Fakty - oglądaj online

Brexit to kolejna "wina Tuska"? Tak słychać z PiS, a oni patrzą Tuskowi na ręce

Czy Wielka Brytania ucieka przed Donaldem Tuskiem? Brexit to wina polityków takich jak Donald Tusk - uważa Jarosław Sellin. Politycy PiS są specjalistami od winowajców, a raczej od winowajcy. Ile to już razy była "wina Tuska"?

Sellin odpowiada na list Sobeckiej

Listy Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego są dobre, są mocne, będą...

- Brexit. Katastrofa Unii Europejskiej. Jedno z najpoważniejszych państw ucieka z Unii Europejskiej z powodu arogancji takich polityków jak Juncker, Timmermans i Donald Tusk - powiedział poseł PiS i wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Czasem, podczas szczytów, rzeczywiście tak to mogło wyglądać, ale prawdziwi brukselscy insiderzy doradzają dystans.

- Obciążanie jednej osoby, na przykład tylko Camerona, czy tylko Tuska, czy tylko Junckera, za to, co się stało, jest wielkim skrótem myślowym i uproszczeniem - ocenił eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki.

Krytyczni fani

Ten skrót myślowy ma długą historię. - Hasło "wina Tuska" jest już hasłem legendarnym i, jak widzę, pan Sellin wdraża je bardzo twórczo - skomentował poseł PO Krzysztof Brejza.

Nie do końca twórczo - raczej odtwórczo, bo ten pogląd na brexit (że winny jest mu Tusk) już dawno temu wygłosił sam prezes PiS.

- (Donald Tusk - przyp. red.) ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za brexit i po prostu powinien zniknąć z europejskiej polityki - stwierdził w czerwcu 2016 roku Jarosław Kaczyński. - To jest bardzo poważny błąd przede wszystkim brytyjskich elit i polityków. Ja wiem, że w Polsce dla niektórych moich wiernych fanów to jest wina Tuska. Tak jak wszystko - skomentował to miesiąc później sam przewodniczący Rady Europejskiej.

Wiernych fanów się nie traci, o czym wie każda gwiazda. - Za wszystko w mniemaniu polityków PiS-u odpowiada Donald Tusk - zauważył rzecznik PSL Jakub Stefaniak.

Brexit opóźniony nawet o dwa lata. Brytyjskie media o scenariuszach

Najwyżsi unijni urzędnicy rozważają opóźnienie brexitu do 2021 roku - poinformował "The...

Stare wina

Kiedy Donald Tusk był premierem, to rocznice smoleńskie on i Jarosław Kaczyński obchodzili osobno. Zdaniem prezesa PiS-u odpowiedzialny za ten fakt był właśnie Donald Tusk. Hasło "wina Tuska" towarzyszy polskiej polityce od dobrych siedmiu lat. Już w 2012 roku na Tuska wskazywał przyszły prezydent Polski Andrzej Duda.

Przyszły ulewy, które wyrządziły szkody, a służby nie wszędzie i nie od razu zdążyły z pomocą. Kto winny? - To jest wina obecnego rządu, osobiście Donalda Tuska - tłumaczył, będąc w opozycji, Jarosław Kaczyński.

Kiedy zniknęli inwestorzy, którzy mieli ratować stocznie... - To już zaniechanie bardzo konkretne. Bardzo konkretnego rządu i bardzo konkretnego człowieka. To zaniechanie Donalda Tuska - wyjaśniał prezes PiS.

- Za trzy miliardy lat Słońce pochłonie Ziemię. Będzie po naszej całej cywilizacji. I wydaje mi się, że Tusk w tej sprawie nic nie robi - kpił w październiku 2012 roku w Radiu Zet Tomasz Nałęcz, ówczesny doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Skoro już jesteśmy przy żartach z brodą, to nikt tego nie podsumował tak trafnie jak Mariusz Błaszczak: - Wszystkiemu, jak się okazuje, winien Donald Tusk - stwierdził.

Co było do okazania - jak mawiają matematycy.

Autor: Maciej Mazur / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Krzysztofk6mq
Krzysztofk6mq

Chorzy, żądni władzy mali ludzie, bezkarni, bo przecież sami siebie nie ukażą, cały czas :to wina poprzedniej władzy, a sami kradną jak jest to możliwe, typowi komuniści, tamci też nikogo się nie bali, ponieważ sami decydowali, ci przejęli wszystkie zasady komuny i robią to samo - złodzieje!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   tvnpix