Tusk: bez planu nie ma co próbować wyruszać do wielkiego boju o Polskę

21.02.2019 | Tusk: bez planu nie ma co próbować wyruszać do wielkiego boju o Polskę
21.02.2019 | Tusk: bez planu nie ma co próbować wyruszać do wielkiego boju o Polskę
Arleta Zalewska | Fakty TVN
21.02.2019 | Tusk: bez planu nie ma co próbować wyruszać do wielkiego boju o PolskęArleta Zalewska | Fakty TVN

"Nie będę udawał, że to nie moja wojna" - mówi w "Faktach po Faktach" Donald Tusk i przed wyborami europejskimi wysyła jasny sygnał: nowa partia nie jest potrzebna, ale potrzebna jest wielka obywatelska koalicja. Nowa energia może ruszyć czwartego czerwca, ale w którą stronę to będzie ruch?

- Jego komunikat odbieram tak - nie spoczywajcie na laurach - mówi Tomasz Siemoniak.

Dla polityków Platformy Obywatelskiej - niezależnie od oceny, interpretacji i osobistego odbioru tego, co w rozmowie z Katarzyną Kolendą- Zaleską w "Faktach po Faktach" nakreślił Donald Tusk - wysłany komunikat do polityków i wyborców sygnał jest jednoznaczny.

- Nie będę udawał, że to nie moja wojna czy, że to nie moje wybory, bo to są też moje wybory - stwierdził Donald Tusk, szef Rady Europejskiej. To pierwsza deklaracja dotycząca wyborów europejskich.

- Nowa partia polityczna w Polsce, moim zdaniem, dzisiaj nie jest potrzebna - mówił Tusk. To kolejna deklaracja, a trzecia dotyczy wyborów parlamentarnych. - Nie mam żadnych wątpliwości, że do tych wyborów powinna pójść wielka obywatelska koalicja, która uruchomi energię nie tylko partii politycznych, ale także ludzi - stwierdził Tusk i dodał, że nazwy takie jak "Ruch 4 czerwca" - "są najmniej istotne".

W jakiej roli?

W mierzonej w latach dyskusji pod hasłem "czy Donald Tusk wróci, czy nie wróci do polskiej polityki" od środy pytanie brzmi nie tyle czy - a w jakiej roli?

- Bez planu nie ma co próbować wyruszać do wielkiego, poważnego boju o Polskę - stwierdza Tusk, nie zdradzając szczegółów.

- Myślę, że on będzie do końca swojej kadencji w Brukseli - mówi Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski spotkał się z byłym premierem na początku lutego. Razem z prezydentem Gdańska i Warszawy tworzy ramowy plan na obchody i - jak mówi się nieoficjalnie - na obywatelski ruch 4 czerwca.

Wystarczy rzut oka na kalendarz - 30. rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów wypada tydzień po wyborach europejskich. I pięć miesięcy przed tymi do Sejmu i Senatu.

"Jeśli komuś zależy na bezruchu, to obecnej władzy"

- Widzę miejsce na to, żeby angażować wszystkich innych, którzy się do tej pory nie angażowali w politykę, po to, aby walczyć o wzmocnienie demokracji w Polsce - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

- Partie działające dzisiaj na polskiej scenie politycznej nie mają żadnego powodu obawiać się działań z mojej strony i nie powinny się obawiać ruchu obywatelskiego. Możemy to pisać z małej, czy z dużej litery - nie ma znaczenia. Jeśli komuś zależy na bezruchu, to aktualnej władzy - ocenia Donald Tusk.

Sam pomysł na budowę - po stronie opozycji - ruchu wokół 30. rocznicy czerwca powstał dużo wcześniej. - 4 czerwca jest nie przypadkowy, bo to jest naprawdę napisany na moich oczach testament Pawła Adamowicza - mówi Donald Tusk.

Centralnym punktem zaplanowanych na ten dzień wydarzeń ma być okrągły stół, który stanie na placu w Gdańsku, gdzie samorządowcy podpiszą nową Deklarację Solidarności i Wolności. Na obchodach przemawiać ma również Donald Tusk.

- Zapowiadał wczoraj powrót jako patrona nad takim szerokim ruchem społecznym, który będzie wspierał całą opozycję - mówi była premier Ewa Kopacz.

- Dobra partia jest przygotowana jest na każdy scenariusz. Nie wymiękajmy - róbmy swoje. Przyjdzie, nie przyjdzie - mówi Tadeusz Cymański z PiS.

Tusk z kolei mówi, że gdy przyjdzie czas na wybory prezydenckie, będzie czas na decyzję. Na pytanie o to, czy nie mówi definitywnie "nie", odrzekł: - Na pewno nie mówię definitywnie tak.

Kadencja Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej kończy się pół roku przed wyborami prezydenckimi.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN