"W Polsce mamy już coś, co możemy nazwać korytarzem burz"

17.02.2022 | "W Polsce mamy już coś, co możemy nazwać korytarzem burz"
17.02.2022 | "W Polsce mamy już coś, co możemy nazwać korytarzem burz"
Magda Łucyan | Fakty TVN
17.02.2022 | "W Polsce mamy już coś, co możemy nazwać korytarzem burz"Magda Łucyan | Fakty TVN

Jak wyjaśniają eksperci, potężne wichury, trąby powietrzne i pozostałe anomalie pogodowe w Polsce są wynikiem zmian klimatu. Jednocześnie dodają, że coraz częściej będziemy mieli do czynienia z ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. A to niesie ogromne starty dla gospodarki.

Polacy są zdziwieni gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, jakie coraz częściej mają miejsce w Polsce, ale naukowcy odpowiadają krótko.

- Już od dłuższego czasu ostrzegaliśmy, że jak nie powstrzymamy zmian klimatu, to przebieg pogody będzie coraz bardziej gwałtowny. Coraz częściej będziemy mieli do czynienia z ekstremalnymi wydarzeniami pogodowymi - zwraca uwagę prof. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

To, co działo się w Polsce w ostatnich godzinach, niewątpliwie ekstremalne było, ale nie było wyjątkiem i nie będzie rzadkością. - To jest coś, z czym powinniśmy się coraz bardziej oswajać z prostej przyczyny: rośnie nam temperatura globalnie - wyjaśnia prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ostatnie dwa miesiące są w Polsce cieplejsze o 2,7 stopnia Celsjusza od średniej z ostatnich 30 lat i to - jak tłumaczą eksperci - powoduje zjawiska, które jeszcze kilkanaście lat temu nie występowały.

- Kolejne niże znad Atlantyku wbijają nam się w kontynent i spychają to zimne powietrze - tłumaczy prof. Bogdan Chojnicki.

Ciepłe powietrze - jak na luty - spowodowało ostatniej doby ogromne szkody, co widać na zdjęciach z niemal wszystkich województw.

- W Polsce mamy już coś, co możemy nazwać korytarzem burz. Tak, jak w Stanach Zjednoczonych mamy korytarz tornad, to my zaczynamy w Polsce dostrzegać pewne prawidłowości przesuwania się takich gwałtownych, huraganowych wiatrów - wyjaśnia prof. Zbigniew Karaczun.

Niebezpiecznych zjawisk - o czym jasno mówią klimatolodzy i fizycy atmosfery - będzie więcej.

Straty dla gospodarki

Eksperci przygotowali specjalną mapę, która pokazuje, na jakie ekstrema będą najbardziej narażone polskie województwa w najbliższych latach. Ekstremalna susza nie wyklucza jednak wystąpienia na danym terenie gwałtownej powodzi kilka tygodni lub nawet kilka dni później.

- Powiedzmy sobie szczerze: zmiany klimatu to straty, za które albo zapłacimy, albo się do nich zwyczajnie dostosujemy - wskazuje prof. Bogdan Chojnicki.

Eksperci podkreślają również, że zamiany klimatu to ogromny cios dla gospodarki. - To można pokazać na przykładzie suszy, która miała miejsce w 2018 i 2019 roku. Straty gospodarcze z tego tytuły były na poziomie 2,5 miliarda złotych - przypomina prof. Zbigniew Karaczun. Cały świat straty spowodowane kryzysem klimatycznym liczy już w miliardach dolarów - Polska nie jest i nie będzie wyjątkiem.

Aby straty doraźnie były jak najmniejsze, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przy każdym zagrożeniu wysyła ostrzeżenia i warto traktować je poważnie.

- Zanim schowamy telefon do kieszeni: pomyślmy o tym, co było tam napisane, niech pójdzie za tym jakaś refleksja - apeluje Damian Duda z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS