"Efekt końcowy działania szczepionki AstraZeneki jest taki sam jak szczepionki mRNA"

02.02.2021 | "Efekt końcowy działania szczepionki AstraZeneki jest taki sam jak szczepionki mRNA"
02.02.2021 | "Efekt końcowy działania szczepionki AstraZeneki jest taki sam jak szczepionki mRNA"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
02.02.2021 | "Efekt końcowy działania szczepionki AstraZeneki jest taki sam jak szczepionki mRNA"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W przyszłym tygodniu mają ruszyć szczepienia kolejnej grupy - nauczycieli. Do Polski dotrze wtedy dostawa szczepionki od firmy AstraZeneca, która zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej będzie przeznaczona dla osób między 18. a 60. rokiem życia. Właśnie tym preparatem mają być szczepieni nauczyciele. Eksperci podkreślają, że efekt końcowy działania tej szczepionki będzie taki sam jak w przypadku preparatów firm Pfizer i Moderna.

W Polsce 94 procent chętnych lekarzy jest już zaszczepionych. Dlatego kolej na nową grupę zawodową i nową szczepionkę.

- W przyszłym tygodniu spodziewamy się pierwszej dostawy szczepionki firmy AstraZeneca i również w przyszłym tygodniu chcielibyśmy, aby rozpoczęły się szczepienia nauczycieli - zapowiada Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień.

Jak przyznaje prezes ZNP Sławomir Broniarz, reakcja nauczycieli "była bardzo negatywna".

Nauczyciele wcześniej apelowali o to, by szczepić ich szybciej. Teraz mają wątpliwości, czy chcą być szczepieni akurat tą szczepionką. - Nie nadaje się do osób starszych, do osób przewlekle chorych, więc zaproponujemy ją nauczycielom - mówi Sławomir Broniarz.

"Bardzo wysoki stopień zabezpieczenia"

Szczepionka firmy AstraZeneca przechowuje się łatwiej, a odstęp między dwoma dawkami ma dłuższy. Od szczepionek Moderny i Pfizera różni się też technologią.

To nie mRNA, a zmodyfikowane DNA adenowirusa, który u szympansów powoduje przeziębienie. Sam wirus nie zarazi i nie namnoży się. Pomoże za to wytworzyć białko kolca koronawirusa.

- Efekt końcowy działania szczepionki AstraZeneki jest taki sam jak szczepionki mRNA - zapewnia doktor habilitowany Piotr Rzymski z Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego imienia Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W Wielkiej Brytanii nie ma ograniczeń przy podawaniu szczepionki firmy AstraZeneca - tam szczepią się nią wszyscy.

Polska, śladem innych krajów Unii, szczepionkę AstraZeneki poda dorosłym do sześćdziesiątego roku życia. Wszyscy powyżej 60. roku życia - także nauczyciele - dostaną preparaty Pfizera i Moderny.

- Dane, które są przedstawione dla osób starszych, są zbyt skromne, żeby jednoznacznie uznać, że ta szczepionka jest skuteczna w tej grupie osób - tłumaczy profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Szczepionka AstraZeneki była testowana głównie na ludziach młodszych. Bez chorób takich jak na przykład schorzenia nerek czy wątroby. Daje blisko 60 procentową skuteczność, co różni ją od szczepionek Pfizera czy Moderny.

Jedno te szczepionki mają wspólne. - Wszystkie te szczepionki mają bardzo wysoki stopień zabezpieczenia przed wystąpieniem cięższego COVID-19 - mówi doktor habilitowany Piotr Rzymski.

W przypadku AstraZeneki ochrona przed ciężkim zachorowaniem i hospitalizacją to dotychczas sto procent.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS