Fakty - oglądaj online

"Im się chce chcieć". Koledzy ze szkoły zrobili dla Kingi nową rękę, teraz ją ulepszyli

Urodziła się bez przedramienia, zbiera na bioniczne ramię, a na razie koledzy z technikum zrobili dla niej elektroniczną rękę. Ma jej pomagać w pracy. Uczniowie chcą też pomóc innym. Projekt tego "szczęścia z plastiku" umieścili w internecie. Kto chce, może ich naśladować.

Wonderwoman - pierwsza supermoc Kingi to superprzyjeciele. - Pokazali mi jak wstać, a ja już sama zrobiłam kroki do przodu - mówi Kinga Wawro, która urodziła się bez prawej ręki. Trzy miesiące temu koledzy z technikum w Jarosławiu wydrukowali jej na drukarce 3D pierwszą, mechaniczną protezę.

Koledzy nie zatrzymali się na wykonaniu ręki mechanicznej. Pod wodzą wychowawcy udoskonalali projekty, podpowiedzi szukali w internecie. Kolejna moc dziewczyny, to superdłoń, którą jej podali.

- Stuningowali tę rękę, doposażyli ją w paznokcie, tipsy. Ręka posiada powerbank, którym można ładować telefon, posiada neomagnesy, którymi można łapać śrubki - tłumaczy Artur Tutka, wychowawca Kingi w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

Koledzy ze szkoły wydrukowali Kindze protezę ręki

Siła marzeń i siła przyjaźni. 19-letnia Kinga od zawsze chciała pracować przy samochodach. Teorii...

Ręka elektroniczna to podstawa, bo Kinga naprawia samochody.

"Im się chce chcieć"

- 20 lat uczę w szkole, ale teraz zobaczyłem jak powinna wyglądać lekcja. Właśnie na zasadzie tego projektu. Pracują i w nocy, i w dzień - mówi Artur Tutka.

- Chłopaki są bardzo zdolni. Chłopaki mają jedną rzecz bardzo cenną: im się chce chcieć - mówi prezes Fundacji "E-Nable Polska" dr Krzysztof Grandys, który doradzał kolegom Kingi.

Uczniowie chcą pomagać. Nie tylko Kindze. Dlatego na stronie"Szczęście z plastiku" uczniowie z Jarosławia oddają to, co stworzyli. Cały projekt elektronicznej ręki, która kosztowała nieco ponad sto złotych.

Ogólnodostępny content

- Każdy może pobrać, zobaczyć i wykonać rękę 3D dla swojego dziecka lub samego siebie - mówi Damian Kobyliński, uczeń Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

Pan Bartek stracił rękę, ale jest strażakiem. Mieszkańcy gminy zbierają na jego protezę

Uwielbiają go dzieci, cenią mieszkańcy, chwalą koledzy z pracy. Jest strażakiem i sołtysem wsi...

- Chcę oddać to, co dostałam od chłopaków. Ułatwienie życia. Zmienił się mój charakter i to, jak patrzę na świat i na ludzi - mówi Kinga. Bo ta ręka to klucz, albo otwieracz. Także do samej Kingi. Od czasu gimnazjalnych szykan, gdy nazywano ją "bezrękowcem", zupełnie się zmieniła.

- Ludzie tacy, jak ja nie są dziwni, oni są właśnie wyjątkowi - przypomina Kinga.

Uwierzyła dzięki nauczycielowi, kolegom, dyrektorowi, który dał się przekonać, by się tu uczyła. - Dała mi taki przykład: czy pan dyrektor by powiesił jedną ręką karnisz, przykręcił do sufitu? Ja mówię ojej, trudna sprawa. A ona to właśnie zrobiła - wspomina Adam Tomaszewski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

Kinga właśnie zdała maturę, chce studiować. Z ręką od kolegów jedzie na staż naprawiać zabytkowe samochody.

Wciąż zbiera na protezę bioniczną, która dałaby jeszcze większe możliwości, ale już wie, że wszystko może.

- Moje dziecko jest uśmiechnięte, moje dziecko jest szczęśliwe, spełnione dzięki wspaniałym chłopcom, wychowawcom, szkole. Ja się im nie wypłacę do końca życia - mówi Lucyna Wawro, mama Kingi.

- Happy end - podsumowuje Kinga.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 28 października

  Fakty z 28 października

  Środa to kolejny dzień protestów, które wybuchły po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Manifestacje odbywają się w niemal całej Polsce. W programie powiemy również kolejnym dniu walki z epidemią COVID-19, o proteście rolników, a także o problemach z personelem medycznym. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • "Nie liczyłam, że będzie nas aż tyle". Nie ustają protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji

  "Nie liczyłam, że będzie nas aż tyle". Nie ustają protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji

  Środa to siódmy dzień protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W Warszawie protestujący najpierw zebrali się przed siedzibą Ordo Iuris, a później dotarli przed Sejm. Manifestacje odbyły się nie tylko w wielkich miastach, ale też w tych mniejszych.

  czytaj więcej »
 • Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego

  Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego

  Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Córka prezydenta w opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczeniu podkreśliła, że dotychczas istniejące rozwiązanie dawało możliwość wyboru. "Wybór, a nie przymus. Kobieta mogła, ale nie musiała z tego prawa korzystać" - dodała. Podobne nastroje panują wśród społeczeństwa. Według najnowszego sondażu 73 procent ankietowanych nie popiera decyzji Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.

  czytaj więcej »
 • "Moja praca staje się bezzasadna". Lekarze popierają protesty kobiet

  "Moja praca staje się bezzasadna". Lekarze popierają protesty kobiet

  Jeśli decyzja Trybunału Konstytucyjnego stanie się obowiązującym prawem, to dla pacjentek, u których stwierdzono nieuleczalną, śmiertelną wadę płodu, będzie to oznaczało miesiące męczarni, a my będziemy się temu tylko przypatrywać - mówią lekarze, którzy przyłączyli się w środę do protestu przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

  czytaj więcej »
 • Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry odrzucony

  Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry odrzucony

  To akt oskarżenia nie tylko wobec ministra sprawiedliwości, ale wobec całego rządu PiS - tak przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka uzasadniał wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. W głosowaniu, które odbyło się we wtorek w Sejmie, za dymisją ministra było 217 posłów, przeciw - 232.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 29 października

  Prognoza pogody na czwartek 29 października

  W czwartek zachmurzenie będzie umiarkowane, wzrastające do dużego z przemieszczającymi się od zachodu w głąb kraju opadami deszczu. Jedynie na krańcach wschodnich kraju bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 11 stopni Celsjusz na Pomorzu, 13 stopni Celsjusza w centrum kraju do 15 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i południowo-zachodni będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 27 października

  Fakty z 27 października

  Burza na ulicach, burza w Sejmie. Otoczony prezes PiS, przywołana Straż Marszałkowska. Kiedy słychać o prawach kobiet, posłanki PiS widzą zdziczenie, a wicemarszałek widzi symbole SS. W programie powiemy również o rządowej pomocy dla przedsiębiorców, wyroku w sprawie zabójstwa generała Papały i zatrzymaniu byłego menedżera Roberta Lewandowskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
tvnpix