Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Krzysztof Skórzyński / Fakty TVN
 • Warszawa szykuje punkty masowych szczepień
 • Od 12 kwietnia kolejny etap znoszenia restrykcji w Anglii
Polityka wewnętrzna

Mapa konfliktów w obozie rządowym. "Zjednoczona Prawica stała się już historią"

Może dojść do wydarzeń, które doprowadzą do skrócenia kadencji - mówi Jarosław Kaczyński i nie wyklucza wcześniejszych wyborów. Wydarzeń, które doprowadziły do skłócenia koalicji, było ostatnio sporo.

Jarosław Gowin wygrał w sądzie spór o władzę w partii. "Gra skończona"

- Inicjatorzy tego groteskowego puczu nie działali bez oparcia - tak Jarosław Gowin, lider...

Scenariusz wyborów, które miałyby się odbyć jeszcze w 2021 roku na jesieni, jest rozważany. Prezes PiS mówi o nim już nie tylko najbliższym współpracownikom. Mówi o takim scenariuszu także publicznie.

"Może dojść do wydarzeń, które doprowadzą do skrócenia kadencji. Ale, żeby była jasność, nie prognozuję wcześniejszych wyborów. Jedynie nie wykluczam takiej ewentualności" - powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".

Prezes PiS nie powiedział, jakie zdarzenia mogą doprowadzić do wcześniejszych wyborów. Dopowiada to uczestnik narad na Nowogrodzkiej.

- Ujawnianie przez premiera Gowina jakichś jego domysłów, że to prezes Kaczyński chciał go politycznie zabić, no to są rzeczy niedopuszczalne. Tak być nie może - mówi w rozmowie z "Faktami" TVN Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS.

Chodzi o słowa Jarosława Gowina, które padły na antenie TVN24. Prezes Porozumienia wyraźnie zasugerował, że to prezes PiS i ludzie prezesa stali za próbą przewrotu w jego partii.

- Za tą próbą groteskowego puczu stoi to samo środowisko, które stało za pomysłem na wybory korespondencyjne. Chodziło o odsunięcie mnie od władzy - powiedział w piątek w programie "Sprawdzam" Jarosław Gowin.

Zobacz całą rozmowę z Jarosławem Gowinem w TVN24 GO

- Taka sytuacja jest absolutnie niemożliwa do zdzierżenia. Prezes Kaczyński tego nie zdzierży - mówi Ryszard Czarnecki. - Myślę, że o groteskowym puczu może mówić tylko groteskowy dyktator - dodaje Adam Bielan, eurodeputowany PiS.

Mapa konfliktów

Trzy wypowiedzi - szefa Porozumienia i dwóch współpracowników prezesa Kaczyńskiego - wyjątkowo dobrze opisują relacje, które dziś panują w rządzie i w koalicji. Uzasadniają także sugestie Jarosława Kaczyńskiego o możliwych przyspieszonych wyborach w związku z konfliktami, które są już trudne do opanowania.

"To był groteskowy pucz. Zakończył się on miażdżącą krytyką ze strony sądu"

Jarosław Gowin nie ma wątpliwości, że gra o przywództwo w Porozumieniu jest zakończona. W jego...

Dzisiaj już nikt w rządzącej koalicji nie powie, że wszystko jest w porządku, bo zakłamywałby rzeczywistość.

W obozie Zjednoczonej Prawicy trwa spór totalny na linii Zbigniew Ziobro - Mateusz Morawiecki. Ziobro przy każdej możliwej okazji podważa pozycję premiera. Spór o kształt unijnego budżetu tylko ten konflikt upublicznił. W tym kontekście Jarosław Kaczyński od dawna oskarża lidera Solidarnej Polski o nielojalność i przerośnięte ambicje.

W przypadku Jarosława Gowina trudno mówić o sporze. To niemal wojna, w której wicepremier oskarża prezesa PiS o próbę wyeliminowania go z polityki. Prezes i jego ludzie  oskarżają wicepremiera o spiskowanie z opozycją przy okazji sporu o wybory korespondencyjne.

To i tak tylko niewielki wyrywek potężnej już mapy konfliktów na prawicy. Do niedawna jeszcze skutecznie wyciszanych - dziś widocznych gołym okiem.

