notuje się ostatnio coraz więcej przypadków zakażeń tą odmianą koronawirusa.

Goście spoza Unii muszą mieć negatywny wynik testu lub świadectwo szczepienia.

Plan działań

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że ma dobry wakacyjny plan walki z koronawirusem. W każdym województwie pozostanie jeden szpital tymczasowy - tylko dla pacjentów covidowych.

W każdym szpitalu w Polsce będzie kilka łóżek dla takich pacjentów.

Ratownictwo medyczne ma dostać jesienią specjalny plan dysponowania karetkami, a w całym kraju mają odbyć się szkolenia dla personelu medycznego z obsługi respiratorów.

- Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować, aby Polacy po powrocie z tego pięknego okresu, czuli się nadal bezpiecznie - uspokaja wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Minister zdrowia zapewnia, że do jesieni zaszczepieni zostaną wszyscy chętni. Ważne, by było ich jak najwięcej.

Głos prezydenta

W akcji promowania szczepień raczej nie pomogła wtorkowa wypowiedź prezydenta w Bratysławie. Andrzej Duda sugerował, że przyczyną spadku liczby zakażeń może być nie akcja szczepień, ale pogoda.

- Czy rzeczywiście możemy się cieszyć, że jest to efekt szczepienia? Czy też jest to efekt po prostu tego, że takie a nie inne mamy warunki atmosferyczne, pogodowe, taka jest pora roku? W zeszłym roku nie mieliśmy szczepionki, a tych przypadków było tyle samo - stwierdził Andrzej Duda.

Jednak rok temu nie wykonywaliśmy tylu testów. Wtedy wykrywano 250 zakażeń przy dwóch tysiącach testów, dziś - przy 50 tysiącach testów na dobę.

- Absolutnie akcja szczepień, i widzimy to po prostu też po wynikach badań odporności ludzi, jest fundamentalnym elementem, fundamentalną przyczyną, dlaczego ta sytuacja epidemiczna w tej chwili jest pod kontrolą - zapewnia Adam Niedzielski.

Komentarze ekspertów są w tym przypadku jednoznaczne.

- Prezydent się kompletnie nie zna na chorobach zakaźnych, epidemiologii i tak dalej. Zna się na prawie, zdaje się. Jest prawnikiem - przypomina profesor Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN