Fakty - oglądaj online

 • Foto: PAP/Radek Pietruszka | Video: Katarzyna Górniak / Fakty TVN
 • Rząd wysłał do Brukseli Krajowy Plan Odbudowy. We wtorek Sejm zdecyduje o unijnym funduszu
 • We wtorek ruszają matury. "Jest stres, ale jest też pozytywne nastawienie"

Kończy się majówkowa akcja. "Taki pozytywny trend na szczepienia się wytworzył"

Podczas majowego weekendu Polacy masowo ruszyli do mobilnych punktów szczepień przeciwko COVID-19. Zainteresowanie było tak duże, że trzeba było dowozić dodatkowe dawki. Tysięcy chętnych nie zraził ani deszcz, ani chłód, ani wiele godzin oczekiwania.

W majowy weekend do mobilnych punktów szczepień ustawiały się długie kolejki.

- Bardzo budujący widok. Pokazuje, że Polacy ufają szczepieniom, chcą się szczepić - komentuje Anna Rahnama, przewodnicząca do spraw szczepień Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Ostatni dzień akcji "Zaszczep się w majówkę"

Oczekiwanie w deszczu i kilkusetmetrowe kolejki stały się symbolem majówkowej akcji szczepień....

Zainteresowanie majówkową akcja szczepień jedną dawką i bez rejestracji zaskoczyło organizatorów. Dawek szczepionki trzeba było dorzucić, a do pracy ściągnąć więcej ludzi. Tysięcy chętnych nie zraził ani deszcz, ani chłód, ani wiele godzin oczekiwania.

- Wielu ludzi było po prostu zdeterminowanych. To są świadomi ludzie, bardzo dużo młodych ludzi, którzy po prostu chcą zdrowo i dłużej żyć - mówi Helena Wilkosz, pielęgniarka naczelna Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu.

Widok ludzi tak wytrwale czekających na to, by się zaszczepić, może zadziałać lepiej niż niejedna akcja promocyjna.

- Taki pozytywny trend na szczepienia się wytworzył. Z pewnością osoby nieprzekonane, które do tej pory być może zastanawiały się, czy się szczepić, po dzisiejszej, majówkowej akcji będą z pewnością przekonane - uważa Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Majówkowa akcja nie da jednak efektu natychmiast. W trzydniowej akcji miało być zaszczepionych ponad pięćdziesiąt tysięcy osób. W całym ubiegłym tygodniu zaszczepiono łącznie ponad półtora miliona chętnych. Właśnie rusza rejestracja kolejnych roczników.

To wszystko jednak daje na razie niecałe dziesięć procent w pełni zaszczepionego ogółu społeczeństwa. Potrzeba znacznie więcej. Zdaniem doktora Andrzeja Trybusza, byłego głównego inspektora sanitarnego, odporność populacyjna "zacznie stawać się faktem", gdy procent osób zaszczepionych lub takich, które przechorowały COVID-19, wyniesie 70-75 procent populacji.

Luzowanie restrykcji

Znacznie szybciej, bo już 4 maja, faktem stanie się zniesienie niektórych obostrzeń.

Od 4 maja dzieci z klas 1-3 pójdą do szkół, klienci zrobią zakupy w centrach handlowych, sklepach meblowych i budowlanych, a zwiedzający wybiorą się do galerii i muzeów. - W tym wszystkim ważna jest jedna podstawowa rzecz: my nie zapomnimy o tym, co nazywamy bezpiecznym zachowaniem - przypomina doktor Andrzej Trybusz.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 10 maja

  Fakty z 10 maja

  Szczepienia przeciw COVID-19 przyspieszają - eksperci podkreślają, że trzeba zacząć przekonywać do szczepień. W programie powiemy również o konferencji Joe Bidena z prezydentami państw wschodniej flanki NATO, a także o tym, jak rząd promuje unijny fundusz odbudowy. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • "Działania destabilizacyjne Rosji są niepokojące"

  "Działania destabilizacyjne Rosji są niepokojące"

  W poniedziałek w Rumunii doszło do spotkania państw grupy B9 z udziałem prezydenta Stanów Zjednoczonych i Sekretarza Generalnego NATO. Spotkanie miało charakter hybrydowy - prezydenci Polski i Rumunii spotkali się w Bukareszcie osobiście, pozostali przywódcy brali udział w spotkaniu w formule online.

  czytaj więcej »
 • "W tej chwili nie ma prokuratury jako urzędu państwowego. Jest folwark pańszczyźniany"

  "W tej chwili nie ma prokuratury jako urzędu państwowego. Jest folwark pańszczyźniany"

  - W tej chwili nie ma prokuratury jako urzędu państwowego. Jest folwark pańszczyźniany, na czele którego stoi pan feudalny i nazywa się Bogdan Święczkowski - tak w "Faktach po Faktach" TVN24 oceniła Katarzyna Kwiatkowska, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia". Prokuratura Krajowa, na której czele stoi Bogdan Święczkowski, żąda od Katarzyny Kwiatkowskiej przeprosin i wpłaty 250 tysięcy złotych na Caritas za wypowiedzi udzielone w innym wywiadzie.

  czytaj więcej »
 • Podatnik potrójnie płaci za ochronę Jarosława Kaczyńskiego. "To jest kuriozum"

  Podatnik potrójnie płaci za ochronę Jarosława Kaczyńskiego. "To jest kuriozum"

  Z publicznych pieniędzy idą środki na policję, której kilkudziesięciu funkcjonariuszy pilnuje domu Jarosława Kaczyńskiego, na subwencję dla PiS, z której utrzymywana jest prywatna ochrona prezesa PiS, a także na Służbę Ochrony Państwa, która domu wicepremiera jednak nie pilnuje, choć mogłaby do tego być oddelegowana. Policja twierdzi, że nie pilnuje domu wicepremiera, tylko jest w jego okolicy z innych powodów, aczkolwiek też związanych z osobą Jarosława Kaczyńskiego. Cały Reportaż Piotra Świerczka i Grzegorza Łakomskiego w TVN24 o 20:30 oraz w TVN24 GO.

  czytaj więcej »
 • Na Wzgórzu Świątynnym doszło do starcia Palestyńczyków i policji. Ponad 300 osób rannych

  Na Wzgórzu Świątynnym doszło do starcia Palestyńczyków i policji. Ponad 300 osób rannych

  Na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie w poniedziałek rano doszło do starcia Palestyńczyków z policjantami. Palestyńczycy rzucali w funkcjonariuszy kamieniami, zaś policja odpowiadała granatami hukowymi, gumowymi kulami i gazem łzawiącym. Walki przeniosły się także do środka meczetu Al-Aksa. Ponad 300 Palestyńczyków i ponad 20 policjantów zostało rannych. Gniew Palestyńczyków wywołał plan wysiedlenia palestyńskich rodzin z terenów we wschodniej części Jerozolimy, na których mają powstać kolejne izraelskie osiedla.

  czytaj więcej »
 • Kobieta dwa razy złamała zasady izolacji domowej. Usłyszała wyrok skazujący

  Kobieta dwa razy złamała zasady izolacji domowej. Usłyszała wyrok skazujący

  Karolina L. była zakażona koronawirusem i dwa razy wyszła na zakupy. Złamała zasady izolacji domowej i za to w areszcie spędziła już pięć miesięcy. W poniedziałek kobieta usłyszała wyrok: rok więzienia w zawieszeniu na rok. Prokuratura przeprowadziła drobiazgowe śledztwo. Dzięki monitoringowi ustalono, że Karolina L. miała kontakt z ponad 30 osobami. Dziesięć z tych osób trafiło na kwarantannę i ma dostać od Karoliny L. po 150 złotych zadośćuczynienia.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na wtorek 11 maja

  Prognoza pogody na wtorek 11 maja

  We wtorek na ogół słonecznie. Nieco chmur na zachodzie kraju. Temperatura maksymalna od 21 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 28 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, okresami w porywach osiągający prędkość do 40-60 km/h, południowo-wschodni.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 9 maja

  Fakty z 9 maja

  9 maja, w rocznicę podpisania Deklaracji Schumana, obchodzony jest Dzień Europy. Z tej okazji 21 prezydentów państw członkowskich Unii Europejskiej napisało wspólny list. W programie także komentarze po sobotniej emisji reportażu "Mafijny boss i afera w Ministerstwie Finansów", a także o szczepieniu alergików. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • "Od przeszło pięciu lat obecna władza skutecznie zniechęca Polaków do Unii Europejskiej"

  "Od przeszło pięciu lat obecna władza skutecznie zniechęca Polaków do Unii Europejskiej"

  21 prezydentów państw członkowskich UE, w tym Andrzej Duda, pozytywnie wypowiedziało się o projekcie europejskim w Dniu Europy, który obchodzony jest 9 maja. To wyjątkowa sytuacja, bo politycy obozu rządzącego o Unii Europejskiej często mówią źle. Spadek zaufania Polaków do UE widać w badaniach Komisji Europejskiej. - Gdyby PiS porządził jeszcze kilka lat i mielibyśmy przeprowadzić referendum, tak jak Wielka Brytania, to obawiałabym się o jego wynik - komentuje posłanka PO Izabela Leszczyna.

  czytaj więcej »
 • "Żyjemy w patologicznym państwie PiS-u"

  "Żyjemy w patologicznym państwie PiS-u"

  Reportaż "Superwizjera" TVN opisał działalność Jana L., jednego z najbardziej tajemniczych polskich przestępców. W tej sprawie jest niemal wszystko, co groźne - mafia, kradzieże, przemyt, pranie brudnych pieniędzy i niezliczone przekręty, a do tego mocne powiązania z władzą i praktycznie bezkarność.

  czytaj więcej »
tvnpix