"Będziemy za przyspieszonymi wyborami"

- Zjednoczona Prawica stała się już historią - ocenia Katarzyna Lubnauer z KP Koalicji Obywatelskiej, Nowoczesnej.

- Jeśli tylko będzie taka wola większości, to będziemy za przyspieszonymi wyborami. To jest oczywiste - dodaje Agnieszka Pomaska z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

Jarosław Kaczyński w tym samym wywiadzie, w którym mówi o opcji przyspieszonych wyborów, opisał także pozycję premiera.

Prezes PiS zrobił to jednak w taki sposób, by Mateusz Morawiecki nie poczuł, że jego pozycja jest bardzo silna. "(Mateusz Morawiecki - przyp. red.) ma moje poparcie  i zaufanie, bo gdyby nie miał, to nie byłby tym, kim jest. Na razie moje wsparcie mu to gwarantuje" - stwierdził prezes PiS.

Autor: Krzyszof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 19 kwietnia

  Fakty z 19 kwietnia

  W poniedziałek w Polsce ruszyły pierwsze pilotażowe punkty szczepień powszechnych, a premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne zmiany w harmonogramie. W programie także o obchodach 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, o szokujących scenach z jednego ze sklepów w Lesznie, a także o ponownym otwarciu żłobków i przedszkoli. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • 78. rocznica powstania w getcie warszawskim

  78. rocznica powstania w getcie warszawskim

  Gdy 19 kwietnia 1943 roku o 6:00 rano do warszawskiego getta wkroczyły odziały Waffen-SS, w ich stronę poleciały granaty i butelki z benzyną. Tak zaczęło się pierwsze miejskie powstanie w czasie II wojny światowej. Jego bohaterowie nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo, chcieli godnie umrzeć jako wolni ludzie.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na wtorek 20 kwietnia

  Prognoza pogody na wtorek 20 kwietnia

  W poniedziałek zachmurzenie w kraju będzie zmienne. Wystąpią przelotne opady deszczu. Po południu - zwłaszcza w zachodniej części kraju - burze. Temperatura wyniesie od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z północy. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 18 kwietnia

  Fakty z 18 kwietnia

  Liczba nowych zakażeń w Polsce spada, a tempo szczepień na COVID-19 ma przyspieszyć. W poniedziałek ruszają pierwsze punkty szczepień powszechnych. W programie powiemy również o tym, jak wygląda życie w krajach, które przodują w szczepieniach, a także o oskarżeniach pod adresem Rosji, które wysunął rząd Czech. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Kraje, które przodują w szczepieniach, wracają do normalności. Widać to zwłaszcza w Izraelu

  Kraje, które przodują w szczepieniach, wracają do normalności. Widać to zwłaszcza w Izraelu

  Mniej niż 50 nowych zakażeń, tylko około 200 osób ciężko chorych na COVID-19 i mniej niż jeden procent pozytywnych testów. To dane z Izraela, które pokazują, co się stanie, gdy uda się zaczepić ponad połowę obywateli. W Izraelu nie trzeba już nosić maseczek na świeżym powietrzu, a szkoły działają normalnie. Brytyjczycy testują, na ile mogą poluzować obostrzenia.

  czytaj więcej »
 • "Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"

  "Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"

  Wicepremier Piotr Gliński broni decyzji o powołaniu Beaty Szydło do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie przekonuje jednak tych, którzy przeciwko tej decyzji protestują. - Decyzja skandaliczna, nieprzemyślana i głupia. Auschwitz to jest przestrzeń spokoju, zadumy, refleksji - mówi o decyzji ministra kultury Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł PSL.

  czytaj więcej »
 • "Nie ma miejsca dla Jarosława Gowina na listach PiS-u"

  "Nie ma miejsca dla Jarosława Gowina na listach PiS-u"

  W sobotę Jarosław Gowin ogłosił wizję dla Porozumienia, która jest bardzo bliska ideowo Koalicji Polskiej, a nawet Platformy Obywatelskiej. Drogi koalicjantów Zjednoczonej Prawicy coraz bardziej się rozjeżdżają. Polityk Solidarnej Polski Patryk Jaki przyznaje, że spory są o "sprawy fundamentalne".

  czytaj więcej »
tvnpix