"Kilka miesięcy bez obecności uczniów w szkole wygenerowało konkretne oszczędności"

28.08.2020 | "Kilka miesięcy bez obecności uczniów w szkole wygenerowało konkretne oszczędności"
28.08.2020 | "Kilka miesięcy bez obecności uczniów w szkole wygenerowało konkretne oszczędności"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
28.08.2020 | "Kilka miesięcy bez obecności uczniów w szkole wygenerowało konkretne oszczędności"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Nie będzie większej subwencji oświatowej na wydatki związane z ochroną szkół przed koronawirusem. Prosi o to wielu samorządowców. Minister edukacji wyjaśnił, skąd wziąć pieniądze. Z oszczędności. Od marca szkoły były zamknięte i samorządy mniej wydały.

Promocja optymistycznego myślenia na cztery dni przed startem szkół w czasach epidemii poszła bardzo daleko.

- Nie przywołujemy tego, co może się złego wydarzyć, a przeciwnie. Jeżeli będziemy emanować optymizmem i będziemy nastawieni na pozytywne rozwiązania, to one takie będą - mówi Maria Jolanta Nawrocka-Rolewska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej numer 380 w Warszawie. - Widzę, że niektórzy z państwa myślą negatywnie. Myślą o tym, co złego może się wydarzyć i to zło państwa spotyka. Bo człowiek dostaje to, czego pragnie, o czym ciągle myśli - dodaje.

Rozważanie tego, czy optymistyczne myślenie jest lekiem na koronawirusa, nie ma sensu. Najwyraźniej uznał tak także minister edukacji. Dalej było już nie o wspieraniu dobrego samopoczucia, a słowa o wsparciu materialnym.

- W tej chwili Ministerstwo Zdrowia proponuje kilka milionów litrów płynów dezynfekujących, kilkadziesiąt milionów maseczek. Plus do tego kilkadziesiąt tysięcy termometrów - mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

"Jest to trochę rytualne atakowanie rządu"

Bez wątpienia we wtorek rozpocznie się wielki, ogólnopolski eksperyment, w którym kluczową rolę będzie odgrywało to, czy dyrektorom uda się zapewnić bezpieczeństwo. Szkoły muszą być zabezpieczone nie na wrzesień, nie na kilka tygodni, a na wiele miesięcy. I tu zaczynają się schody. Jeszcze przed pierwszym września.

- Patrzymy bardzo w kierunku gmin wiejskich. Około 800 gmin wiejskich już nie jest w stanie dopiąć swojego budżetu - tłumaczył Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

- Jest to trochę rytualne atakowanie rządu, że chcemy dodatkowych pieniędzy - uważa Marzena Machałek, wiceminister edukacji narodowej.

"Rytualnym atakowaniem rządu" rząd nazywa prośby samorządów o zwiększenie tak zwanej subwencji oświatowej. Czyli prośbę o zabezpieczenie pieniędzy w budżecie, bo maseczki, płyny, a czasem i dodatkowe ręce do pracy mogą być tu potrzebne długo.

- Kilka miesięcy bez obecności uczniów w szkole wygenerowało konkretne oszczędności. I jak rozumiem wójt, burmistrz, starosta, prezydent miasta będą chcieli te pieniądze z powrotem przeznaczyć na bezpieczeństwo i wyposażenie szkół - mówi Dariusz Piontkowski.

- Nie za bardzo teraz można mówić o jakichkolwiek oszczędnościach, bo wręcz w związku z koronawirusem są dodatkowe inne koszty - opowiada Anna Grygierek ze Związku Gmin Wiejskich.

Ministerstwo rozesłało do szkół instrukcje jak postępować, gdy w szkole pojawi się przypadek koronawirusa. To pięć scenariuszy. Od izolacji jednego ucznia, przez kwarantannę całej klasy, do przejścia na nauczanie zdalne całej szkoły.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS