Kolejny taki przypadek w ostatnim czasie. "Nie było żadnego ośrodka w Polsce, który by pełnił ostry dyżur replantacyjny"

Kolejny taki przypadek w ostatnim czasie. "Nie było żadnego ośrodka w Polsce, który by pełnił ostry dyżur replantacyjny"
Kolejny taki przypadek w ostatnim czasie. "Nie było żadnego ośrodka w Polsce, który by pełnił ostry dyżur replantacyjny"
Marek Nowicki | Fakty TVN
03.04 | Kolejny taki przypadek w ostatnim czasie. "Nie było żadnego ośrodka w Polsce, który by pełnił ostry dyżur replantacyjny"Marek Nowicki | Fakty TVN

Maksymilian miał wielkie szczęście w nieszczęściu. Stracił kciuk, ale udało się go przyszyć dzięki szybkiej i spontanicznej akcji lekarzy, którzy przyjechali z Gliwic do Trzebnicy - specjalnie dla nastoletniego pacjenta. W całej Polsce wciąż nie ma mikrochirurgicznego dyżuru dla dzieci.

14-letni Maksymilian stracił palec w wypadku. - W hali na pile ciąłem drewno i już potem naprawdę nie pamiętam - opowiada Maksymilian Pedrycz.

W piątek nie było w całym kraju żadnego szpitala, który mógłby chłopakowi urwany palec przyszyć. - Niestety tego dnia nie było żadnego ośrodka w Polsce, który by pełnił ostry dyżur replantacyjny - mówi doktor Ahmed Elsaftawy, kierownik pododdziału Replantacji Kończyn, Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki w Szpitalu imienia Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy koło Wrocławia.

To w ostatnim czasie już trzeci taki przypadek. W lutym, gdy 13-letni Maciej stracił trzy palce, też nie było w całym kraju ostrego dyżuru. Tak było też w marcu, kiedy 15-letni Paweł stracił kciuk lewej ręki. Też nie miał mu kto pomóc, bo takie dyżury dla dzieci szpitale pełnią tylko w niektóre dni.

W przypadku wszystkich trzech chłopców lekarze musieli zdzwaniać się po godzinach, przyjeżdżać z daleka, organizować naprędce zespół chirurgiczny i przyszywać kończyny. - W tym przypadku pan profesor Adam Maciejewski zadzwonił do doktora Ahmeda Elsftawego, który zgodził się wykonać kolejną replantację poza naszym dyżurem replantacyjnym - informuje Jarosław Maroszek, dyrektor Szpitala imienia Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Pytania do ministerstwa

Dyżurów replantacyjnych dla dzieci nie ma codziennie, bo NFZ musiałby płacić nie tylko za zabiegi, ale też za gotowość do pracy. W marcu rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia zapowiedział, że w końcu zostanie stworzony w Polsce jeden ośrodek z codziennym dyżurem. Ale nie od razu. - Taki stały dyżur, zaraz po przeszkoleniu lekarzy, zostanie utworzony - przekazał Wojciech Andrusiewicz 15 marca, ale dodał, że na razie trudno powiedzieć, w którym ośrodku taki dyżur by się miał odbywać.

Mikrochirurdzy twierdzą, że to zły pomysł, że najbezpieczniej by było, gdyby w gotowości pozostawało kilka ośrodków, tak żeby dzieci z obciętymi kończynami nie musiały być wożone z jednego końca kraju na drugi. Takie sytuacje to proszenie się o nieszczęście, a w przypadku replantacji liczy się czas.

Po wypadku Maksymiliana ekipa "Faktów" TVN postanowiła o całą sprawę zapytać osobiście ministra zdrowia. Adam Niedzielski najwyraźniej jednak o sprawie nic nie wiedział. Z pomocą przyszedł mu rzecznik prasowy, który zadeklarował, że odpowie na pytanie za ministra po spotkaniu.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS