Nowy plan
"Efekt końcowy działania szczepionki AstraZeneki jest taki sam jak szczepionki mRNA"
W przyszłym tygodniu mają ruszyć szczepienia kolejnej grupy - nauczycieli. Do Polski dotrze wtedy dostawa szczepionki od firmy AstraZeneca, która zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej będzie przeznaczona dla osób między 18. a 60. rokiem życia. Właśnie tym preparatem mają być szczepieni nauczyciele. Eksperci podkreślają, że efekt końcowy działania tej szczepionki będzie taki sam jak w przypadku preparatów firm Pfizer i Moderna.
W Polsce 94 procent chętnych lekarzy jest już zaszczepionych. Dlatego kolej na nową grupę zawodową i nową szczepionkę.
- W przyszłym tygodniu spodziewamy się pierwszej dostawy szczepionki firmy AstraZeneca i również w przyszłym tygodniu chcielibyśmy, aby rozpoczęły się szczepienia nauczycieli - zapowiada Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień.
Jak przyznaje prezes ZNP Sławomir Broniarz, reakcja nauczycieli "była bardzo negatywna".
Nauczyciele wcześniej apelowali o to, by szczepić ich szybciej. Teraz mają wątpliwości, czy chcą być szczepieni akurat tą szczepionką. - Nie nadaje się do osób starszych, do osób przewlekle chorych, więc zaproponujemy ją nauczycielom - mówi Sławomir Broniarz.
"Bardzo wysoki stopień zabezpieczenia"
Ponad milion dwieście tysięcy Polaków szczepionkę już dostało. Tempo szczepień jednak nie może...Szczepionka AstraZeneca "będzie wykorzystywana dla osób między 18. a 60. rokiem życia"
To nie mRNA, a zmodyfikowane DNA adenowirusa, który u szympansów powoduje przeziębienie. Sam wirus nie zarazi i nie namnoży się. Pomoże za to wytworzyć białko kolca koronawirusa.
- Efekt końcowy działania szczepionki AstraZeneki jest taki sam jak szczepionki mRNA - zapewnia doktor habilitowany Piotr Rzymski z Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego imienia Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
W Wielkiej Brytanii nie ma ograniczeń przy podawaniu szczepionki firmy AstraZeneca - tam szczepią się nią wszyscy.
Polska, śladem innych krajów Unii, szczepionkę AstraZeneki poda dorosłym do sześćdziesiątego roku życia. Wszyscy powyżej 60. roku życia - także nauczyciele - dostaną preparaty Pfizera i Moderny.
- Dane, które są przedstawione dla osób starszych, są zbyt skromne, żeby jednoznacznie uznać, że ta szczepionka jest skuteczna w tej grupie osób - tłumaczy profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Szczepionka AstraZeneki była testowana głównie na ludziach młodszych. Bez chorób takich jak na przykład schorzenia nerek czy wątroby. Daje blisko 60 procentową skuteczność, co różni ją od szczepionek Pfizera czy Moderny.
Jedno te szczepionki mają wspólne. - Wszystkie te szczepionki mają bardzo wysoki stopień zabezpieczenia przed wystąpieniem cięższego COVID-19 - mówi doktor habilitowany Piotr Rzymski.
W przypadku AstraZeneki ochrona przed ciężkim zachorowaniem i hospitalizacją to dotychczas sto procent.
Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Jaka część populacji otrzymała już dwie dawki szczepionki na COVID-19 - w Polsce i na świecie
- Niektóre punkty musiały zmienić terminy szczepień
- Jak przebiegają szczepienia w Europie? "Obraz daleki od stereotypu"
- Problemy z dostawami szczepionek. "Głęboką frustracją jest to, że niewiele z tym możemy zrobić"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 24 maja
W Charkowie znów ruszyło metro. Nie ustaje za to krwawa ofensywa Rosjan w Donbasie. W programie powiemy również o liście otwartym sędziów do premiera Mateusza Morawieckiego, o egzaminach ósmoklasistów, a także o senackiej komisji ds. inwigilacji Pegasusem. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Rosjanie brutalnie atakują Donbas. "Starają się zniszczyć wszystko, co żyje"
Mija 90 dni od rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. W Charkowie znów ruszyło metro. Jeszcze niedawno stacje metra w Charkowie służyły za miejsca, w których mieszkańcy szukali namiastki bezpieczeństwa. Nie ustaje rosyjska ofensywa w Donbasie.
czytaj więcej »Sędziowie, którzy mają postępowania dyscyplinarne, napisali list otwarty do premiera
Blisko 60 sędziów, wobec których prowadzone są postępowania dyscyplinarne, zwróciło się w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego, żeby premier ich przeprosił. W ubiegłym tygodniu szef rządu stwierdził, że "powyżej 90 procent postępowań dyscyplinujących dotyczyło sędziów, którzy albo jeździli po pijanemu, albo dopuścili się gwałtu albo jakichś innych kradzieży".
czytaj więcej »Polska ma kupić sześć kolejnych baterii systemu Patriot
Ministerstwo Obrony Narodowej chce kupić kolejne baterie amerykańskich Patriotów razem z radarami, wyrzutniami i pociskami. Tym razem ma ich być sześć. Pierwszy kontrakt obejmował zakup dwóch baterii.
czytaj więcej »Czy Polska jest atrakcyjna dla inwestorów? "Stworzyliśmy unikalny model gospodarczy"
Na wtorkowym panelu Forum Gospodarczego w Davos prezydent Andrzej Duda apelował, by twardo stać po stronie Ukrainy. Dyskutowano też o konsekwencjach wojny: zagrożeniu głodem i odbudowie Ukrainy. W Davos przebywa też premier Mateusz Morawiecki, który chwalił się wzrostem inwestycji w Polsce. Eksperci mają jednak inne zdanie na ten temat.
czytaj więcej »Przedsiębiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość. "Nam grozi kilka kryzysów"
Sezon wakacyjny już na horyzoncie, a hotelarze, restauratorzy i organizatorzy turystyki patrzą w przyszłość z niepokojem. Jak mówią, ciężko im zaplanować budżet przy galopującej inflacji, a opłat nie da się klientom podnosić w nieskończoność.
czytaj więcej »Żony ratowników z Pniówka opowiedziały o tym, co przeżyły. "Nikt z kopalni do mnie nie zadzwonił"
To była jedna z największych tragedii ostatnich lat. Pochowano już dziewięciu górników. Siedmiu, w tym pięciu ratowników, nadal uznaje się za zaginionych. Żony zaginionych ratowników górniczych mają żal do dyrekcji kopalni Pniówek.
czytaj więcej »Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów. Uczniowie zmierzyli się już z językiem polskim
Ponad pół miliona ósmoklasistów przystąpiło we wtorek do egzaminu z języka polskiego. Uczniowie mieli dwie godziny, by zmierzyć się z zadaniami. To był pierwszy z trzech egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej. Przed ósmoklasistami jeszcze matematyka i język obcy.
czytaj więcej »"Pegasus stał się instrumentem politycznym". Wracają pytania o inwigilację i sejmową komisję śledczą
We wtorek przed senacką komisją ds. inwigilacji Pegasusem odpowiadał na pytania były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Członkowie komisji wznowili prace po kilkutygodniowej przerwie, ale przy tej okazji wracają też pytania o sejmową komisję śledczą. Wniosek o jej powołanie wciąż nie został poddany pod głosowanie, a Paweł Kukiz przestał się o komisję dopominać.
czytaj więcej »Spektrum autyzmu u dziewczynek. Eksperci wyjaśniają, jak rozpoznać objawy
Ciche, spokojne, zamknięte w sobie i swoim świecie - często takie zachowanie dziewczynek nie budzi niepokoju. Jednak według lekarzy to mogą być objawy spektrum autyzmu. W Polsce z niezdiagnozowanym spektrum autyzmu może żyć nawet dwieście tysięcy osób.
czytaj więcej »Zabójstwo na Nowym Świecie w Warszawie. Wydano listy gończe za podejrzanymi
Sąd wydał listy gończe za dwoma podejrzanymi o zabójstwo na warszawskim Nowym Świecie. Poszukiwani to Sebastian Włodarczyk i Łukasz Goławski. Do zabójstwa doszło w nocy z 8 na 9 maja.
czytaj więcej »Motocykliści niszczą mu uprawy. Rolnik wyznaczył nagrodę za rozpoznanie sprawców
Susza nie pomaga, drogie nawozy rujnują budżet, a do tego rolnikowi z Podkarpacia uprawy rozjeżdżają motocykliści. Andrzej Urbanek próbował ich gonić, ale uszkodził auto. Na szczęście ma nagranie z akcji. Wyznaczył nagrodę i teraz czeka na pomoc.
czytaj więcej »Prognoza pogody na środę 25 maja
W środę przeważnie pochmurno z opadami deszczu (3-15 mm). Na Podkarpaciu i Roztoczu Lubelskim możliwe burze (z 10-20 mm opadu i porywami wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Ziemia Lubuska i Dolny Śląsk na ogół bez z opadów. Temperatura maksymalna od 19 stopni Celsjusza na Pomorzu do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 23 maja
Sędzia Paweł Juszczyszyn nie orzeka od ponad dwóch lat. Teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła decyzję o jego zawieszeniu. W programie powiemy również o sytuacji na polskim rynku nieruchomości i o wyjątkowym teledysku, który ma moc i żar niczym Bayraktar. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Izba Dyscyplinarna przywróciła sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania
Paweł Juszczyszyn nie orzeka od ponad dwóch lat, mimo wyroków nakazujących przywrócenie go do pracy. Teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła swoją decyzję o jego zawieszeniu.
czytaj więcej »